Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 23 - October 21, 2022

International Rules Round Robin

International Rules

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Scott Pope
10 (10/0) 55 (46/9)
84%
2 Scott Carpenter
10 (8/2) 64 (42/22)
66%
3 Michael Beeston
9 (6/3) 54 (30/24)
56%
3 Nev Glover
9 (6/3) 54 (31/23)
57%
5 Matt Cooke
8 (7/1) 47 (33/14)
70%
5 Jack Coupe
8 (7/1) 44 (33/11)
75%
5 Scott Yardley
8 (5/3) 44 (27/17)
61%
5 Simon Flaxman
8 (5/3) 48 (27/21)
56%
9 Neil Wren
7 (5/2) 43 (26/17)
60%
Show more
9 Frankie Jakeway
7 (4/3) 39 (23/16)
59%
9 Lee Coyne
7 (4/3) 37 (23/14)
62%
9 Ross Lindsay
7 (5/2) 41 (22/19)
54%
13 Jason Toovey
7 (4/3) 42 (20/22)
48%
13 Ryan Houston
7 (4/3) 39 (21/18)
54%
13 Sam Lindsay
7 (4/3) 37 (19/18)
51%
13 Karl Eggar
7 (4/3) 44 (24/20)
55%
17 Zac Truscott
7 (4/3) 37 (18/19)
49%
17 Dave Rogers
7 (3/4) 42 (23/19)
55%
17 Philip Percy
7 (4/3) 37 (20/17)
54%
17 David Howes
7 (3/4) 40 (20/20)
50%
21 Paul Moseley
7 (2/5) 33 (12/21)
36%
21 Kalum Tarrant
7 (2/5) 36 (15/21)
42%
21 Ben Jones
7 (3/4) 35 (14/21)
40%
21 Bobby Terry
7 (3/4) 41 (18/23)
44%
25 Fiona Hannon
7 (1/6) 34 (9/25)
26%
25 Darryl Gibbs
7 (1/6) 37 (11/26)
30%
25 Anthony Mitas
7 (1/6) 36 (9/27)
25%
25 Gary Fenton
7 (2/5) 38 (12/26)
32%
29 Josh Brain
7 (0/7) 32 (4/28)
13%
29 Ant Mclinery
7 (1/6) 35 (10/25)
29%
29 Robert Terry
7 (0/7) 35 (7/28)
20%
29 Rich Cottis
7 (1/6) 30 (6/24)
20%
Starts Oct 23, 2022, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (32 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer David Pollard

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Scott Carpenter 7 6 0 1 27 12 15 0 0 0 0.692 18
2 Nev Glover 7 5 0 2 25 12 13 1 0 0 0.676 15
3 Neil Wren 7 5 0 2 26 17 9 0 0 0 0.605 15
4 Jason Toovey 7 4 0 3 20 22 -2 1 0 0 0.476 12
5 David Howes 7 3 0 4 20 20 0 0 0 0 0.5 9
6 Kalum Tarrant 7 2 0 5 15 21 -6 0 0 0 0.417 6
7 Gary Fenton 7 2 0 5 12 26 -14 0 0 0 0.316 6
8 Ant Mclinery 7 1 0 6 10 25 -15 0 0 0 0.286 3
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jack Coupe 7 7 0 0 28 5 23 0 0 0 0.848 21
2 Simon Flaxman 7 5 0 2 23 15 8 0 0 0 0.605 15
3 Frankie Jakeway 7 4 0 3 23 16 7 0 0 0 0.59 12
4 Karl Eggar 7 4 0 3 24 20 4 0 0 0 0.545 12
5 Philip Percy 7 4 0 3 20 17 3 1 0 0 0.541 12
6 Paul Moseley 7 2 0 5 12 21 -9 0 0 0 0.364 6
7 Anthony Mitas 7 1 0 6 9 27 -18 0 0 0 0.25 3
8 Rich Cottis 7 1 0 6 6 24 -18 0 0 0 0.2 3
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Matt Cooke 7 7 0 0 28 8 20 0 0 0 0.778 21
2 Scott Yardley 7 5 0 2 25 11 14 0 0 0 0.694 15
3 Ross Lindsay 7 5 0 2 22 19 3 1 0 0 0.537 15
4 Sam Lindsay 7 4 0 3 19 18 1 0 0 0 0.514 12
5 Dave Rogers 7 3 0 4 23 19 4 0 0 0 0.548 9
6 Bobby Terry 7 3 0 4 18 23 -5 0 0 0 0.439 9
7 Fiona Hannon 7 1 0 6 9 25 -16 0 0 0 0.265 3
8 Robert Terry 7 0 0 7 7 28 -21 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Scott Pope 7 7 0 0 28 3 25 0 0 0 0.903 21
2 Michael Beeston 7 5 0 2 23 13 10 1 0 0 0.639 15
3 Lee Coyne 7 4 0 3 23 14 9 0 0 0 0.622 12
4 Ryan Houston 7 4 0 3 21 18 3 0 0 0 0.538 12
5 Zac Truscott 7 4 0 3 18 19 -1 0 0 0 0.486 12
6 Ben Jones 7 3 0 4 14 21 -7 0 0 0 0.4 9
7 Darryl Gibbs 7 1 0 6 11 26 -15 0 0 0 0.297 3
8 Josh Brain 7 0 0 7 4 28 -24 0 0 0 0.125 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
United Kingdom
David Howes
Scott Carpenter
Sun 09:52  Table 1
2-A   
England
Gary Fenton
United Kingdom
Jason Toovey
Sun 09:52  Table 2
3-A   
England
Nev Glover
United Kingdom
Neil Wren
Sun 09:52  Table 3
4-A   
Kalum Tarrant
Ant Mclinery
Sun 09:52  Table 4
5-B   
England
Karl Eggar
Northern Ireland
Philip Percy
Sun 09:52  Table 5
6-B   
England
Jack Coupe
England
Paul Moseley
Sun 09:52  Table 6
7-B   
England
Frankie Jakeway
England
Anthony Mitas
Sun 09:53  Table 7
8-B   
United Kingdom
Simon Flaxman
England
Rich Cottis
Sun 09:53  Table 8
9-C   
United Kingdom
Dave Rogers
England
Matt Cooke
Sun 09:53  Table 9
10-C   
Robert Terry
England
Sam Lindsay
Sun 10:46  Table 9
11-C   
United Kingdom
Scott Yardley
Ireland
Fiona Hannon
Sun 10:21  Table 6
12-C   
England
Ross Lindsay
England
Bobby Terry
Sun 10:41  Table 1
13-D   
Zac Truscott
England
Ryan Houston
Sun 10:27  Table 2
14-D   
England
Darryl Gibbs
Josh Brain
Sun 10:28  Table 4
15-D   
United Kingdom
Michael Beeston
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 10:39  Table 7
16-D   
Ben Jones
United Kingdom
Lee Coyne
Sun 10:42  Table 5

Round 2

Race to 4
17-A   
United Kingdom
David Howes
United Kingdom
Jason Toovey
Sun 10:47  Table 8
18-A   
Scott Carpenter
United Kingdom
Neil Wren
Sun 10:54  Table 6
19-A   
England
Gary Fenton
Ant Mclinery
Sun 10:48  Table 3
20-A   
England
Nev Glover
Kalum Tarrant
Sun 10:57  Table 7
21-B   
England
Karl Eggar
England
Paul Moseley
Sun 11:04  Table 2
22-B   
Northern Ireland
Philip Percy
R1
England
Anthony Mitas
Sun 11:14  Table 4
23-B   
England
Jack Coupe
England
Rich Cottis
Sun 11:16  Table 5
24-B   
England
Frankie Jakeway
United Kingdom
Simon Flaxman
Sun 11:19  Table 9
25-C   
United Kingdom
Dave Rogers
England
Sam Lindsay
Sun 11:24  Table 1
26-C   
England
Matt Cooke
Ireland
Fiona Hannon
Sun 11:25  Table 3
27-C   
Robert Terry
England
Bobby Terry
Sun 11:30  Table 7
28-C   
United Kingdom
Scott Yardley
England
Ross Lindsay
R1
Sun 11:38  Table 8
29-D   
Zac Truscott
Josh Brain
Sun 11:40  Table 5
30-D   
England
Ryan Houston
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 11:48  Table 4
31-D   
England
Darryl Gibbs
United Kingdom
Lee Coyne
Sun 11:51  Table 9
32-D   
United Kingdom
Michael Beeston
Ben Jones
Sun 11:57  Table 2

Round 3

Race to 4
33-A   
United Kingdom
David Howes
United Kingdom
Neil Wren
Sun 12:07  Table 5
34-A   
United Kingdom
Jason Toovey
Ant Mclinery
Sun 12:00  Table 6
35-A   
Scott Carpenter
Kalum Tarrant
Sun 12:17  Table 4
36-A   
England
Gary Fenton
England
Nev Glover
Sun 12:04  Table 3
37-B   
England
Karl Eggar
England
Anthony Mitas
Sun 12:21  Table 9
38-B   
England
Paul Moseley
England
Rich Cottis
Sun 12:26  Table 7
39-B   
Northern Ireland
Philip Percy
United Kingdom
Simon Flaxman
Sun 12:37  Table 3
40-B   
England
Jack Coupe
England
Frankie Jakeway
Sun 12:28  Table 1
41-C   
United Kingdom
Dave Rogers
Ireland
Fiona Hannon
Sun 12:38  Table 2
42-C   
England
Sam Lindsay
England
Bobby Terry
Sun 12:49  Table 8
43-C   
England
Matt Cooke
England
Ross Lindsay
Sun 12:58  Table 5
44-C   
Robert Terry
United Kingdom
Scott Yardley
Sun 13:00  Table 7
45-D   
Zac Truscott
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 12:49  Table 6
46-D   
Josh Brain
United Kingdom
Lee Coyne
Sun 12:54  Table 4
47-D   
England
Ryan Houston
Ben Jones
Sun 13:03  Table 1
48-D   
England
Darryl Gibbs
United Kingdom
Michael Beeston
Sun 13:07  Table 2

Round 4

Race to 4
49-A   
United Kingdom
David Howes
Ant Mclinery
Sun 13:10  Table 6
50-A   
United Kingdom
Neil Wren
Kalum Tarrant
Sun 13:12  Table 9
51-A   
United Kingdom
Jason Toovey
England
Nev Glover
Sun 13:25  Table 3
52-A   
Scott Carpenter
England
Gary Fenton
Sun 13:25  Table 4
53-B   
England
Karl Eggar
England
Rich Cottis
Sun 13:32  Table 7
54-B   
England
Anthony Mitas
United Kingdom
Simon Flaxman
Sun 13:33  Table 2
55-B   
England
Paul Moseley
England
Frankie Jakeway
Sun 13:37  Table 5
56-B   
Northern Ireland
Philip Percy
England
Jack Coupe
Sun 13:37  Table 6
57-C   
United Kingdom
Dave Rogers
England
Bobby Terry
Sun 14:01  Table 6
58-C   
Ireland
Fiona Hannon
England
Ross Lindsay
Sun 13:55  Table 1
59-C   
England
Sam Lindsay
United Kingdom
Scott Yardley
Sun 13:58  Table 4
60-C   
England
Matt Cooke
Robert Terry
Sun 13:58  Table 8
61-D   
Zac Truscott
United Kingdom
Lee Coyne
Sun 14:05  Table 5
62-D   
Wallis and Futuna
Scott Pope
Ben Jones
Sun 14:06  Table 7
63-D   
Josh Brain
United Kingdom
Michael Beeston
Sun 14:09  Table 3
64-D   
England
Ryan Houston
England
Darryl Gibbs
Sun 14:15  Table 2

Round 5

Race to 4
65-A   
United Kingdom
David Howes
Kalum Tarrant
Sun 14:29  Table 5
66-A   
Ant Mclinery
England
Nev Glover
R1
Sun 14:18  Table 9
67-A   
United Kingdom
Neil Wren
England
Gary Fenton
Sun 14:36  Table 3
68-A   
United Kingdom
Jason Toovey
R1
Scott Carpenter
Sun 14:39  Table 7
69-B   
England
Karl Eggar
United Kingdom
Simon Flaxman
Sun 14:42  Table 8
70-B   
England
Rich Cottis
England
Frankie Jakeway
Sun 14:46  Table 4
71-B   
England
Anthony Mitas
England
Jack Coupe
Sun 14:56  Table 9
72-B   
England
Paul Moseley
Northern Ireland
Philip Percy
Sun 14:58  Table 6
73-C   
United Kingdom
Dave Rogers
England
Ross Lindsay
Sun 15:07  Table 3
74-C   
England
Bobby Terry
United Kingdom
Scott Yardley
Sun 15:25  Table 9
75-C   
Ireland
Fiona Hannon
Robert Terry
Sun 15:29  Table 8
76-C   
England
Sam Lindsay
England
Matt Cooke
Sun 15:11  Table 4
77-D   
Zac Truscott
Ben Jones
Sun 15:08  Table 5
78-D   
United Kingdom
Lee Coyne
United Kingdom
Michael Beeston
Sun 15:05  Table 1
79-D   
Wallis and Futuna
Scott Pope
England
Darryl Gibbs
Sun 15:13  Table 2
80-D   
Josh Brain
England
Ryan Houston
Sun 15:35  Table 2

Round 6

Race to 4
81-A   
United Kingdom
David Howes
England
Nev Glover
Sun 15:38  Table 4
82-A   
Kalum Tarrant
England
Gary Fenton
Sun 15:42  Table 7
83-A   
Ant Mclinery
Scott Carpenter
Sun 15:42  Table 5
84-A   
United Kingdom
Neil Wren
United Kingdom
Jason Toovey
Sun 15:49  Table 6
85-B   
England
Karl Eggar
England
Frankie Jakeway
Sun 15:39  Table 1
86-B   
United Kingdom
Simon Flaxman
England
Jack Coupe
Sun 15:57  Table 3
87-B   
England
Rich Cottis
Northern Ireland
Philip Percy
Sun 15:58  Table 9
88-B   
England
Anthony Mitas
England
Paul Moseley
Sun 16:04  Table 2
89-C   
United Kingdom
Dave Rogers
United Kingdom
Scott Yardley
Sun 16:21  Table 1
90-C   
England
Ross Lindsay
Robert Terry
Sun 16:47  Table 8
91-C   
England
Bobby Terry
England
Matt Cooke
Sun 16:15  Table 5
92-C   
Ireland
Fiona Hannon
England
Sam Lindsay
Sun 16:49  Table 7
93-D   
Zac Truscott
United Kingdom
Michael Beeston
Sun 16:18  Table 3
94-D   
Ben Jones
England
Darryl Gibbs
Sun 16:24  Table 6
95-D   
United Kingdom
Lee Coyne
England
Ryan Houston
Sun 16:32  Table 4
96-D   
Wallis and Futuna
Scott Pope
Josh Brain
Sun 16:32  Table 7

Round 7

Race to 4
97-A   
United Kingdom
David Howes
England
Gary Fenton
Sun 16:39  Table 2
98-A   
England
Nev Glover
Scott Carpenter
Sun 16:43  Table 9
99-A   
Kalum Tarrant
United Kingdom
Jason Toovey
Sun 16:45  Table 3
100-A   
Ant Mclinery
United Kingdom
Neil Wren
Sun 16:51  Table 4
101-B   
England
Karl Eggar
England
Jack Coupe
Sun 16:56  Table 5
102-B   
England
Frankie Jakeway
Northern Ireland
Philip Percy
Sun 17:09  Table 6
103-B   
United Kingdom
Simon Flaxman
England
Paul Moseley
Sun 17:25  Table 1
104-B   
England
Rich Cottis
England
Anthony Mitas
Sun 17:18  Table 3
105-C   
United Kingdom
Dave Rogers
Robert Terry
Sun 17:29  Table 8
106-C   
United Kingdom
Scott Yardley
England
Matt Cooke
Sun 17:32  Table 2
107-C   
England
Ross Lindsay
England
Sam Lindsay
  Table 7
108-C   
England
Bobby Terry
Ireland
Fiona Hannon
Sun 17:50  Table 4
109-D   
Zac Truscott
England
Darryl Gibbs
Sun 17:35  Table 5
110-D   
United Kingdom
Michael Beeston
R1
England
Ryan Houston
Sun 17:37  Table 9
111-D   
Ben Jones
Josh Brain
Sun 17:42  Table 6
112-D   
United Kingdom
Lee Coyne
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 17:43  Table 3

Quarter final

Race to 6
113   
Scott Carpenter
United Kingdom
Simon Flaxman
Sun 18:52  Table 3
114   
England
Nev Glover
R2
England
Jack Coupe
R1
Sun 18:59  Table 4
115   
England
Matt Cooke
United Kingdom
Michael Beeston
Sun 18:51  Table 2
116   
United Kingdom
Scott Yardley
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 18:51  Table 1

Semi final

Race to 6
117   
Scott Carpenter
England
Nev Glover
Sun 20:17  Table 1
118   
United Kingdom
Michael Beeston
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 20:23  Table 3

Final

Race to 6
119   
Scott Carpenter
Wallis and Futuna
Scott Pope
Sun 21:19  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants