Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 11, 2016

MAIN EVENT - 2016 LONGONI BENELUX OPEN

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Niels Feijen
8 (7/1) 91 (57/34)
63%
2 Francisco Sanchez Ruiz
7 (5/2) 84 (47/37)
56%
3 Cliff Castelein
7 (5/2) 67 (43/24)
64%
3 Joshua Filler
7 (5/2) 83 (43/40)
52%
5 Mark Gray
4 (3/1) 49 (28/21)
57%
5 David Alcaide Bermudez
4 (3/1) 49 (27/22)
55%
5 Nikolaos Malai
4 (3/1) 50 (26/24)
52%
5 Mieszko Fortuński
4 (3/1) 43 (24/19)
56%
9 Ruslan Chinahov
4 (2/2) 43 (22/21)
51%
Show more
9 Huidji See
4 (2/2) 49 (26/23)
53%
9 Daniel Kandi
4 (2/2) 46 (23/23)
50%
9 Ronald Regli
5 (3/2) 55 (29/26)
53%
13 Serge Das
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
13 Nick van den Berg
Plan B
4 (2/2) 41 (18/23)
44%
13 Marc Bijsterbosch
4 (2/2) 48 (25/23)
52%
13 Marco Teutscher
4 (2/2) 37 (18/19)
49%
17 Nick Ekonomopoulos
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
17 Christian Goetemann
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
17 Daryl Peach
3 (1/2) 36 (19/17)
53%
17 Andreas Roschkowsky
3 (1/2) 34 (18/16)
53%
17 Gilliano Smit
3 (1/2) 34 (16/18)
47%
17 Pat Holtz
3 (1/2) 34 (15/19)
44%
17 Imran Majid
3 (1/2) 30 (11/19)
37%
17 Albert Casellas
3 (1/2) 35 (15/20)
43%
25 Ivica Putnik
2 (0/2) 24 (10/14)
42%
25 Adam Kiernicki
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
25 Richard Jones
2 (0/2) 23 (9/14)
39%
25 Konrad Kleinszmit
2 (0/2) 22 (8/14)
36%
25 Pascal Nydegger
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
25 Gijs van Westenbrugge
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
25 Tim Jonkman
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
25 Alexandre EVE
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
Entry deadline Sep 11, 2016, 9:00 AM (local time)
Starts Sep 11, 2016, 9:00 AM (local time)
Format Double to Single elimination (32 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer Thurston Rotterdam
Contact Jok Tang , Awin Sewgobind and Çakti Aswan (cakti.aswan@gmail.com, +393703412495)
More info
For more information, see the 2016 Longoni Benelux Open Facebook event: https://www.facebook.com/events/174458296256704/

OrangeForks Livestream:
http://orangeforks.com/index.php/livestream-1

((( Final 32 Main Event )))
- Sunday September 11th | 9:00 | Compulsory Dresscode*
- Double Knock Out until the Final 8, race to 7.
- Single Knock Out from the Final 8, race to 8.
- Alternate break with use of magic rack.
- At Thurston, Westersingel 20, 3014 GP Rotterdam, Holland
* Men: dress pants (no jeans), shirt with collar, leather shoes (no sneakers) | Ladies: elegant attire (no jeans, no sneakers).


Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
Germany
Joshua Filler
Croatia
Ivica Putnik
Sun 09:00  Table 26
2   
United Kingdom
Imran Majid
Poland
Mieszko Fortunski
Sun 09:00  Table 7
3   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Poland
Adam Kiernicki
Sun 09:00  Table 14
4   
Russia
Ruslan Chinakhov
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 09:00  Table 11
5   
United Kingdom
Daryl Peach
Belgium
Cliff Castelein
Sun 09:00  Table 19
6   
Netherlands
Tim Jonkman
Denmark
Daniel Kandi
Sun 09:00  Table 15
7   
United Kingdom
Mark Gray
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Sun 09:00  Table 4
8   
Switzerland
Ronald Regli
Germany
Andreas Roschkowsky
Sun 09:00  Table 10
9   
Netherlands
Nick van den Berg
Switzerland
Pascal Nydegger
Sun 09:00  Table 27
10   
Netherlands
Huidji See
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 09:00  Table 5
11   
Scotland
Pat Holtz
Poland
Konrad Kleinszmit
Sun 09:00  Table 16
12   
Greece
Nick Malaj
Belgium
Serge Das
Sun 09:00  Table 9
13   
Spain
Albert Casellas
Germany
Christian Goetemann
Sun 09:00  Table 17
14   
France
Alexandre Eve
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 09:00  Table 18
15   
Greece
Nikos Ekonomopoulos
Spain
David Alcaide
Sun 09:00  Table 6
16   
United Kingdom
Richard Jones
Netherlands
Niels Feijen
Sun 09:00  Table 28

Winner round 1

Race to 7
17   
Germany
Joshua Filler
Poland
Mieszko Fortunski
Sun 10:27  Table 9
18   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Russia
Ruslan Chinakhov
Sun 10:27  Table 10
19   
United Kingdom
Daryl Peach
Denmark
Daniel Kandi
Sun 10:20  Table 26
20   
United Kingdom
Mark Gray
Switzerland
Ronald Regli
Sun 10:15  Table 27
21   
Netherlands
Nick van den Berg
Netherlands
Huidji See
Sun 10:39  Table 6
22   
Scotland
Pat Holtz
Greece
Nick Malaj
Sun 10:24  Table 18
23   
Germany
Christian Goetemann
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 10:26  Table 14
24   
Spain
David Alcaide
Netherlands
Niels Feijen
Sun 10:50  Table 5

Loser round 1

Race to 7
25   
Croatia
Ivica Putnik
United Kingdom
Imran Majid
Sun 10:21  Table 15
26   
Poland
Adam Kiernicki
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 10:26  Table 17
27   
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Tim Jonkman
Sun 10:18  Table 7
28   
Netherlands
Gijs van Westenbrugge
Germany
Andreas Roschkowsky
Sun 10:13  Table 11
29   
Switzerland
Pascal Nydegger
Netherlands
Gilliano Smit
Sun 10:39  Table 16
30   
Poland
Konrad Kleinszmit
Belgium
Serge Das
Sun 10:23  Table 19
31   
Spain
Albert Casellas
France
Alexandre Eve
Sun 10:22  Table 4
32   
Greece
Nikos Ekonomopoulos
United Kingdom
Richard Jones
Sun 10:49  Table 28

Loser round 2

Race to 7
33   
United Kingdom
Imran Majid
Netherlands
Niels Feijen
Sun 12:14  Table 15
34   
Netherlands
Marco Teutscher
Germany
Christian Goetemann
Sun 11:34  Table 19
35   
Belgium
Cliff Castelein
Scotland
Pat Holtz
Sun 11:56  Table 27
36   
Germany
Andreas Roschkowsky
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 11:56  Table 28
37   
Netherlands
Gilliano Smit
Switzerland
Ronald Regli
Sun 11:43  Table 14
38   
Belgium
Serge Das
United Kingdom
Daryl Peach
Sun 12:11  Table 18
39   
Spain
Albert Casellas
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Sun 11:44  Table 17
40   
Greece
Nikos Ekonomopoulos
Germany
Joshua Filler
Sun 11:58  Table 26

Winners qualification

Race to 7
41   
Poland
Mieszko Fortunski
Russia
Ruslan Chinakhov
Sun 12:46  Table 26
42   
Denmark
Daniel Kandi
United Kingdom
Mark Gray
Sun 12:50  Table 27
43   
Netherlands
Huidji See
Greece
Nick Malaj
Sun 12:30  Table 16
44   
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Spain
David Alcaide
Sun 12:52  Table 19

Loser round 3

Race to 7
45   
Netherlands
Niels Feijen
Netherlands
Marco Teutscher
Sun 13:57  Table 18
46   
Belgium
Cliff Castelein
Netherlands
Nick van den Berg
Sun 13:47  Table 14
47   
Switzerland
Ronald Regli
Belgium
Serge Das
Sun 13:57  Table 15
48   
Netherlands
Marc Bijsterbosch
Germany
Joshua Filler
Sun 13:22  Table 26

Losers qualification

Race to 7
49   
Netherlands
Niels Feijen
Denmark
Daniel Kandi
Sun 15:15  Table 18
50   
Belgium
Cliff Castelein
Russia
Ruslan Chinakhov
Sun 14:54  Table 28
51   
Switzerland
Ronald Regli
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 15:02  Table 14
52   
Germany
Joshua Filler
Netherlands
Huidji See
  Table 26

Quarter final

Race to 8
53   
Poland
Mieszko Fortunski
Belgium
Cliff Castelein
Sun 17:09  Table 28
54   
United Kingdom
Mark Gray
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 17:09  Table 27
55   
Greece
Nick Malaj
Netherlands
Niels Feijen
Sun 17:07  Table 26
56   
Spain
David Alcaide
Germany
Joshua Filler
Sun 17:10  Table 19

Semi final

Race to 8
57   
Belgium
Cliff Castelein
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Sun 19:24  Table 26
58   
Netherlands
Niels Feijen
Germany
Joshua Filler
Sun 18:50  Table 26

Final

Race to 8
59   
Spain
Francisco Sanchez Ruiz
Netherlands
Niels Feijen
Sun 20:51  Table 26

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants