Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 11, 2020

Kings & Queens Assen Huisranking-21

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Djay Latuputty
Kings & Queens Assen
6 (6/0) 35 (26/9)
74%
50
2 Dennis Tahapary
Cue Action Groningen
6 (4/2) 31 (19/12)
61%
35
3 Sander Tetelepta
5 (4/1) 31 (20/11)
65%
25
3 Ali Abu-Rashed
5 (4/1) 29 (17/12)
59%
25
5 Peter Hospers
4 (2/2) 26 (12/14)
46%
20
5 Dolf Hilgen
3 (2/1) 15 (9/6)
60%
20
5 Jan Koffeman
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
20
5 Patrick Norder
Kings & Queens Assen
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
20
9 Sanne Tuinenbreyer
3 (1/2) 18 (9/9)
50%
15
9 Lisa de Zwaan
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
15
9 Justin Weisenbach
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
15
9 Lisanne Hoeksema
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
15
13 Maarten Frieszo
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
15
13 Sibe van der Galiën
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
15
13 Bert Jansen
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
15
Starts Mar 11, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings Kings & Queens Assen Pool-Ranking 2019/2020
Organizer Kings & Queens Assen
Contact Djay Latuputty

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dolf Hilgen 2 2 0 0 8 2 6 0 0 0 0.8 2
2 Patrick Norder 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 1
3 Lisanne Hoeksema 2 0 0 2 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ali Abu-Rashed 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Peter Hospers 3 2 0 1 11 10 1 0 0 0 0.524 2
3 Lisa de Zwaan 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Bert Jansen 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Djay Latuputty 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Dennis Tahapary 3 2 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 2
3 Justin Weisenbach 3 1 0 2 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
4 Sibe van der Galiën 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sander Tetelepta 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Jan Koffeman 3 2 0 1 9 9 0 0 0 0 0.5 2
3 Sanne Tuinenbreyer 3 1 0 2 9 9 0 0 0 0 0.5 1
4 Maarten Frieszo 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Wed 20:04  Table 12
2-B   
Netherlands
Peter Hospers
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 20:04  Table 2
3-B   
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Bert Jansen
Wed 20:04  Table 3
4-C   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Justin Weisenbach
Wed 20:04  Table 4
5-C   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Sibe van der Galiën
Wed 20:04  Table 12
6-D   
Netherlands
Jan Koffeman
Saint Martin
Maarten Frieszo
Wed 20:31  Table 5
7-D   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Wed 20:32  Table 1

Round 2

Race to 4
8-A   
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Netherlands
Dolf Hilgen
Wed 20:36  Table 12
9-B   
Netherlands
Peter Hospers
Netherlands
Bert Jansen
Wed 20:42  Table 5
10-B   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 20:42  Table 3
11-C   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Sibe van der Galiën
Wed 20:32  Table 4
12-C   
Netherlands
Justin Weisenbach
Samoa
Djay Latuputty
Wed 20:43  Table 2
13-D   
Netherlands
Jan Koffeman
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Wed 21:19  Table 2
14-D   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Wed 21:19  Table 1

Round 3

Race to 4
15-A   
Netherlands
Dolf Hilgen
Netherlands
Patrick Norder
Wed 21:07  Table 12
16-B   
Netherlands
Peter Hospers
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 21:20  Table 4
17-B   
Netherlands
Bert Jansen
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 21:21  Table 5
18-C   
Netherlands
Dennis Tahapary
Samoa
Djay Latuputty
Wed 21:44  Table 1
19-C   
Netherlands
Sibe van der Galiën
Netherlands
Justin Weisenbach
Wed 21:10  Table 3
20-D   
Netherlands
Jan Koffeman
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Wed 22:02  Table 3
21-D   
Netherlands
Sanne Tuinenbreyer
Saint Martin
Maarten Frieszo
Wed 21:53  Table 2

Quarter final

Race to 4
22   
Netherlands
Dolf Hilgen
Netherlands
Dennis Tahapary
Wed 22:21  Table 2
23   
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Jan Koffeman
Wed 22:21  Table 4
24   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Patrick Norder
Wed 22:21  Table 1
25   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Peter Hospers
Wed 22:21  Table 3

Semi final

Race to 5
26   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 22:56  Table 3
27   
Samoa
Djay Latuputty
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Wed 22:56  Table 1

Final

Race to 5
28   
Netherlands
Dennis Tahapary
Samoa
Djay Latuputty
Wed 23:40  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants