Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 31, 2021

KMD Finalturnier 2019/2020

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Thomas Kirsch
6 (5/1) 47 (28/19)
60%
2 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
6 (4/2) 46 (27/19)
59%
3 Zoher Jawish
5 (4/1) 33 (23/10)
70%
3 Sezer Aktun
5 (3/2) 36 (17/19)
47%
5 Andreas Kronenbitter
4 (2/2) 25 (11/14)
44%
5 Bernd Jungmann
4 (3/1) 24 (19/5)
79%
5 Tobias Nicolovius
4 (3/1) 31 (19/12)
61%
5 Olimpio Neves
4 (2/2) 29 (17/12)
59%
9 René Stöttinger
3 (1/2) 25 (13/12)
52%
9 Kai Bodenstein
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
9 Werner Mollner
3 (2/1) 21 (12/9)
57%
9 Antonio Sanchez-Carillo
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
13 Angelika Wander
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
13 George Olen Mayes Jr.
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
13 VENIAMINS TERENTJEVS
3 (0/3) 22 (7/15)
32%
13 Hartmut Lauter
3 (0/3) 15 (0/15)
0%
Starts Oct 31, 2021, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer Infinity of Pool
Contact PBC Ingelheim (turniere@pbc-ingelheim.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bernd Jungmann 3 3 0 0 15 0 15 0 0 0 1 3
2 Andreas Kronenbitter 3 2 0 1 10 9 1 0 0 0 0.526 2
3 Antonio Sanchez-Carillo 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 George Olen Mayes Jr. 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Zoher Jawish 3 3 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 3
2 Thomas Kirsch 3 2 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 2
3 Kai Bodenstein 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Angelika Wander 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Olimpio Neves 3 2 0 1 14 7 7 0 0 0 0.667 2
2 Rattapol Sassmann 3 2 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 2
3 Werner Mollner 3 2 0 1 12 9 3 0 0 0 0.571 2
4 Hartmut Lauter 3 0 0 3 0 15 -15 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tobias Nicolovius 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Sezer Aktun 3 2 0 1 10 11 -1 0 0 0 0.476 2
3 René Stöttinger 3 1 0 2 13 12 1 0 0 0 0.52 1
4 VENIAMINS TERENTJEVS 3 0 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Bernd Jungmann
Sun 13:37 
2-A   
Germany
Andreas Kronenbitter
Germany
Antonio Carillo
Sun 14:35 
3-B   
Germany
Thomas Kirsch
Syria
Zoher Jawish
Sun 13:37 
4-B   
Germany
Kai Bodenstein
Germany
Angelika Wander
Sun 14:38 
5-C   
Germany
Werner Mollner
Germany
Olimpio Neves
Sun 13:37 
6-C   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Hartmut Lauter
Sun 14:57 
7-D   
Germany
Sezer Aktun
Germany
Tobias Nicolovius
Sun 13:37 
8-D   
Germany
René Stöttinger
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Sun 14:53  Table 3

Round 2

Race to 5
9-A   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Antonio Carillo
Sun 16:02 
10-A   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Andreas Kronenbitter
Sun 15:31  Table 1
11-B   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Angelika Wander
Sun 15:22  Table 2
12-B   
Syria
Zoher Jawish
Germany
Kai Bodenstein
Sun 15:23  Table 4
13-C   
Germany
Werner Mollner
Germany
Hartmut Lauter
Sun 15:59  Table 2
14-C   
Germany
Olimpio Neves
Thailand
Rattapol Sassmann
Sun 15:46  Table 3
15-D   
Germany
Sezer Aktun
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Sun 15:54  Table 4
16-D   
Germany
Tobias Nicolovius
Germany
René Stöttinger
Sun 16:14  Table 3

Round 3

Race to 5
17-A   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Andreas Kronenbitter
Sun 17:05  Table 1
18-A   
Germany
Antonio Carillo
Germany
Bernd Jungmann
Sun 17:33 
19-B   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Kai Bodenstein
Sun 16:33  Table 1
20-B   
Germany
Angelika Wander
Syria
Zoher Jawish
Sun 16:38 
21-C   
Germany
Werner Mollner
Thailand
Rattapol Sassmann
Sun 16:55  Table 4
22-C   
Germany
Hartmut Lauter
Germany
Olimpio Neves
Sun 17:20  Table 2
23-D   
Germany
Sezer Aktun
Germany
René Stöttinger
Sun 17:11  Table 3
24-D   
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Germany
Tobias Nicolovius
Sun 17:43 

Quarter final

Race to 5
25   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Thomas Kirsch
Sun 18:33  Table 4
26   
Germany
Andreas Kronenbitter
Syria
Zoher Jawish
Sun 18:33  Table 3
27   
Germany
Olimpio Neves
Germany
Sezer Aktun
Sun 18:33  Table 2
28   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Tobias Nicolovius
Sun 18:33  Table 1

Semi final

Race to 5
29   
Germany
Thomas Kirsch
Syria
Zoher Jawish
Sun 20:55 
30   
Germany
Sezer Aktun
Thailand
Rattapol Sassmann
Sun 20:34 

Final

Race to 5
31   
Germany
Thomas Kirsch
Thailand
Rattapol Sassmann
Sun 21:53 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants