Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 29, 2020

LÖRDAGSTÄVLING 5, för alla

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Mahmut Mutto
Kville Biljard Club
4 (4/0) 59 (36/23)
61%
125
2 Henrik Andersen
Elme Biljardklubb
6 (4/2) 90 (48/42)
53%
100
3 Kent Henriksson
Bjärnums Biljardklubb
5 (3/2) 74 (37/37)
50%
75
3 Carolin Wikström
Bjärnums Biljardklubb
4 (3/1) 61 (35/26)
57%
75
5 Dario Rakic
Bjärnums Biljardklubb
2 (1/1) 30 (13/17)
43%
60
5 Alexander Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
3 (2/1) 48 (23/25)
48%
60
5 Tomas Wikström
Bjärnums Biljardklubb
4 (2/2) 64 (31/33)
48%
60
5 Nattakarn Andersen
Elme Biljardklubb
4 (2/2) 62 (32/30)
52%
60
9 Niclas Martinsson
Bjärnums Biljardklubb
3 (1/2) 47 (23/24)
49%
45
9 Pontus Eskilsson
3 (1/2) 47 (22/25)
47%
45
9 Göran Jonasson
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 30 (12/18)
40%
45
9 Anna Göransson
2 (0/2) 33 (15/18)
45%
45
13 Leo Johannesen
Bjärnums Biljardklubb
2 (0/2) 32 (14/18)
44%
45
13 Arvid Brattwall
Elme Biljardklubb
2 (0/2) 31 (13/18)
42%
45
Entry deadline Feb 29, 2020, 12:30 PM (local time)
Starts Feb 29, 2020, 1:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (14 Participants)
Race to 9
Handicap With handicap
Rankings Lördagstävling
Organizer Bjärnums Biljardklubb
Contact Dario Rakic (dariorakic@hotmail.com, 708336449) and Leo Johannesen (leo.johannesen@gmail.com, +46703431866)
More info
ALLA kan deltaga oavsett biljardkunskap och klubbtillhörighet.
Tävlingar kommer att spelas under höst, vinter och vår och slutar med en final i juni.
Man kommer att spela in sina poäng under de tävlingar man deltager i och de blir
avgörande om vem som skall spela i slutspelet. Alla får poäng oavsett placering.
De sexton som toppar tabellen https://cuescore.com/ranking/L%C3%B6rdagst%C3%A4vling/6736442 kommer att göra upp om totalsegern 27 juni 2020.
Anmälningsavgift för varje lördagstävling är 100 kr samt för speltid under tävlingen debiteras 50 kr.
HELST KONTANT BETALNING.
Pris utdelas vid varje tävling och ett större vi finalomgången.
Vi kommer att spela 8 tävlingar på principen en lördagstävling varje månad,
(exakta lördagar finns på www.facebook.com/bjarnumsbiljardklubb och CueScore).
All information om tävlingen finns på klubben.
Disciplin 9-Ball
Distans 9
Handicap 0-7
(handicap räknas ut efter spelarens biljardkunskap,
så alla har chansen och möjligheten att vinna)
Dubbelcup
(betyder att alla får spela minst 2 matcher).
Vinnerbreak
(förloraren rackar)
Anmälan sker i CueScore, SMS till Leo på 0703 43 18 66
eller på plats minst en timme innan tävlingen börjar.
Öppet från kl 12:00
Hjärtligt välkomna till en trevlig speldag

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 9
1   
Sweden
Mahmut Mutto
Walk Over
 
2   
Thailand
Nattakarn Andersen
7
Sweden
Göran Jonasson
5
Sat 13:08  Table 2
3   
Sweden
Alexander Martinsson
3
Denmark
Leo Johannesen
5
Sat 13:08  Table 1
4   
Sweden
Pontus Eskilsson
5
Sweden
Kent Henriksson
3
Sat 13:08  Table 3
5   
Denmark
Henrik Andersen
2
Sweden
Carolin Wikström
7
Sat 13:24  Table 2
6   
Sweden
Arvid Brattwall
5
Sweden
Niclas Martinsson
4
Sat 13:30  Table 2
7   
Sweden
Tomas Wikström
5
Sweden
Anna Göransson
7
Sat 14:12  Table 3
8   
Walk Over
Sweden
Dario Rakic
 

Winners qualification

Race to 9
9   
Sweden
Mahmut Mutto
0
Thailand
Nattakarn Andersen
7
Sat 14:21  Table 1
10   
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sweden
Pontus Eskilsson
5
Sat 14:29  Table 2
11   
Sweden
Carolin Wikström
7
Sweden
Niclas Martinsson
4
Sat 14:52  Table 1
12   
Sweden
Tomas Wikström
5
Sweden
Dario Rakic
2
Sat 15:10  Table 3

Loser round 1

Race to 9
13   
Walk Over
Sweden
Göran Jonasson
 
14   
Denmark
Leo Johannesen
5
Sweden
Kent Henriksson
3
Sat 14:25  Table 2
15   
Denmark
Henrik Andersen
2
Sweden
Arvid Brattwall
5
Sat 15:31  Table 1
16   
Sweden
Anna Göransson
Walk Over
 

Losers qualification

Race to 9
17   
Sweden
Göran Jonasson
5
Sweden
Tomas Wikström
5
Sat 16:01  Table 3
18   
Sweden
Kent Henriksson
3
Sweden
Niclas Martinsson
4
  Table 2
19   
Denmark
Henrik Andersen
2
Sweden
Pontus Eskilsson
5
Sat 16:56  Table 1
20   
Sweden
Anna Göransson
7
Thailand
Nattakarn Andersen
7
R4
Sat 16:52  Table 3

Quarter final

Race to 9
21   
Sweden
Mahmut Mutto
0
Sweden
Tomas Wikström
5
Sat 17:31  Table 1
22   
Sweden
Alexander Martinsson
3
Sweden
Kent Henriksson
3
Sat 17:22  Table 3
23   
Sweden
Carolin Wikström
7
Thailand
Nattakarn Andersen
7
Sat 17:21  Table 2
24   
Sweden
Dario Rakic
2
Denmark
Henrik Andersen
2
Sat 17:50  Table 2

Semi final

Race to 9
25   
Sweden
Mahmut Mutto
0
Sweden
Kent Henriksson
3
Sat 18:34  Table 1
26   
Sweden
Carolin Wikström
7
Denmark
Henrik Andersen
2
Sat 18:34  Table 2

Final

Race to 9
27   
Sweden
Mahmut Mutto
0
Denmark
Henrik Andersen
2
Sat 19:40  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants