Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 15, 2018

Monday Masters

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Oliver Ortmann
6 (5/1) 41 (26/15)
63%
550
2 Allen Zulueta
6 (4/2) 38 (22/16)
58%
500
3 Max Rappl
5 (4/1) 36 (24/12)
67%
400
3 Torsten Prack
PBV Pinneberg
5 (4/1) 35 (21/14)
60%
400
5 Bircan Cakir
3 (2/1) 23 (13/10)
57%
350
5 Torsten Bonke
BCQ Hamburg
4 (3/1) 28 (16/12)
57%
350
5 Mike Hartmann
BCQ Hamburg
5 (3/2) 39 (21/18)
54%
350
5 Jannik Putsche
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
350
9 Peter Lau
BCQ Hamburg
2 (1/1) 13 (6/7)
46%
250
Show more
9 Olaf Köster
TheGamblers
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
250
9 Marko Thümler
5 (3/2) 28 (15/13)
54%
250
9 Yannik Hepp
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
250
13 Stelios Fountoulakis
Hall of Fame
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
200
13 Eddy Reyes
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
200
13 Artur Golub
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
200
13 Jan Herz
PBV Pinneberg
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
200
17 Martin Kramer
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
150
17 Sascha Ratz
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
150
17 Hansjörg Fally
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
150
17 Toshiyuki Hatanaka
2 (0/2) 14 (5/9)
36%
150
17 Aicke Mähler
BCQ Hamburg
2 (0/2) 11 (2/9)
18%
150
17 Oliver Oswald
2 (0/2) 9 (0/9)
0%
150
17 Andreas Mundt
PBV Pinneberg
2 (0/2) 13 (4/9)
31%
150
17 Dima Kirsch
2 (0/2) 10 (1/9)
10%
150
25 Dieter Rinkenberg
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
25 Ralf Johannsen
2 (0/2) 12 (3/9)
25%
100
Starts Oct 15, 2018, 7:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (26 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Rankings BC-Queue Monday Masters 2018/2019
Organizer BCQ Hamburg
Contact Mike Hartmann (mikehartmann.hamburg@gmail.com)
More info
Wer: offenes Turnier für alle Spielklassen
Wo: BCQ-Hamburg Dammwiesenstraße 25 / 22045 Hamburg
Was: 9 Ball Winnerbreak auf 5 GWS/Verliererrunde 4 GWS, hoher Aufbau, Folie, ohne Kitchen Rule
Wann: an jedem Montag um 19:00 Uhr
Modus: Doppel KO bis zu den letzten 16/8 im Anschluss Einfach KO bis Finale.

Startgeld:
10€ bis zur Spielstärke Oberliga, 15€ ab Oberliga.

Vom Startgeld gehen 3€ in den Jackpot, der Rest wird zu 100% ausgeschüttet.

Das Endturnier ist Mitte 2019 (genauer Termin wird noch bekanntgegeben)


Aktueller Jackpot: 3.185€ + 1000€ Add Money

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Philippines
Allen Zulueta
Walk Over
 
2   
Germany
Olaf Köster
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:05  Table 1
3   
Germany
Dieter Rinkenberg
Germany
Torsten Prack
Mon 19:05  Table 2
4   
Austria
Hansjörg Fally
Germany
Sascha Ratz
Mon 19:05  Table 3
5   
Turkey
Bircan Cakir
Walk Over
 
6   
Germany
Marco Eiselt
Ukraine
Artur Golub
Mon 19:05  Table 4
7   
Germany
Jan Herz
Germany
Yannik Hepp
Mon 19:05  Table 5
8   
Walk Over
Germany
Oliver Ortmann
 
9   
Germany
Peter Lau
Walk Over
 
10   
Germany
Martin Kramer
Germany
Aicke Mähler
Mon 19:05  Table 6
11   
Germany
Oliver Oswald
Germany
Max Rappl
Mon 19:05  Table 7
12   
Walk Over
Germany
Andreas Mund
 
13   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Ralf Johannsen
Mon 19:05  Table 8
14   
Germany
Eddy Reyes
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 19:05  Table 9
15   
Germany
Jannik Putsche
Germany
Dima Kirsch
Mon 19:05  Table 10
16   
Walk Over
Japan
Toshiyuki Hatanaka
 

Winner round 1

Race to 5
17   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Mike Hartmann
Mon 19:58  Table 9
18   
Germany
Torsten Prack
Germany
Sascha Ratz
Mon 19:44  Table 8
19   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Marco Eiselt
Mon 20:03  Table 4
20   
Germany
Jan Herz
Germany
Oliver Ortmann
Mon 19:46  Table 3
21   
Germany
Peter Lau
Germany
Martin Kramer
Mon 19:57  Table 1
22   
Germany
Max Rappl
Germany
Andreas Mund
Mon 19:46  Table 5
23   
Germany
Torsten Bonke
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 19:58  Table 7
24   
Germany
Jannik Putsche
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 19:37  Table 10

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Olaf Köster
 
26   
Germany
Dieter Rinkenberg
Austria
Hansjörg Fally
Mon 19:44  Table 2
27   
Walk Over
Ukraine
Artur Golub
 
28   
Germany
Yannik Hepp
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Aicke Mähler
 
30   
Germany
Oliver Oswald
Walk Over
 
31   
Germany
Ralf Johannsen
Germany
Eddy Reyes
Mon 19:57  Table 6
32   
Germany
Dima Kirsch
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Olaf Köster
Japan
Toshiyuki Hatanaka
Mon 20:35  Table 3
34   
Austria
Hansjörg Fally
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 20:50  Table 7
35   
Ukraine
Artur Golub
Germany
Andreas Mund
Mon 20:46  Table 8
36   
Germany
Yannik Hepp
Germany
Martin Kramer
Mon 20:51 
37   
Germany
Aicke Mähler
Germany
Jan Herz
Mon 20:17  Table 2
38   
Germany
Oliver Oswald
Germany
Marco Eiselt
Mon 20:35  Table 4
39   
Germany
Eddy Reyes
Germany
Sascha Ratz
Mon 20:53  Table 6
40   
Germany
Dima Kirsch
Philippines
Allen Zulueta
Mon 20:49  Table 5

Winners qualification

Race to 5
41   
Germany
Mike Hartmann
Germany
Torsten Prack
Mon 21:29  Table 1
42   
Turkey
Bircan Cakir
Germany
Oliver Ortmann
Mon 21:34  Table 2
43   
Germany
Peter Lau
Germany
Max Rappl
Mon 20:53  Table 2
44   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Jannik Putsche
Mon 20:54  Table 1

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Olaf Köster
Greece
Stelios Fountoulakis
Mon 21:32  Table 3
46   
Ukraine
Artur Golub
Germany
Yannik Hepp
Mon 21:25  Table 5
47   
Germany
Jan Herz
Germany
Marco Eiselt
Mon 21:00  Table 4
48   
Germany
Eddy Reyes
Philippines
Allen Zulueta
Mon 21:33  Table 6

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Olaf Köster
Germany
Oliver Ortmann
Mon 22:15  Table 2
50   
Germany
Yannik Hepp
Germany
Mike Hartmann
Mon 22:15  Table 1
51   
Germany
Marco Eiselt
Germany
Jannik Putsche
Mon 21:28  Table 4
52   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Peter Lau
 

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Torsten Prack
Germany
Jannik Putsche
Mon 22:50  Table 1
54   
Turkey
Bircan Cakir
Philippines
Allen Zulueta
Mon 22:50  Table 4
55   
Germany
Max Rappl
Germany
Mike Hartmann
Mon 22:50  Table 2
56   
Germany
Torsten Bonke
Germany
Oliver Ortmann
Mon 22:50  Table 3

Semi final

Race to 5
57   
Germany
Torsten Prack
Philippines
Allen Zulueta
Mon 23:37  Table 1
58   
Germany
Max Rappl
Germany
Oliver Ortmann
Mon 23:38  Table 2

Final

Race to 3
59   
Philippines
Allen Zulueta
Germany
Oliver Ortmann
Tue 00:13  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants