Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 6 - November 7, 2021

International Ladies

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Deb Burchell
7 (7/0) 49 (35/14)
71%
25
2 Vicki Lomax
7 (5/2) 46 (31/15)
67%
20
3 Danielle Randle
Irish Pool Association
6 (5/1) 40 (27/13)
68%
16
3 Rhiannon Graham
6 (5/1) 45 (27/18)
60%
16
5 Ashley-Marie Bird
5 (3/2) 34 (19/15)
56%
14
5 Kerry Griffiths
5 (3/2) 38 (21/17)
55%
14
5 Bec Sweeney
5 (3/2) 37 (17/20)
46%
14
5 Hayley Weston
4 (3/1) 29 (18/11)
62%
14
9 Rachel Tucker
3 (2/1) 16 (11/5)
69%
10
Show more
9 Teresa Evans
4 (3/1) 26 (15/11)
58%
10
11 Jenny Lawson
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
10
11 Maria Marlow
3 (1/2) 20 (6/14)
30%
10
11 Tilly Edwards
4 (2/2) 32 (17/15)
53%
10
11 Kelly Egan
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
10
11 Sarah Middleton
4 (2/2) 29 (15/14)
52%
10
16 Maria Lewis
3 (0/3) 23 (8/15)
35%
10
16 Wendy Edwards
4 (1/3) 31 (12/19)
39%
10
16 Jo Fergus
4 (1/3) 28 (11/17)
39%
10
16 Holly Heath
4 (1/3) 32 (14/18)
44%
10
16 Becky Shardlow
4 (2/2) 28 (13/15)
46%
10
21 Nicola Young
4 (0/4) 27 (7/20)
26%
8
21 Helen Hallwood
4 (0/4) 28 (8/20)
29%
8
21 Jenny O’loughlin
4 (0/4) 24 (4/20)
17%
8
21 Kim Beresford
4 (0/4) 31 (11/20)
35%
8
9991 Jo Thomas
0 (0/0) 0 (0/0)
0%
8
Starts Nov 6, 2021, 2:00 PM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer International Professional Pool Association
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Vicki Lomax 4 3 0 1 19 7 12 0 0 0 0.731 9
2 Bec Sweeney 4 3 0 1 17 15 2 0 0 0 0.531 9
3 Sarah Middleton 4 2 0 2 15 14 1 0 0 0 0.517 6
4 Becky Shardlow 4 2 0 2 13 15 -2 0 0 0 0.464 6
5 Nicola Young 4 0 0 4 7 20 -13 0 0 0 0.259 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rhiannon Graham 4 4 0 0 20 10 10 1 0 0 0.667 12
2 Kerry Griffiths 4 3 0 1 18 12 6 0 0 0 0.6 9
3 Tilly Edwards 4 2 0 2 17 15 2 0 0 0 0.531 6
4 Jo Fergus 4 1 0 3 11 17 -6 0 0 0 0.393 3
5 Helen Hallwood 4 0 0 4 8 20 -12 0 0 0 0.286 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Danielle Randle 4 4 0 0 20 8 12 0 0 0 0.714 12
2 Ashley-Marie Bird 4 3 0 1 18 10 8 0 0 0 0.643 9
3 Jenny Lawson 4 2 0 2 12 12 0 0 0 0 0.5 6
4 Holly Heath 4 1 0 3 14 18 -4 0 0 0 0.438 3
5 Jenny O’loughlin 4 0 0 4 4 20 -16 0 0 0 0.167 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hayley Weston 3 3 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 9
2 Rachel Tucker 3 2 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 6
3 Maria Marlow 3 1 0 2 6 14 -8 0 0 0 0.3 3
4 Maria Lewis 3 0 0 3 8 15 -7 0 0 0 0.348 0
5 Jo Thomas 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Deb Burchell 4 4 0 0 20 7 13 1 0 0 0.741 12
2 Teresa Evans 4 3 0 1 15 11 4 0 0 0 0.577 9
3 Kelly Egan 4 2 0 2 14 15 -1 0 0 0 0.483 6
4 Wendy Edwards 4 1 0 3 12 19 -7 0 0 0 0.387 3
5 Kim Beresford 4 0 0 4 11 20 -9 0 0 0 0.355 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Wales
Bec Sweeney
United Kingdom
Nicola Young
Sat 14:01  Table 12
2-A   
England
Sarah Middleton
England
Vicki Lomax
Sat 14:01  Table 10
3-B   
England
Kerry Griffiths
United Kingdom
Jo Fergus
Sat 15:04  Table 8
4-B   
United Kingdom
Rhiannon Graham
England
Tilly Edwards
Sat 14:01  Table 16
5-C   
Isle of Man
Jenny O’loughlin
England
Ashley-Marie Bird
Sat 14:24  Table 9
6-C   
Scotland
Jenny Lawson
Wales
Holly Heath
Sat 14:56  Table 15
7-D   
Isle of Man
Maria Marlow
Wales
Jo Thomas
Sat 14:02  Table 11
8-D   
England
Hayley Weston
United Kingdom
Maria Lewis
Sat 14:08  Table 4
9-E   
England
Kelly Egan
Wales
Wendy Edwards
Sat 14:08  Table 5
10-E   
Isle of Man
Teresa Evans
England
Deb Burchell
Sat 14:08  Table 8

Round 2

Race to 5
11-A   
United Kingdom
Nicola Young
England
Vicki Lomax
Sat 15:30  Table 9
12-A   
Wales
Bec Sweeney
England
Becky Shardlow
Sat 15:47  Table 6
13-B   
United Kingdom
Jo Fergus
England
Tilly Edwards
Sat 16:03  Table 12
14-B   
England
Kerry Griffiths
Wales
Helen Hallwood
Sat 16:04  Table 8
15-C   
England
Ashley-Marie Bird
Wales
Holly Heath
Sat 16:38  Table 11
16-C   
Isle of Man
Jenny O’loughlin
Ireland
Danielle Randle
Sat 15:25  Table 9
17-D   
Wales
Jo Thomas
United Kingdom
Maria Lewis
Sat 15:52 
18-D   
Isle of Man
Maria Marlow
United Kingdom
Rachel Tucker
Sat 15:25  Table 10
19-E   
Wales
Wendy Edwards
England
Deb Burchell
Sat 15:30  Table 13
20-E   
England
Kelly Egan
Northern Ireland
Kim Beresford
Sat 15:57  Table 4

Round 3

Race to 5
21-A   
England
Vicki Lomax
England
Becky Shardlow
Sat 20:03  Table 3
22-A   
United Kingdom
Nicola Young
England
Sarah Middleton
Sat 20:03  Table 5
23-B   
England
Tilly Edwards
Wales
Helen Hallwood
Sat 20:03  Table 9
24-B   
United Kingdom
Jo Fergus
United Kingdom
Rhiannon Graham
Sat 20:03  Table 12
25-C   
Wales
Holly Heath
Ireland
Danielle Randle
Sat 20:03  Table 15
26-C   
England
Ashley-Marie Bird
Scotland
Jenny Lawson
Sat 20:20  Table 17
27-D   
United Kingdom
Maria Lewis
United Kingdom
Rachel Tucker
Sat 20:39  Table 3
28-D   
Wales
Jo Thomas
England
Hayley Weston
Sat 20:00 
29-E   
England
Deb Burchell
R1
Northern Ireland
Kim Beresford
Sat 20:39  Table 8
30-E   
Wales
Wendy Edwards
Isle of Man
Teresa Evans
Sat 20:44  Table 13

Round 4

Race to 5
31-A   
England
Becky Shardlow
England
Sarah Middleton
Sat 21:50  Table 11
32-A   
England
Vicki Lomax
Wales
Bec Sweeney
Sat 21:33  Table 12
33-B   
Wales
Helen Hallwood
United Kingdom
Rhiannon Graham
R1
Sat 21:37  Table 1
34-B   
England
Tilly Edwards
England
Kerry Griffiths
Sat 21:40  Table 5
35-C   
Ireland
Danielle Randle
Scotland
Jenny Lawson
Sat 22:12  Table 18
36-C   
Wales
Holly Heath
Isle of Man
Jenny O’loughlin
Sat 22:06  Table 8
37-D   
United Kingdom
Rachel Tucker
England
Hayley Weston
Sat 22:06  Table 9
38-D   
United Kingdom
Maria Lewis
Isle of Man
Maria Marlow
Sat 22:12  Table 15
39-E   
Northern Ireland
Kim Beresford
Isle of Man
Teresa Evans
Sat 22:43  Table 2
40-E   
England
Deb Burchell
England
Kelly Egan
Sat 22:13  Table 4

Round 5

Race to 5
41-A   
England
Sarah Middleton
Wales
Bec Sweeney
Sun 09:30  Table 3
42-A   
England
Becky Shardlow
United Kingdom
Nicola Young
Sun 09:30  Table 4
43-B   
United Kingdom
Rhiannon Graham
England
Kerry Griffiths
Sun 09:30  Table 5
44-B   
Wales
Helen Hallwood
United Kingdom
Jo Fergus
Sun 09:30  Table 6
45-C   
Scotland
Jenny Lawson
Isle of Man
Jenny O’loughlin
Sun 09:30  Table 7
46-C   
Ireland
Danielle Randle
England
Ashley-Marie Bird
Sun 09:30  Table 8
47-D   
England
Hayley Weston
Isle of Man
Maria Marlow
Sun 09:30  Table 9
48-D   
United Kingdom
Rachel Tucker
Wales
Jo Thomas
Sun 09:30 
49-E   
Isle of Man
Teresa Evans
England
Kelly Egan
Sun 09:30  Table 10
50-E   
Northern Ireland
Kim Beresford
Wales
Wendy Edwards
Sun 09:30  Table 11

Quarter final

Race to 5
51   
England
Vicki Lomax
England
Ashley-Marie Bird
Sun 12:01  Table 11
52   
England
Hayley Weston
United Kingdom
Rhiannon Graham
Sun 12:04  Table 10
53   
Ireland
Danielle Randle
Wales
Bec Sweeney
Sun 12:45  Table 8
54   
England
Deb Burchell
England
Kerry Griffiths
R1
Sun 12:48  Table 3

Semi final

Race to 5
55   
England
Vicki Lomax
United Kingdom
Rhiannon Graham
Sun 13:59  Table 6
56   
Ireland
Danielle Randle
England
Deb Burchell
Sun 14:35  Table 14

Final

Race to 5
57   
England
Vicki Lomax
England
Deb Burchell
Sun 17:05  Table 18

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants