Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 26, 2019

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Torsten "TURBO" Bonke
BCQ Hamburg
6 (6/0) 36 (27/9)
75%
550
2 Oliver Ortmann
5 (4/1) 31 (20/11)
65%
500
3 Moha Darwish
7 (5/2) 46 (29/17)
63%
400
3 Jörg Rother
5 (4/1) 38 (24/14)
63%
400
5 Allen Zulueta
5 (3/2) 30 (16/14)
53%
350
5 Jens Hädrich
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
350
5 Dieter Rinkenberg
5 (3/2) 29 (16/13)
55%
350
5 Dirk Ahrens
4 (3/1) 29 (17/12)
59%
350
9 Marko Thümler
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
250
Show more
9 Feramuz Ilter
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
250
9 Jörg Hunger
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
250
9 June Enriquez
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
250
13 Sascha Ratz
4 (2/2) 26 (14/12)
54%
200
13 Florian Türk
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
200
13 Torsten Prack
PBV Pinneberg
4 (2/2) 19 (10/9)
53%
200
13 Aicke Mähler
BCQ Hamburg
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
200
17 Martin Kramer
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Alexander Siewert
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
150
17 Olaf Köster
TheGamblers
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
150
17 Dirk Stöcker
3 (1/2) 20 (7/13)
35%
150
17 Markus Ast
BCQ Hamburg
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
150
17 Jens Wingert
2 (0/2) 15 (6/9)
40%
150
17 Vladimir Biberovic
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
150
17 Nika Gurgenidze
BCQ Hamburg
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
150
25 Hansjörg Fally
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
100
25 Jannik Putsche
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
100
Entry deadline Aug 26, 2019, 7:00 PM (local time)
Starts Aug 26, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (26 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings Monday Masters Turnierserie 2019/2020
Organizer BCQ Hamburg
Contact Torsten "TURBO" Bonke (bonketorsten@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

BC-Queue Hamburg Monday-Masters Finale 2020

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Jörg Hunger
Walk Over
 
2   
Serbia
Vladimir Biberovic
Germany
Sascha Ratz
Mon 19:04  Table 2
3   
Germany
Torsten Prack
Syria
Moha Darwish
Mon 19:05  Table 3
4   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Jörg Rother
Mon 19:06  Table 10
5   
Germany
Oliver Ortmann
Walk Over
 
6   
Germany
Dieter Rinkenberg
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 19:05  Table 4
7   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Marko Thümler
Mon 19:05  Table 5
8   
Walk Over
Germany
Florian Türk
 
9   
Philippines
June Enriquez
Walk Over
 
10   
Germany
Dirk Stöcker
Germany
Jens Wingert
Mon 19:05  Table 6
11   
Germany
Jens Hädrich
Germany
Dirk Ahrens
Mon 19:05  Table 7
12   
Walk Over
Germany
Martin Kramer
 
13   
Germany
Markus Ast
Germany
Alexander Siewert
Mon 19:05  Table 8
14   
Austria
Hansjörg Fally
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 19:06  Table 9
15   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Olaf Köster
Mon 19:04  Table 1
16   
Walk Over
Philippines
Allen Zulueta
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Sascha Ratz
Mon 19:29  Table 2
18   
Syria
Moha Darwish
Germany
Jörg Rother
Mon 19:51  Table 3
19   
Germany
Oliver Ortmann
R1
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 19:45  Table 4
20   
Germany
Marko Thümler
Germany
Florian Türk
Mon 19:51  Table 5
21   
Philippines
June Enriquez
Germany
Dirk Stöcker
Mon 20:06  Table 4
22   
Germany
Dirk Ahrens
Germany
Martin Kramer
Mon 20:06  Table 6
23   
Germany
Markus Ast
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 19:53  Table 9
24   
Germany
Torsten Bonke
Philippines
Allen Zulueta
Mon 19:39  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Serbia
Vladimir Biberovic
 
26   
Germany
Torsten Prack
Germany
Jannik Putsche
Mon 19:52  Table 8
27   
Walk Over
Germany
Dieter Rinkenberg
 
28   
Germany
Aicke Mähler
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Jens Wingert
 
30   
Germany
Jens Hädrich
Walk Over
 
31   
Germany
Alexander Siewert
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:53  Table 10
32   
Germany
Olaf Köster
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Serbia
Vladimir Biberovic
Philippines
Allen Zulueta
Mon 20:14  Table 1
34   
Germany
Torsten Prack
Germany
Markus Ast
Mon 20:54  Table 3
35   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Martin Kramer
Mon 21:01  Table 6
36   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Dirk Stöcker
Mon 20:46  Table 4
37   
Germany
Jens Wingert
Germany
Florian Türk
Mon 20:53  Table 2
38   
Germany
Jens Hädrich
Georgia
Nika Gurgenidze
Mon 20:07  Table 7
39   
Germany
Alexander Siewert
Syria
Moha Darwish
Mon 20:53  Table 1
40   
Germany
Olaf Köster
Germany
Sascha Ratz
Mon 20:09  Table 2

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Jörg Hunger
Germany
Jörg Rother
Mon 20:54  Table 5
42   
Germany
Oliver Ortmann
R1
Germany
Marko Thümler
Mon 21:05  Table 7
43   
Philippines
June Enriquez
Germany
Dirk Ahrens
Mon 21:15  Table 1
44   
Turkey
Feramuz Ilter
Germany
Torsten Bonke
Mon 21:06  Table 8

Loser round 3

Race to 4
45   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Torsten Prack
Mon 21:31  Table 2
46   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Aicke Mähler
Mon 21:44  Table 4
47   
Germany
Florian Türk
Germany
Jens Hädrich
Mon 21:31  Table 7
48   
Syria
Moha Darwish
Germany
Sascha Ratz
Mon 21:23  Table 3

Losers qualification

Race to 4
49   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Marko Thümler
Mon 21:55  Table 1
50   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Jörg Hunger
Mon 22:21  Table 4
51   
Germany
Jens Hädrich
Turkey
Feramuz Ilter
Mon 22:11  Table 3
52   
Syria
Moha Darwish
Philippines
June Enriquez
Mon 21:55  Table 2

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Jörg Rother
Germany
Jens Hädrich
Mon 23:23  Table 1
54   
Germany
Oliver Ortmann
R1
Philippines
Allen Zulueta
Mon 23:23  Table 2
55   
Germany
Dirk Ahrens
Syria
Moha Darwish
Mon 23:23  Table 3
56   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Dieter Rinkenberg
Mon 23:23  Table 4

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Jörg Rother
Germany
Oliver Ortmann
Tue 00:11  Table 2
58   
Syria
Moha Darwish
Germany
Torsten Bonke
Tue 00:11  Table 1

Final

Race to 2
59   
Germany
Oliver Ortmann
Germany
Torsten Bonke
Tue 01:01  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants