Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 8, 2024

LPS 08 von 10 Serie 2023/24

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Florian Stegemann
TuS BW Lohne
8 (7/1) 39 (25/14)
64%
55
2 Germany Sascha Kalin
8 (5/3) 37 (23/14)
62%
50
3 Germany Benjamin Elfert
7 (3/4) 27 (13/14)
48%
40
3 Germany Uwe Kohorst
7 (3/4) 31 (14/17)
45%
40
5 Germany Frank Staubach
6 (4/2) 28 (17/11)
61%
30
5 Germany Ralf Zielske
GVO Oldenburg
6 (5/1) 24 (16/8)
67%
30
5 Germany Dennis Schnitker
6 (5/1) 29 (18/11)
62%
30
5 Germany Marco Ripke
6 (3/3) 29 (15/14)
52%
30
9 Germany Przemyslaw Kurkiewicz
5 (1/4) 18 (6/12)
33%
20
9 Germany Thorsten Bischof
TuS BW Lohne
5 (1/4) 21 (8/13)
38%
20
11 Germany Steffen Averbeck
5 (0/5) 18 (3/15)
17%
20
11 Germany Eberhard Rutenberg
5 (0/5) 15 (0/15)
0%
20
Starts Mar 8, 2024, 7:30 PM (local time)
Entry deadline Mar 8, 2024, 7:45 PM (local time)
Organizer TuS BW Lohne
Contact Administrator TuS BW Lohne (pbc.lohne@gmail.com, +49 170 2405303)
Rankings Lohner Pool Series 2023/24
Format Round robin (12 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
More info

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ralf Zielske 5 5 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 5
2 Florian Stegemann 5 4 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 4
3 Sascha Kalin 5 3 0 2 13 7 6 0 0 0 0.65 3
4 Benjamin Elfert 5 2 0 3 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
5 Przemyslaw Kurkiewicz 5 1 0 4 6 12 -6 0 0 0 0.333 1
6 Eberhard Rutenberg 5 0 0 5 0 15 -15 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dennis Schnitker 5 5 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 5
2 Frank Staubach 5 4 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 4
3 Marco Ripke 5 3 0 2 12 10 2 0 0 0 0.545 3
4 Uwe Kohorst 5 2 0 3 10 10 0 0 0 0 0.5 2
5 Thorsten Bischof 5 1 0 4 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
6 Steffen Averbeck 5 0 0 5 3 15 -12 0 0 0 0.167 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Eberhard Rutenberg
Fri 23:24 
2-A   
Germany
Florian Stegemann
Germany
Przemyslaw Kurkiewicz
Fri 23:24 
3-A   
Germany
Sascha Kalin
Germany
Benjamin Elfert
Fri 23:25 
4-B   
Germany
Frank Staubach
Germany
Steffen Averbeck
Fri 23:23 
5-B   
Germany
Dennis Schnitker
Germany
Thorsten Bischof
Fri 23:30 
6-B   
Germany
Marco Ripke
Germany
Uwe Kohorst
Fri 23:40 

Round 2

Race to 3
7-A   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Przemyslaw Kurkiewicz
Fri 23:32 
8-A   
Germany
Eberhard Rutenberg
Germany
Benjamin Elfert
Fri 23:14 
9-A   
Germany
Florian Stegemann
Germany
Sascha Kalin
Fri 23:21 
10-B   
Germany
Frank Staubach
Germany
Thorsten Bischof
Fri 23:33 
11-B   
Germany
Steffen Averbeck
Germany
Uwe Kohorst
Fri 23:32 
12-B   
Germany
Dennis Schnitker
Germany
Marco Ripke
Fri 23:33 

Round 3

Race to 3
13-A   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Benjamin Elfert
Fri 23:20 
14-A   
Germany
Przemyslaw Kurkiewicz
Germany
Sascha Kalin
Fri 23:16 
15-A   
Germany
Eberhard Rutenberg
Germany
Florian Stegemann
Fri 23:27 
16-B   
Germany
Frank Staubach
Germany
Uwe Kohorst
Fri 23:28 
17-B   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Marco Ripke
Fri 23:23 
18-B   
Germany
Steffen Averbeck
Germany
Dennis Schnitker
Fri 23:18 

Round 4

Race to 3
19-A   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Sascha Kalin
Fri 23:27 
20-A   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Florian Stegemann
Fri 23:31 
21-A   
Germany
Przemyslaw Kurkiewicz
Germany
Eberhard Rutenberg
Fri 23:20 
22-B   
Germany
Frank Staubach
Germany
Marco Ripke
Fri 23:19 
23-B   
Germany
Uwe Kohorst
Germany
Dennis Schnitker
Fri 23:22 
24-B   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Steffen Averbeck
Fri 23:26 

Round 5

Race to 3
25-A   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Florian Stegemann
Fri 23:17 
26-A   
Germany
Sascha Kalin
Germany
Eberhard Rutenberg
Fri 23:31 
27-A   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Przemyslaw Kurkiewicz
Fri 23:28 
28-B   
Germany
Frank Staubach
Germany
Dennis Schnitker
Fri 23:26 
29-B   
Germany
Marco Ripke
Germany
Steffen Averbeck
Fri 23:29 
30-B   
Germany
Uwe Kohorst
Germany
Thorsten Bischof
Fri 23:18 

Quarter final

Race to 4
31   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Benjamin Elfert
Fri 23:56 
32   
Germany
Marco Ripke
Germany
Florian Stegemann
Fri 23:56 
33   
Germany
Dennis Schnitker
Germany
Sascha Kalin
Fri 23:57 
34   
Germany
Uwe Kohorst
Germany
Frank Staubach
Fri 23:57 

Semi final

Race to 4
35   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Florian Stegemann
Fri 23:58 
36   
Germany
Sascha Kalin
Germany
Uwe Kohorst
Fri 23:59 

Final

Race to 4
37   
Germany
Florian Stegemann
Germany
Sascha Kalin
Sat 00:00 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants