Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 5, 2020

KNBB Pool Regio 1 - Recreanten toernooi #2 - 8Ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Michael Frans
7 (7/0) 28 (24/4)
86%
50
2 Wouter Frans
7 (6/1) 28 (22/6)
79%
35
3 Thomas Thien Tran
7 (4/3) 32 (16/16)
50%
25
3 Awi Mangre
6 (4/2) 27 (16/11)
59%
25
5 Jurjen Postma
5 (3/2) 20 (11/9)
55%
20
5 Rianne Lubberink
5 (3/2) 23 (13/10)
57%
20
5 Jason Short
5 (4/1) 18 (12/6)
67%
20
5 Thijs Harmsen
5 (3/2) 20 (10/10)
50%
20
9 Alexander Hulshof
4 (2/2) 17 (8/9)
47%
15
Show more
9 Jonne Meijering
4 (1/3) 16 (7/9)
44%
15
9 Richard Speelman
4 (2/2) 15 (6/9)
40%
15
9 Nico Wijnands
5 (3/2) 21 (10/11)
48%
15
9 Chris Mollien
4 (2/2) 16 (7/9)
44%
15
9 Rob Seggelinck
4 (1/3) 17 (6/11)
35%
15
9 Anas Abdulwahed
5 (2/3) 17 (8/9)
47%
15
9 Mark Neef
4 (1/3) 20 (9/11)
45%
15
17 Erik Oppedijk
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Arjan Kuiper
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
10
19 Berend de Vries
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
10
19 Freek Strubbe
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
10
19 Gerard Benjamins
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
10
19 Gerko Vrielink
3 (0/3) 10 (1/9)
10%
10
19 Leroy Tien
3 (0/3) 13 (4/9)
31%
10
19 Jan de Vries
3 (0/3) 11 (2/9)
18%
10
25 Jordy Tromp
4 (1/3) 16 (6/10)
38%
5
Entry deadline Jan 5, 2020, 1:00 PM (local time)
Starts Jan 5, 2020, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings KNBB Pool Regio 1 Recreanten Ranking 2019/2020
Organizer Pool Regio 1
Contact Laurens Steernberg and Richard Brandsma (pool@richardbrandsma.nl, +31 06-55161699)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nico Wijnands 4 3 0 1 9 8 1 0 0 0 0.529 3
2 Thomas Thien Tran 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
3 Anas Abdulwahed 4 2 0 2 7 6 1 0 0 0 0.538 2
4 Freek Strubbe 4 2 0 2 8 7 1 0 0 0 0.533 2
5 Jordy Tromp 4 1 0 3 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Wouter Frans 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Richard Speelman 3 2 0 1 6 6 0 0 0 0 0.5 2
3 Jonne Meijering 3 1 0 2 5 6 -1 0 0 0 0.455 1
4 Jan de Vries 3 0 0 3 2 9 -7 0 0 0 0.182 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rianne Lubberink 3 2 0 1 8 5 3 0 0 0 0.615 2
2 Chris Mollien 3 2 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 2
3 Mark Neef 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Gerard Benjamins 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Awi Mangre 3 2 0 1 7 3 4 0 0 0 0.7 2
2 Alexander Hulshof 3 2 0 1 8 6 2 0 0 0 0.571 2
3 Rob Seggelinck 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
4 Berend de Vries 3 1 0 2 5 8 -3 0 0 0 0.385 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jason Short 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 3
2 Thijs Harmsen 3 2 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 2
3 Erik Oppedijk 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
4 Leroy Tien 3 0 0 3 4 9 -5 0 0 0 0.308 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Frans 3 3 0 0 9 0 9 0 0 0 1 3
2 Jurjen Postma 3 2 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 2
3 Arjan Kuiper 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
4 Gerko Vrielink 3 0 0 3 1 9 -8 0 0 0 0.1 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Anas Abdulwahed
Netherlands
Jordy Tromp
Sun 13:04 
2-A   
Netherlands
Freek Strubbe
Netherlands
Thomas Thien Tran
Sun 13:04 
3-B   
Netherlands
Richard Speelman
Netherlands
Wouter Frans
Sun 13:04 
4-B   
Netherlands
Jan de Vries
Netherlands
Jonne Meijering
Sun 13:04 
5-C   
Netherlands
Rianne Lubberink
Netherlands
Mark Neef
Sun 13:04 
6-C   
Netherlands
Chris Mollien
Netherlands
Gerard Benjamins
Sun 13:04 
7-D   
Netherlands
Berend de Vries
Netherlands
Rob Seggelinck
Sun 13:04 
8-D   
Netherlands
Awi Mangre
Netherlands
Alexander Hulshof
Sun 13:04 
9-E   
Netherlands
Leroy Tien
Netherlands
Erik Oppedijk
Sun 13:04 
10-E   
Netherlands
Thijs Harmsen
Netherlands
Jason Short
Sun 13:04 
11-F   
Gerko Vrielink
Netherlands
Michael Frans
Sun 13:04 
12-F   
Netherlands
Jurjen Postma
Netherlands
Arjan Kuiper
Sun 13:21 

Round 2

Race to 3
13-A   
Netherlands
Jordy Tromp
Netherlands
Thomas Thien Tran
Sun 13:50 
14-A   
Netherlands
Anas Abdulwahed
Netherlands
Nico Wijnands
Sun 13:49 
15-B   
Netherlands
Richard Speelman
Netherlands
Jonne Meijering
Sun 13:31 
16-B   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Jan de Vries
Sun 13:32 
17-C   
Netherlands
Rianne Lubberink
Netherlands
Gerard Benjamins
Sun 13:59 
18-C   
Netherlands
Mark Neef
Netherlands
Chris Mollien
Sun 13:59 
19-D   
Netherlands
Berend de Vries
Netherlands
Alexander Hulshof
Sun 13:48 
20-D   
Netherlands
Rob Seggelinck
Netherlands
Awi Mangre
Sun 13:46 
21-E   
Netherlands
Leroy Tien
Netherlands
Jason Short
Sun 13:55 
22-E   
Netherlands
Erik Oppedijk
Netherlands
Thijs Harmsen
Sun 13:40 
23-F   
Gerko Vrielink
Netherlands
Arjan Kuiper
Sun 14:18 
24-F   
Netherlands
Michael Frans
Netherlands
Jurjen Postma
Sun 14:18 

Round 3

Race to 3
25-A   
Netherlands
Thomas Thien Tran
Netherlands
Nico Wijnands
Sun 14:37 
26-A   
Netherlands
Jordy Tromp
Netherlands
Freek Strubbe
Sun 14:37 
27-B   
Netherlands
Richard Speelman
Netherlands
Jan de Vries
Sun 14:27 
28-B   
Netherlands
Jonne Meijering
Netherlands
Wouter Frans
Sun 14:28 
29-C   
Netherlands
Rianne Lubberink
Netherlands
Chris Mollien
Sun 15:00 
30-C   
Netherlands
Gerard Benjamins
Netherlands
Mark Neef
Sun 15:02 
31-D   
Netherlands
Berend de Vries
Netherlands
Awi Mangre
Sun 14:45 
32-D   
Netherlands
Alexander Hulshof
Netherlands
Rob Seggelinck
Sun 14:55 
33-E   
Netherlands
Leroy Tien
Netherlands
Thijs Harmsen
Sun 14:30 
34-E   
Netherlands
Jason Short
Netherlands
Erik Oppedijk
Sun 14:30 
35-F   
Gerko Vrielink
Netherlands
Jurjen Postma
Sun 15:04 
36-F   
Netherlands
Arjan Kuiper
Netherlands
Michael Frans
Sun 15:05 

Round 4

Race to 3
37-A   
Netherlands
Nico Wijnands
Netherlands
Freek Strubbe
Sun 15:26 
38-A   
Netherlands
Thomas Thien Tran
Netherlands
Anas Abdulwahed
Sun 15:26 

Round 5

Race to 3
39-A   
Netherlands
Freek Strubbe
Netherlands
Anas Abdulwahed
Sun 15:56 
40-A   
Netherlands
Nico Wijnands
Netherlands
Jordy Tromp
Sun 15:56 

Last sixteen

Race to 3
41   
Netherlands
Nico Wijnands
Netherlands
Thijs Harmsen
Sun 16:48  Table 5
42   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Alexander Hulshof
Sun 16:48  Table 9
43   
Netherlands
Rianne Lubberink
Netherlands
Anas Abdulwahed
Sun 16:48  Table 10
44   
Netherlands
Thomas Thien Tran
Netherlands
Mark Neef
Sun 16:48  Table 11
45   
Netherlands
Jurjen Postma
Netherlands
Rob Seggelinck
Sun 17:15  Table 9
46   
Netherlands
Awi Mangre
Netherlands
Jonne Meijering
Sun 17:28  Table 10
47   
Netherlands
Jason Short
Netherlands
Chris Mollien
Sun 17:37  Table 5
48   
Netherlands
Michael Frans
Netherlands
Richard Speelman
Sun 17:51  Table 8

Quarter final

Race to 4
49   
Netherlands
Thijs Harmsen
Netherlands
Wouter Frans
Sun 17:54  Table 9
50   
Netherlands
Rianne Lubberink
Netherlands
Thomas Thien Tran
Sun 17:43  Table 11
51   
Netherlands
Jurjen Postma
Netherlands
Awi Mangre
Sun 18:40  Table 10
52   
Netherlands
Jason Short
Netherlands
Michael Frans
Sun 18:23  Table 5

Semi final

Race to 4
53   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Thomas Thien Tran
Sun 19:59  Table 10
54   
Netherlands
Awi Mangre
Netherlands
Michael Frans
Sun 19:59  Table 9

Final

Race to 4
55   
Netherlands
Wouter Frans
Netherlands
Michael Frans
Sun 21:12  Table 9

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment