Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 12, 2022

Last snooker nightmare on Elm Street

Snooker

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentageHighest break Points
1 Mark McGauley
Oslo BK
7 (6/1) 469 (340/129)
72%
45
2 Christian Fosse
Østkanten Biljardklubb
7 (5/2) 380 (209/171)
55%
35
3 Petter Olsen
Oslo BK
6 (3/3) 457 (262/195)
57%
28
3 Lasse Rognlien
6 (3/2) 532 (333/199)
63%
28
5 Christian Wikeby
Østkanten Biljardklubb
5 (3/2) 443 (231/212)
52%
17
5 Robin Asserson
5 (3/1) 319 (169/150)
53%
17
7 Kjartan Maraas
Østkanten Biljardklubb
5 (2/3) 441 (187/254)
42%
9
7 Mona Søvold Sunde
Østkanten Biljardklubb
5 (2/2) 456 (201/255)
44%
9
9 Ivar Lexi
5 (2/3) 325 (132/193)
41%
5
9 Marie Hoff Petersen
Østkanten Biljardklubb
5 (1/3) 365 (164/201)
45%
5
11 Emil Andreassen
Vestby BK
5 (1/4) 447 (140/307)
31%
0
11 (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Østkanten Biljardklubb
5 (0/5) 440 (169/271)
38%
0
Entry deadline Apr 12, 2022, 5:55 PM (local time)
Starts Apr 12, 2022, 6:00 PM (local time)
Format Round robin (12 Participants)
Race to 1
Handicap No handicap
Rankings Snooker 2021-2022
Organizer Østkanten Biljardklubb
Contact Kjartan Maraas (kjartan.maraas@gmail.com, 97712276)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Mark McGauley 5 4 0 1 337 129 208 0 0 0 0.723 4
2 Petter Olsen 5 3 0 2 261 193 68 0 0 0 0.575 3
3 Christian Wikeby 5 3 0 2 231 212 19 0 0 0 0.521 3
4 Kjartan Maraas 5 2 0 3 187 254 -67 0 0 0 0.424 2
5 Ivar Lexi 5 2 0 3 132 193 -61 0 0 0 0.406 2
6 Emil Andreassen 5 1 0 4 140 307 -167 0 0 0 0.313 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Fosse 5 4 0 1 207 169 38 0 0 0 0.551 4
2 Lasse Rognlien 5 3 1 1 333 197 136 0 0 0 0.628 3.5
3 Robin Asserson 5 3 1 1 169 150 19 0 0 0 0.53 3.5
4 Mona Søvold Sunde 5 2 1 2 201 255 -54 0 0 0 0.441 2.5
5 Marie Hoff Petersen 5 1 1 3 164 201 -37 0 0 0 0.449 1.5
6 (Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen) 5 0 0 5 169 271 -102 0 0 0 0.384 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 1
1-A   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Kjartan Maraas
Tue 19:46 
2-A   
Norway
Petter Olsen
Norway
Ivar Lexi
Tue 21:06 
3-A   
Norway
Christian Wikeby
Norway
Emil Andreassen
Tue 18:03 
4-B   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Mona Søvold Sunde
Tue 18:53 
5-B   
Norway
Christian Fosse
Norway
Robin Asserson
Tue 18:26 
6-B   
Norway
Marie Hoff Petersen
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Tue 18:10 

Round 2

Race to 1
7-A   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Ivar Lexi
Tue 18:46 
8-A   
Norway
Kjartan Maraas
Norway
Emil Andreassen
Tue 20:33 
9-A   
Norway
Petter Olsen
Norway
Christian Wikeby
Tue 19:07 
10-B   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Robin Asserson
Tue 20:28 
11-B   
Norway
Mona Søvold Sunde
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Tue 21:39 
12-B   
Norway
Christian Fosse
Norway
Marie Hoff Petersen
Tue 18:59 

Round 3

Race to 1
13-A   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Emil Andreassen
Tue 20:13 
14-A   
Norway
Ivar Lexi
Norway
Christian Wikeby
Tue 20:13 
15-A   
Norway
Kjartan Maraas
Norway
Petter Olsen
Tue 16:56 
16-B   
Norway
Lasse Rognlien
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Tue 19:30 
17-B   
Norway
Robin Asserson
Norway
Marie Hoff Petersen
Tue 19:43 
18-B   
Norway
Mona Søvold Sunde
Norway
Christian Fosse
Tue 22:00 

Round 4

Race to 1
19-A   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Christian Wikeby
Tue 21:04 
20-A   
Norway
Emil Andreassen
Norway
Petter Olsen
Tue 21:44 
21-A   
Norway
Ivar Lexi
Norway
Kjartan Maraas
Tue 17:53 
22-B   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Marie Hoff Petersen
Tue 21:39 
23-B   
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Norway
Christian Fosse
Tue 22:21 
24-B   
Norway
Robin Asserson
Norway
Mona Søvold Sunde
Tue 23:04 

Round 5

Race to 1
25-A   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Petter Olsen
Tue 22:06 
26-A   
Norway
Christian Wikeby
Norway
Kjartan Maraas
Tue 22:40 
27-A   
Norway
Emil Andreassen
Norway
Ivar Lexi
Tue 22:22 
28-B   
Norway
Lasse Rognlien
Norway
Christian Fosse
Tue 18:02 
29-B   
Norway
Marie Hoff Petersen
Norway
Mona Søvold Sunde
Tue 23:03 
30-B   
South Korea
(Eivind) Yoo Yong Jae (Johansen)
Norway
Robin Asserson
Tue 22:21 

Semi final

Race to 2
31   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Lasse Rognlien
Tue 23:49 
32   
Norway
Petter Olsen
Norway
Christian Fosse
Tue 23:49 

Final

Race to 2
33   
United Kingdom
Mark McGauley
Norway
Christian Fosse
Wed 02:24 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants