Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 15, 2020

Mijn toernooi

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
6 (5/1) 46 (27/19)
59%
2 Jeroen van Loon
6 (5/1) 43 (31/12)
72%
3 Patrick Berkenpas
Poolcentrum Keus
5 (3/2) 40 (20/20)
50%
3 Keith Gonesh
SPC Capelle
5 (3/2) 40 (22/18)
55%
5 Arco Van Der Velden
4 (3/1) 30 (19/11)
63%
5 Sergiy Hazebroek
Thurston Rotterdam
4 (3/1) 26 (19/7)
73%
5 Phil Mirontoneng
4 (3/1) 35 (20/15)
57%
5 Johannes Tsang
4 (2/2) 31 (17/14)
55%
9 René van Lier
3 (1/2) 27 (13/14)
48%
Show more
9 Jum Zwijnenburg
Poolcafé Delfshaven
3 (1/2) 26 (15/11)
58%
9 John Koot
Pool West 2
3 (2/1) 22 (12/10)
55%
9 John Paul Filius
3 (2/1) 28 (15/13)
54%
9 Brian Paulson
3 (1/2) 20 (6/14)
30%
9 Valen Tino
3 (1/2) 27 (11/16)
41%
9 Albert Boontjes
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
9 Gerard de Lange
3 (1/2) 24 (8/16)
33%
17 Ho Bang Tang
2 (1/1) 15 (7/8)
47%
17 Bob van Putten
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
17 Crelis Hogchem
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
17 Zumfer Benquku
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
17 E a Costa
2 (0/2) 17 (5/12)
29%
17 Josiah Tsang
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
17 Dennis Andrade
2 (1/1) 17 (6/11)
35%
17 Remi O'Rourke
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
Entry deadline Aug 15, 2020, 12:30 PM (local time)
Starts Aug 15, 2020, 12:30 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Organizer SPC Capelle

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Arco Van Der Velden 2 2 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 2
2 Hsu-jong Sun 2 1 0 1 7 7 0 0 0 0 0.5 1
3 Crelis Hogchem 2 0 0 2 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jum Zwijnenburg 2 1 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 1
2 Albert Boontjes 2 1 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 1
3 Dennis Andrade 2 1 0 1 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johannes Tsang 2 1 0 1 9 7 2 0 0 0 0.563 1
2 Patrick Berkenpas 2 1 0 1 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
3 Ho Bang Tang 2 1 0 1 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Paul Filius 2 2 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 2
2 René van Lier 2 1 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 1
3 Remi O'Rourke 2 0 0 2 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Phil Mirontoneng 2 2 0 0 12 8 4 0 0 0 0.6 2
2 Keith Gonesh 2 1 0 1 11 10 1 0 0 0 0.524 1
3 Bob van Putten 2 0 0 2 7 12 -5 0 0 0 0.368 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Koot 2 2 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 2
2 Valen Tino 2 1 0 1 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
3 Zumfer Benquku 2 0 0 2 7 12 -5 0 0 0 0.368 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jeroen van Loon 2 2 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 2
2 Gerard de Lange 2 1 0 1 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
3 Josiah Tsang 2 0 0 2 7 12 -5 0 0 0 0.368 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sergiy Hazebroek 2 2 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 2
2 Brian Paulson 2 1 0 1 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
3 E a Costa 2 0 0 2 5 12 -7 0 0 0 0.294 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1-A   
Netherlands
Crelis Hogchem
Netherlands
Arco Van Der Velden
Sat 12:32 
2-B   
Cape Verde
Dennis Andrade
Netherlands
Albert Boontjes
Sat 12:33 
3-C   
Netherlands
Ho Bang Tang
Canada
Johannes Tsang
Sat 12:33 
4-D   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
John Paul Filius
Sat 12:33 
5-E   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Keith Gonesh
Sat 12:33 
6-F   
Kosovo
Zumfer Benquku
Netherlands
John Koot
Sat 13:36 
7-G   
Netherlands
Gerard de Lange
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 12:33 
8-H   
Netherlands
Brian Paulson
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 12:33 

Round 2

Race to 6
9-A   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 13:18 
10-B   
Netherlands
Albert Boontjes
South Korea
Jum Zwijnenburg
Sat 13:04 
11-C   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 13:14 
12-D   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Remi O'Rourke
Sat 13:27 
13-E   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Bob van Putten
Sat 13:29 
14-F   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Valen Tino
Sat 14:27 
15-G   
Netherlands
Jeroen van Loon
Canada
Josiah Tsang
Sat 14:52 
16-H   
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Portugal
E a Costa
Sat 14:37 

Round 3

Race to 6
17-A   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Crelis Hogchem
Sat 13:52 
18-B   
South Korea
Jum Zwijnenburg
Cape Verde
Dennis Andrade
Sat 14:30 
19-C   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Ho Bang Tang
Sat 14:30 
20-D   
Netherlands
Remi O'Rourke
Netherlands
René van Lier
Sat 14:30 
21-E   
Netherlands
Bob van Putten
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Sat 14:26 
22-F   
Netherlands
Valen Tino
Kosovo
Zumfer Benquku
Sat 12:33 
23-G   
Canada
Josiah Tsang
Netherlands
Gerard de Lange
Sat 14:38 
24-H   
Portugal
E a Costa
Netherlands
Brian Paulson
Sat 13:47 

Last sixteen

Race to 6
25   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Albert Boontjes
Sat 15:41 
26   
Netherlands
Hsu-jong Sun
South Korea
Jum Zwijnenburg
Sat 15:41 
27   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
René van Lier
Sat 15:42 
28   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
John Paul Filius
Sat 16:08 
29   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Valen Tino
Sat 15:42 
30   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
John Koot
Sat 15:42 
31   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Brian Paulson
Sat 15:54 
32   
Netherlands
Gerard de Lange
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 15:44 

Quarter final

Race to 6
33   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Hsu-jong Sun
Sat 16:50 
34   
Canada
Johannes Tsang
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 16:53 
35   
Papua New Guinea
Phil Mirontoneng
Netherlands
Keith Gonesh
Sat 16:39 
36   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Sergiy Hazebroek
Sat 16:39 

Semi final

Race to 6
37   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Patrick Berkenpas
Sat 17:43 
38   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 17:22 

Final

Race to 6
39   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Jeroen van Loon
Sat 18:20 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment