Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 28, 2024

Jugend Hessenmeisterschaft mU18 9-Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Laurenz Geitz
5 (5/0) 38 (27/11)
71%
256
2 Germany Felix Vogel
5 (4/1) 39 (24/15)
62%
248
3 Germany Pius Baier
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
240
3 Germany Tim Skura
4 (2/2) 32 (16/16)
50%
240
5 Germany Mohong Xing
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
224
5 Germany Justus Östreich
3 (1/2) 25 (11/14)
44%
224
7 Germany Jan Maaß
3 (0/3) 23 (8/15)
35%
208
7 Germany Benedikt Wittmann
3 (0/3) 16 (1/15)
6%
208
Starts Jan 28, 2024, 2:00 PM (local time)
Entry deadline Jan 25, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jens Rothe (jensrth@aol.com)
Rankings Saison 2023/2024
Format Round robin (8 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Kleiderordnung gemäß STO
More info
Teilnehmen können alle Jugendliche die zwischen dem 01.01.2007 und dem 31.12.2008 geboren wurden

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Felix Vogel 3 3 0 0 15 7 8 0 0 0 0.682 3
2 Tim Skura 3 2 0 1 12 10 2 0 0 0 0.545 2
3 Justus Östreich 3 1 0 2 11 14 -3 0 0 0 0.44 1
4 Jan Maaß 3 0 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Laurenz Geitz 3 3 0 0 15 4 11 0 0 0 0.789 3
2 Pius Baier 3 2 0 1 12 7 5 0 0 0 0.632 2
3 Mohong Xing 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Benedikt Wittmann 3 0 0 3 1 15 -14 0 0 0 0.063 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Justus Östreich
Sun 14:57  Table 5
2-A   
Germany
Tim Skura
Germany
Jan Maaß
Sun 14:21  Table 3
3-B   
Germany
Pius Baier
Germany
Laurenz Geitz
Sun 14:57  Table 6
4-B   
Germany
Benedikt Wittmann
Germany
Mohong Xing
Sun 14:20  Table 1

Round 2

Race to 5
5-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Jan Maaß
Sun 15:34  Table 7
6-A   
Germany
Justus Östreich
Germany
Tim Skura
Sun 15:17  Table 5
7-B   
Germany
Pius Baier
Germany
Mohong Xing
Sun 15:07  Table 3
8-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Benedikt Wittmann
Sun 15:07  Table 7

Round 3

Race to 5
9-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Tim Skura
Sun 16:12  Table 5
10-A   
Germany
Jan Maaß
Germany
Justus Östreich
Sun 16:12  Table 4
11-B   
Germany
Pius Baier
Germany
Benedikt Wittmann
Sun 15:43  Table 1
12-B   
Germany
Mohong Xing
Germany
Laurenz Geitz
Sun 15:43  Table 3

Semi final

Race to 5
13   
Germany
Felix Vogel
Germany
Pius Baier
Sun 17:16  Table 4
14   
Germany
Tim Skura
Germany
Laurenz Geitz
Sun 17:16  Table 2

Final

Race to 5
15   
Germany
Felix Vogel
Germany
Laurenz Geitz
Sun 18:24  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants