Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 27, 2024

Jugend Hessenmeisterschaft mU18 10-Ball

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Felix Vogel
5 (5/0) 31 (27/4)
87%
256
2 Germany Laurenz Geitz
5 (4/1) 36 (21/15)
58%
248
3 Germany Mohong Xing
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
240
3 Germany Pius Baier
4 (2/2) 29 (17/12)
59%
240
5 Germany Tim Skura
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
224
5 Germany Benedikt Wittmann
3 (1/2) 21 (7/14)
33%
224
7 Germany Justus Östreich
3 (0/3) 17 (2/15)
12%
208
7 Germany Jan Maaß
3 (0/3) 21 (6/15)
29%
208
Starts Jan 27, 2024, 3:00 PM (local time)
Entry deadline Jan 24, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jens Rothe (jensrth@aol.com)
Rankings Saison 2023/2024
Format Round robin (8 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode Kleiderordnung gemäß STO
More info
Teilnehmen können alle Jugendliche die zwischen dem 01.01.2007 und dem 31.12.2008 geboren wurden

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Felix Vogel 3 3 0 0 15 3 12 0 0 0 0.833 3
2 Pius Baier 3 2 0 1 13 6 7 0 0 0 0.684 2
3 Tim Skura 3 1 0 2 6 12 -6 0 0 0 0.333 1
4 Justus Östreich 3 0 0 3 2 15 -13 0 0 0 0.118 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Laurenz Geitz 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Mohong Xing 3 2 0 1 14 8 6 0 0 0 0.636 2
3 Benedikt Wittmann 3 1 0 2 7 14 -7 0 0 0 0.333 1
4 Jan Maaß 3 0 0 3 6 15 -9 0 0 0 0.286 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Tim Skura
Sat 18:07  Table 4
2-A   
Germany
Justus Östreich
Germany
Pius Baier
Sat 18:07  Table 6
3-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Benedikt Wittmann
Sat 18:43  Table 1
4-B   
Germany
Mohong Xing
Germany
Jan Maaß
Sat 18:43  Table 4

Round 2

Race to 5
5-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Pius Baier
Sat 16:28  Table 5
6-A   
Germany
Tim Skura
Germany
Justus Östreich
Sat 15:55  Table 7
7-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Jan Maaß
Sat 16:08  Table 3
8-B   
Germany
Benedikt Wittmann
Germany
Mohong Xing
Sat 16:28  Table 1

Round 3

Race to 5
9-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Justus Östreich
Sat 17:11  Table 5
10-A   
Germany
Pius Baier
Germany
Tim Skura
Sat 17:56  Table 7
11-B   
Germany
Laurenz Geitz
Germany
Mohong Xing
Sat 17:07  Table 3
12-B   
Germany
Jan Maaß
Germany
Benedikt Wittmann
Sat 17:08  Table 1

Semi final

Race to 5
13   
Germany
Felix Vogel
Germany
Mohong Xing
Sat 19:25  Table 1
14   
Germany
Pius Baier
Germany
Laurenz Geitz
Sat 19:25  Table 6

Final

Race to 5
15   
Germany
Felix Vogel
Germany
Laurenz Geitz
Sat 23:11  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants