Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 29, 2020

Klubbmästerskap SCC, 2020/21

Three-cushion

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Entry deadline Aug 28, 2020, 5:00 PM (local time)
Starts Aug 29, 2020, 9:30 AM (local time)
Format Round robin (12 Participants)
Race to 20
Handicap No handicap
Organizer Stockholms Carambole Club
Contact Bo Bäckman (info@soderbiljarden.se, +46708 40 42 65), Lars Kjerrgren (lars.kjerrgren@gmail.com, +46 708 686787) and Giglio Alvarado (info@geniko.se, 0708291746)
More info
12 deltagare. 3 grupper med 4 spelare i varje.
09.30 fri inlottning till grupperna, ingen seedning.
Distans i gruppspel 20p max 30 ingångar.

Till kvartsfinalerna går 3x1:or + 3x2:or + 2 bästa 3:or (enligt snitt)
3 st lottningsgrupper till kvarten.
Distans kvartsfinaler 25p max 30 ingångar.

Distans semifinaler 30p max 40 ingångar.
Distans finalen 30p ingen stötbegränsning.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Giglio Alvarado 3 3 0 0 60 0 70 0.857 6
2 Yüksel Polat 3 2 0 1 45 0 82 0.549 4
3 Jonas Lindberg 3 1 0 2 34 0 80 0.425 2
4 Martin Kjellin 3 0 0 3 20 0 88 0.227 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Lars Kjerrgren 3 2 1 0 45 0 90 0.500 5
2 Bo Bäckman 3 1 1 1 53 0 82 0.646 3
3 Esko Hilander 3 1 1 1 27 0 90 0.300 3
4 Örjan Näsbom 3 0 1 2 45 0 82 0.549 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Henryk Kalita 3 2 1 0 53 0 90 0.589 5
2 Kjell Efvergren 3 2 1 0 44 0 90 0.489 5
3 Polyzois Arvanitidis 3 1 0 2 45 0 89 0.506 2
4 Christer Fahlström 3 0 0 3 27 0 90 0.300 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 20
1-A   
Sweden
Giglio Alvarado
Turkey
Yüksel Polat
Sat 09:50  Table 8
2-A   
Sweden
Jonas Lindberg
Sweden
Martin Kjellin
Sat 09:50  Table 9
3-B   
Finland
Esko Hilander
Sweden
Lars Kjerrgren
Sat 09:50  Table 10
4-B   
Sweden
Bo Bäckman
Sweden
Örjan Näsbom
Sat 10:46  Table 8
5-C   
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Sweden
Henryk Kalita
Sat 10:46  Table 10
6-C   
Sweden
Christer Fahlström
Sweden
Kjell Efvergren
Sat 10:55  Table 9

Round 2

Race to 20
7-A   
Sweden
Giglio Alvarado
Sweden
Martin Kjellin
Sat 11:54  Table 10
8-A   
Turkey
Yüksel Polat
Sweden
Jonas Lindberg
Sat 11:54  Table 9
9-B   
Finland
Esko Hilander
Sweden
Örjan Näsbom
Sat 11:55  Table 8
10-B   
Sweden
Lars Kjerrgren
Sweden
Bo Bäckman
Sat 12:52  Table 8
11-C   
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Sweden
Kjell Efvergren
Sat 12:52  Table 10
12-C   
Sweden
Henryk Kalita
Sweden
Christer Fahlström
Sat 12:59  Table 9

Round 3

Race to 20
13-A   
Sweden
Giglio Alvarado
Sweden
Jonas Lindberg
Sat 13:55  Table 10
14-A   
Sweden
Martin Kjellin
Turkey
Yüksel Polat
Sat 13:56  Table 9
15-B   
Finland
Esko Hilander
Sweden
Bo Bäckman
Sat 14:07  Table 8
16-B   
Sweden
Örjan Näsbom
Sweden
Lars Kjerrgren
Sat 14:50  Table 10
17-C   
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Sweden
Christer Fahlström
Sat 14:50  Table 9
18-C   
Sweden
Kjell Efvergren
Sweden
Henryk Kalita
Sat 15:13  Table 8

Quarter final

Race to 25
19   
Sweden
Giglio Alvarado
Sweden
Polyzois Arvanitidis
Sat 16:19  Table 10
20   
Sweden
Kjell Efvergren
Turkey
Yüksel Polat
Sat 16:19  Table 9
21   
Sweden
Henryk Kalita
Sweden
Bo Bäckman
Sat 16:19  Table 8
22   
Sweden
Lars Kjerrgren
Sweden
Jonas Lindberg
Sat 17:12  Table 10

Semi final

Race to 30
23   
Sweden
Giglio Alvarado
Turkey
Yüksel Polat
Sat 17:40  Table 9
24   
Sweden
Bo Bäckman
Sweden
Jonas Lindberg
Sat 18:28  Table 10

Final

Race to 30
25   
Turkey
Yüksel Polat
Sweden
Bo Bäckman
Sat 20:03  Table 10

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants