Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 16, 2020

Kings & Queens Assen Huisranking Pool-3

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Djay Latuputty
Kings & Queens Assen
7 (6/1) 29 (21/8)
72%
50
2 Michael Frans
6 (5/1) 25 (17/8)
68%
35
3 Erwin Okken
5 (3/2) 21 (10/11)
48%
25
3 Wouter Frans
Cue Action Groningen
6 (5/1) 26 (17/9)
65%
25
5 Dennis Tahapary
Cue Action Groningen
5 (4/1) 19 (12/7)
63%
20
5 Wouter Reugebrink
Kings & Queens Assen
5 (3/2) 21 (12/9)
57%
20
5 Mo Al-Refai
5 (2/3) 22 (12/10)
55%
20
5 Jan Koffeman
5 (2/3) 16 (6/10)
38%
20
9 Sander Tetelepta
3 (1/2) 11 (5/6)
45%
15
Show more
9 Ali Abu-Rashed
4 (2/2) 17 (7/10)
41%
15
9 Maarten Frieszo
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
15
9 Sibe van der Galiën
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
15
13 Jeroen Stoker
Kings & Queens Assen
3 (0/3) 12 (3/9)
25%
15
13 Lisa de Zwaan
4 (1/3) 17 (8/9)
47%
15
13 Patrick Norder
Kings & Queens Assen
4 (2/2) 17 (9/8)
53%
15
13 Antoine Wolbes
Kings & Queens Assen
4 (2/2) 16 (7/9)
44%
15
17 Mark In 't Groen
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
10
17 Alexander Haveman
4 (1/3) 15 (6/9)
40%
10
17 Lisanne Hoeksema
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
Starts Sep 16, 2020, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (19 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Kings & Queens Assen Pool-Ranking 2020/2021
Organizer Kings & Queens Assen

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dennis Tahapary 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Mo Al-Refai 4 2 0 2 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Sibe van der Galiën 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
4 Antoine Wolbes 4 2 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 2
5 Lisanne Hoeksema 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Frans 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Erwin Okken 3 2 0 1 6 7 -1 0 0 0 0.462 2
3 Sander Tetelepta 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Jeroen Stoker 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wouter Reugebrink 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
2 Jan Koffeman 4 2 0 2 6 7 -1 0 0 0 0.462 2
3 Maarten Frieszo 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
4 Patrick Norder 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
5 Alexander Haveman 4 1 0 3 6 9 -3 0 0 0 0.4 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wouter Frans 4 4 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 4
2 Djay Latuputty 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
3 Ali Abu-Rashed 4 2 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 2
4 Lisa de Zwaan 4 1 0 3 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
5 Mark In 't Groen 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Sibe van der Galiën
Wed 20:02  Table 1
2-A   
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Netherlands
Antoine Wolbes
Wed 20:02  Table 2
3-B   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Jeroen Stoker
Wed 20:02  Table 3
4-B   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Michael Frans
Wed 20:02  Table 4
5-C   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Netherlands
Alexander Haveman
Wed 20:02  Table 5
6-C   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Jan Koffeman
Wed 20:02  Table 11
7-D   
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Netherlands
Wouter Frans
Wed 20:02  Table 12
8-D   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Mark In 't Groen
Wed 20:28  Table 12

Round 2

Race to 3
9-A   
Netherlands
Sibe van der Galiën
Netherlands
Antoine Wolbes
Wed 20:38  Table 1
10-A   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Mo Al-Refai
Wed 20:37  Table 5
11-B   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Michael Frans
Wed 20:26  Table 4
12-B   
Netherlands
Jeroen Stoker
Netherlands
Erwin Okken
Wed 20:25  Table 3
13-C   
Netherlands
Alexander Haveman
Netherlands
Jan Koffeman
Wed 20:39  Table 11
14-C   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Saint Martin
Maarten Frieszo
Wed 20:40  Table 2
15-D   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Mark In 't Groen
Wed 20:53  Table 12
16-D   
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 20:54  Table 4

Round 3

Race to 3
17-A   
Netherlands
Antoine Wolbes
Netherlands
Mo Al-Refai
Wed 21:19  Table 5
18-A   
Netherlands
Sibe van der Galiën
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Wed 21:14  Table 11
19-B   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Erwin Okken
Wed 21:04  Table 4
20-B   
Netherlands
Michael Frans
Netherlands
Jeroen Stoker
Wed 21:00  Table 3
21-C   
Netherlands
Jan Koffeman
Saint Martin
Maarten Frieszo
Wed 21:15  Table 1
22-C   
Netherlands
Alexander Haveman
Netherlands
Patrick Norder
Wed 21:16  Table 2
23-D   
Netherlands
Mark In 't Groen
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Wed 21:23  Table 12
24-D   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 21:23  Table 3

Round 4

Race to 3
25-A   
Netherlands
Mo Al-Refai
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Wed 22:41  Table 3
26-A   
Netherlands
Antoine Wolbes
Netherlands
Dennis Tahapary
Wed 21:31  Table 5
27-C   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Netherlands
Patrick Norder
Wed 21:46  Table 2
28-C   
Netherlands
Jan Koffeman
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 21:46  Table 1
29-D   
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Lisa de Zwaan
Wed 22:04  Table 1
30-D   
Netherlands
Mark In 't Groen
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Wed 22:27  Table 2

Round 5

Race to 3
31-A   
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Netherlands
Dennis Tahapary
Wed 21:59  Table 4
32-A   
Netherlands
Mo Al-Refai
Netherlands
Sibe van der Galiën
Wed 21:59 
33-C   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Wouter Reugebrink
Wed 22:25  Table 11
34-C   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Netherlands
Alexander Haveman
Wed 22:27  Table 5
35-D   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Wed 22:42  Table 2
36-D   
Netherlands
Ali Abu-Rashed
Netherlands
Wouter Frans
Wed 22:41  Table 1

Quarter final

Race to 3
37   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Erwin Okken
Wed 23:14  Table 1
38   
Netherlands
Mo Al-Refai
Netherlands
Michael Frans
Wed 23:14  Table 2
39   
Netherlands
Wouter Reugebrink
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Wed 23:14  Table 3
40   
Netherlands
Jan Koffeman
Netherlands
Wouter Frans
Wed 23:14  Table 4

Semi final

Race to 4
41   
Netherlands
Erwin Okken
Netherlands
Michael Frans
Wed 23:57  Table 1
42   
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Netherlands
Wouter Frans
Wed 23:41  Table 3

Final

Race to 4
43   
Netherlands
Michael Frans
Papua New Guinea
Djay Latuputty
Thu 00:36  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment