Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 26, 2021

Moo Cue Sport Wednesday Comp 10

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Paul Khumalo
Mpumalanga Cue Sport
9 (7/2) 13 (10/3)
77%
100
2 Peter Nwaila (Panda's)
Mpumalanga Cue Sport
10 (9/1) 14 (12/2)
86%
75
3 Hendry Erasmus
Mpumalanga Cue Sport
8 (7/1) 10 (8/2)
80%
50
3 Gladwell Nyanstumbe
9 (6/3) 12 (7/5)
58%
50
5 Mandi Mente
Mpumalanga Cue Sport
7 (5/2) 8 (5/3)
63%
30
5 Lesh Maela
8 (5/3) 9 (5/4)
56%
30
5 Nathi Jiyane
7 (5/2) 9 (6/3)
67%
30
5 Jobe Graceland
7 (4/3) 8 (4/4)
50%
30
9 MPCS Jannie Schnell (Panda's)
6 (3/3) 6 (3/3)
50%
20
Show more
10 Marco Koen
6 (4/2) 6 (4/2)
67%
20
10 Bee Ndlovu
7 (4/3) 7 (4/3)
57%
20
10 Sifiso Tshabalala
6 (3/3) 6 (3/3)
50%
20
13 Annemarie Wilson
6 (2/4) 6 (2/4)
33%
20
13 Kagiso Masemola
7 (3/4) 7 (3/4)
43%
20
13 Bheki Nhlabathi
6 (2/4) 6 (2/4)
33%
20
16 Annelise Van Vuuren
Panda's Cue Sport
6 (2/4) 6 (2/4)
33%
20
16 Billy-Jean Amos
6 (2/4) 6 (2/4)
33%
20
16 Alamin Graceland
7 (2/5) 7 (2/5)
29%
20
19 Vuyolwethu Mhadi
7 (2/5) 7 (2/5)
29%
10
19 Ashtin Strydom
6 (0/6) 6 (0/6)
0%
10
19 Shylin Strydom
6 (0/6) 6 (0/6)
0%
10
22 David Koen
7 (0/7) 7 (0/7)
0%
10
Starts May 26, 2021, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (22 Participants)
Race to 1
Handicap No handicap
Rankings MOO Weekly Rankings
Organizer Agile Sports
Contact Hendry Erasmus (erasmushendry@gmail.com, +27 832804712) and Annelise Van Vuuren (annelisevn@hotmail.com, 0829219186)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nathi Jiyane 6 5 0 1 5 1 4 0 1 0 0.833 5
2 Paul Khumalo 6 4 0 2 4 2 2 0 0 0 0.667 4
3 Jobe Graceland 6 4 0 2 4 2 2 0 0 0 0.667 4
4 Marco Koen 6 4 0 2 4 2 2 0 0 0 0.667 4
5 Annemarie Wilson 6 2 0 4 2 4 -2 0 0 0 0.333 2
6 Annelise Van Vuuren 6 2 0 4 2 4 -2 0 0 0 0.333 2
7 Shylin Strydom 6 0 0 6 0 6 -6 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Peter Nwaila (Panda's) 7 7 0 0 7 0 7 0 0 0 1 7
2 Lesh Maela 7 5 0 2 5 2 3 0 0 0 0.714 5
3 Gladwell Nyanstumbe 7 5 0 2 5 2 3 0 0 0 0.714 5
4 Bee Ndlovu 7 4 0 3 4 3 1 0 0 0 0.571 4
5 Kagiso Masemola 7 3 0 4 3 4 -1 0 0 0 0.429 3
6 Alamin Graceland 7 2 0 5 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
7 Vuyolwethu Mhadi 7 2 0 5 2 5 -3 0 0 0 0.286 2
8 David Koen 7 0 0 7 0 7 -7 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hendry Erasmus 6 6 0 0 6 0 6 0 0 0 1 6
2 Mandi Mente 6 5 0 1 5 1 4 0 0 0 0.833 5
3 MPCS Jannie Schnell (Panda's) 6 3 0 3 3 3 0 0 0 0 0.5 3
4 Sifiso Tshabalala 6 3 0 3 3 3 0 0 0 0 0.5 3
5 Bheki Nhlabathi 6 2 0 4 2 4 -2 0 0 0 0.333 2
6 Billy-Jean Amos 6 2 0 4 2 4 -2 0 0 0 0.333 2
7 Ashtin Strydom 6 0 0 6 0 6 -6 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 1
1-A   
South Africa
Annelise Van Vuuren
South Africa
Paul Khumalo
Wed 18:29  Table 1
2-A   
South Africa
Shylin Strydom
South Africa
Annemarie Wilson
Wed 18:34  Table 1
3-A   
South Africa
Jobe Graceland
South Africa
Nathi Jiyane
L
Wed 18:53  Table 1
4-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
Lesh Maela
Wed 18:29  Table 2
5-B   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Kagiso Masemola
Wed 18:34  Table 2
6-B   
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
South Africa
David Koen
Wed 18:48  Table 2
7-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Bee Ndlovu
Wed 18:55  Table 2
8-C   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Sifiso Tshabalala
Wed 18:29  Table 3
9-C   
South Africa
Bheki Nhlabathi
South Africa
Billy-Jean Amos
Wed 18:41  Table 3
10-C   
South Africa
Ashtin Strydom
South Africa
Mandi Mente
Wed 18:35  Table 3

Round 2

Race to 1
11-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Annemarie Wilson
Wed 19:02  Table 1
12-A   
South Africa
Annelise Van Vuuren
South Africa
Nathi Jiyane
Wed 19:11  Table 1
13-A   
South Africa
Shylin Strydom
South Africa
Marco Koen
  Table 1
14-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
Kagiso Masemola
Wed 19:00  Table 2
15-B   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
David Koen
Wed 19:08  Table 2
16-B   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Bee Ndlovu
Wed 19:15  Table 2
17-B   
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Wed 19:24  Table 2
18-C   
South Africa
Sifiso Tshabalala
South Africa
Billy-Jean Amos
Wed 18:50  Table 3
19-C   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Mandi Mente
Wed 18:58  Table 3
20-C   
South Africa
Bheki Nhlabathi
South Africa
Jannie Schnell
Wed 19:01  Table 3

Round 3

Race to 1
21-A   
South Africa
Annemarie Wilson
South Africa
Nathi Jiyane
Wed 19:38  Table 1
22-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Marco Koen
Wed 19:45  Table 1
23-A   
South Africa
Annelise Van Vuuren
South Africa
Jobe Graceland
Wed 19:53  Table 1
24-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
David Koen
Wed 19:29  Table 2
25-B   
South Africa
Kagiso Masemola
South Africa
Bee Ndlovu
Wed 19:37  Table 2
26-B   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Wed 19:43  Table 2
27-B   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
Wed 19:48  Table 2
28-C   
South Africa
Billy-Jean Amos
South Africa
Mandi Mente
Wed 19:08  Table 3
29-C   
South Africa
Sifiso Tshabalala
South Africa
Jannie Schnell
Wed 19:11  Table 3
30-C   
South Africa
Hendry Erasmus
South Africa
Ashtin Strydom
Wed 19:23  Table 3

Round 4

Race to 1
31-A   
South Africa
Nathi Jiyane
South Africa
Marco Koen
Wed 20:01  Table 1
32-A   
South Africa
Annemarie Wilson
South Africa
Jobe Graceland
Wed 20:11  Table 1
33-A   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Shylin Strydom
Wed 19:41  Table 1
34-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
Bee Ndlovu
Wed 19:55  Table 2
35-B   
South Africa
David Koen
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Wed 20:06  Table 2
36-B   
South Africa
Kagiso Masemola
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
Wed 20:13  Table 2
37-B   
South Africa
Lesh Maela
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
Wed 20:25  Table 2
38-C   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Jannie Schnell
Wed 19:23  Table 3
39-C   
South Africa
Billy-Jean Amos
South Africa
Ashtin Strydom
Wed 19:29  Table 3
40-C   
South Africa
Sifiso Tshabalala
South Africa
Bheki Nhlabathi
Wed 19:40  Table 3

Round 5

Race to 1
41-A   
South Africa
Marco Koen
South Africa
Jobe Graceland
Wed 20:20  Table 1
42-A   
South Africa
Nathi Jiyane
South Africa
Shylin Strydom
Wed 19:42  Table 1
43-A   
South Africa
Annemarie Wilson
South Africa
Annelise Van Vuuren
Wed 20:30  Table 1
44-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Wed 21:09  Table 2
45-B   
South Africa
Bee Ndlovu
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
Wed 20:31  Table 2
46-B   
South Africa
David Koen
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
Wed 21:06  Table 2
47-B   
South Africa
Kagiso Masemola
South Africa
Lesh Maela
Wed 21:05  Table 2
48-C   
South Africa
Jannie Schnell
South Africa
Ashtin Strydom
Wed 19:41  Table 3
49-C   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Bheki Nhlabathi
Wed 19:45  Table 3
50-C   
South Africa
Billy-Jean Amos
South Africa
Hendry Erasmus
Wed 19:52  Table 3

Round 6

Race to 1
51-A   
South Africa
Jobe Graceland
South Africa
Shylin Strydom
Wed 19:42  Table 1
52-A   
South Africa
Marco Koen
South Africa
Annelise Van Vuuren
Wed 20:55  Table 1
53-A   
South Africa
Nathi Jiyane
South Africa
Paul Khumalo
Wed 20:43  Table 1
54-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
Wed 20:58  Table 2
55-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
Wed 20:56  Table 2
56-B   
South Africa
Bee Ndlovu
South Africa
Lesh Maela
Wed 20:48  Table 2
57-B   
South Africa
David Koen
South Africa
Kagiso Masemola
Wed 20:48  Table 2
58-C   
South Africa
Ashtin Strydom
South Africa
Bheki Nhlabathi
Wed 19:41  Table 3
59-C   
South Africa
Jannie Schnell
South Africa
Hendry Erasmus
Wed 20:01  Table 3
60-C   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Sifiso Tshabalala
Wed 20:06  Table 3

Round 7

Race to 1
61-A   
South Africa
Shylin Strydom
South Africa
Annelise Van Vuuren
Wed 19:42  Table 1
62-A   
South Africa
Jobe Graceland
South Africa
Paul Khumalo
Wed 21:12  Table 1
63-A   
South Africa
Marco Koen
South Africa
Annemarie Wilson
Wed 21:10  Table 1
64-B   
South Africa
Alamin Graceland
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
Wed 20:39  Table 2
65-B   
South Africa
Vuyolwethu Mhadi
South Africa
Lesh Maela
Wed 20:41  Table 2
66-B   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Kagiso Masemola
Wed 20:27  Table 2
67-B   
South Africa
Bee Ndlovu
South Africa
David Koen
Wed 20:26  Table 2
68-C   
South Africa
Bheki Nhlabathi
South Africa
Hendry Erasmus
Wed 20:11  Table 3
69-C   
South Africa
Ashtin Strydom
South Africa
Sifiso Tshabalala
Wed 19:41 
70-C   
South Africa
Jannie Schnell
South Africa
Billy-Jean Amos
Wed 20:18  Table 3

Quarter final

Race to 2
71   
South Africa
Nathi Jiyane
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
Wed 21:25  Table 1
72   
South Africa
Mandi Mente
South Africa
Paul Khumalo
Wed 21:25  Table 2
73   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Lesh Maela
Wed 21:25  Table 3
74   
South Africa
Jobe Graceland
South Africa
Hendry Erasmus
Wed 21:41 

Semi final

Race to 2
75   
South Africa
Gladwell Nyanstumbe
South Africa
Paul Khumalo
Wed 22:00  Table 2
76   
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
South Africa
Hendry Erasmus
Wed 22:00  Table 3

Final

Race to 2
77   
South Africa
Paul Khumalo
South Africa
Peter Nwaila (Panda's)
Wed 22:09 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants