Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 27, 2024

Jugend Hessenmeisterschaft mU18 8-Ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Laurenz Geitz
5 (5/0) 35 (27/8)
77%
256
2 Germany Felix Vogel
5 (4/1) 33 (24/9)
73%
248
3 Germany Mohong Xing
4 (2/2) 28 (14/14)
50%
240
3 Germany Pius Baier
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
240
5 Germany Tim Skura
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
224
5 Germany Jan Maaß
3 (1/2) 19 (7/12)
37%
224
7 Germany Justus Östreich
3 (0/3) 18 (3/15)
17%
208
7 Germany Benedikt Wittmann
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
208
Starts Jan 27, 2024, 10:00 AM (local time)
Entry deadline Jan 24, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jens Rothe (jensrth@aol.com)
Rankings Saison 2023/2024
Format Round robin (8 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Kleiderordnung gemäß STO
More info
Teilnehmen können alle Jugendliche die zwischen dem 01.01.2007 und dem 31.12.2008 geboren wurden

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Felix Vogel 3 3 0 0 15 2 13 0 0 0 0.882 3
2 Mohong Xing 3 2 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 2
3 Jan Maaß 3 1 0 2 7 12 -5 0 0 0 0.368 1
4 Justus Östreich 3 0 0 3 3 15 -12 0 0 0 0.167 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Laurenz Geitz 3 3 0 0 15 3 12 0 0 0 0.833 3
2 Pius Baier 3 2 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 2
3 Tim Skura 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
4 Benedikt Wittmann 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Mohong Xing
Sat 10:36  Table 3
2-A   
Germany
Justus Östreich
Germany
Jan Maaß
Sat 10:36  Table 4
3-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Benedikt Wittmann
Sat 10:36  Table 1
4-B   
Germany
Pius Baier
Germany
Tim Skura
Sat 10:36  Table 2

Round 2

Race to 5
5-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Jan Maaß
Sat 12:01  Table 4
6-A   
Germany
Mohong Xing
Germany
Justus Östreich
Sat 12:26  Table 2
7-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Tim Skura
Sat 11:39  Table 2
8-B   
Germany
Benedikt Wittmann
Germany
Pius Baier
Sat 11:39  Table 6

Round 3

Race to 5
9-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Justus Östreich
Sat 13:05  Table 1
10-A   
Germany
Jan Maaß
Germany
Mohong Xing
Sat 12:57  Table 2
11-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Pius Baier
Sat 12:35  Table 3
12-B   
Germany
Tim Skura
Germany
Benedikt Wittmann
Sat 12:27  Table 5

Semi final

Race to 6
13   
Germany
Felix Vogel
Germany
Pius Baier
Sat 14:02  Table 2
14   
Germany
Mohong Xing
Germany
Laurenz Geitz
Sat 14:02  Table 1

Final

Race to 6
15   
Germany
Felix Vogel
Germany
Laurenz Geitz
Sat 15:27  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants