Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 5 - November 6, 2021

International Group Open B

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Jake Newlove
3 (3/0) 26 (18/8)
69%
1 Morgan McInnes
3 (3/0) 27 (18/9)
67%
1 Darren Begley
3 (3/0) 25 (18/7)
72%
1 Wade Morley
3 (3/0) 29 (18/11)
62%
5 Daniel Wylie
4 (3/1) 30 (19/11)
63%
5 Adam Bassoo
4 (3/1) 37 (22/15)
59%
5 Andrew Rigby
4 (3/1) 30 (18/12)
60%
5 Andrew Whitfield
5 (4/1) 40 (25/15)
63%
9 Chris Bowron
4 (2/2) 33 (17/16)
52%
Show more
9 Ian Thomas
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
9 Richie Oliver
5 (3/2) 37 (22/15)
59%
9 Joel Pickersgill
4 (2/2) 27 (15/12)
56%
13 John Craine
3 (1/2) 25 (10/15)
40%
13 Mario Banac
4 (2/2) 24 (10/14)
42%
13 Dean Sporton
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
13 Sam Storey
3 (1/2) 20 (8/12)
40%
17 Sean Trivass
3 (1/2) 23 (7/16)
30%
17 Luke Vokes
2 (0/2) 18 (7/11)
39%
17 Danny Russett
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
17 Peter Ward
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
17 Kerry Griffiths
2 (0/2) 20 (9/11)
45%
17 Gary Fenton
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
17 Phillip Percy
2 (0/2) 13 (2/11)
15%
17 Ceri Morris
3 (1/2) 22 (10/12)
45%
25 Graham Bates
2 (0/2) 16 (5/11)
31%
25 Andy Wynne-Smythe
2 (0/2) 14 (3/11)
21%
25 Mark Leathem
2 (0/2) 15 (4/11)
27%
Starts Nov 5, 2021, 8:00 PM (local time)
Format Double elimination qualifier (27 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode
Organizer International Professional Pool Association
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com)

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
England
Kerry Griffiths
Walk Over
 
2   
Scotland
Morgan McInnes
United Kingdom
Ian Thomas
Fri 20:28  Table 8
3   
United Kingdom
Sean Trivass
Isle of Man
Graham Bates
Fri 20:46  Table 9
4   
England
Dean Sporton
United Kingdom
Joel Pickersgill
Fri 20:28  Table 10
5   
Wales
Luke Vokes
Walk Over
 
6   
United Kingdom
Phillip Percy
England
Darren Begley
Fri 20:31  Table 7
7   
England
Peter Ward
Scotland
Daniel Wylie
Fri 20:41  Table 4
8   
Walk Over
England
Gary Fenton
 
9   
Isle of Man
John Craine
Walk Over
 
10   
United Kingdom
Sam Storey
United Kingdom
Chris Bowron
Fri 22:09  Table 5
11   
England
Wade Morley
Wales
Richie Oliver
Fri 21:55  Table 10
12   
England
Mark Leathem
Wales
Andrew Whitfield
Fri 21:55  Table 13
13   
England
Jake Newlove
United Kingdom
Mario Banac
Fri 21:55  Table 8
14   
England
Andy Wynne-Smythe
Wales
Ceri Morris
Fri 21:55  Table 3
15   
England
Adam Bassoo
England
Andrew Rigby
Fri 21:55  Table 14
16   
Walk Over
United Kingdom
Danny Russett
 

Winner round 1

Race to 6
17   
England
Kerry Griffiths
Scotland
Morgan McInnes
R1
Sat 10:14  Table 5
18   
United Kingdom
Sean Trivass
United Kingdom
Joel Pickersgill
Sat 10:14  Table 7
19   
Wales
Luke Vokes
England
Darren Begley
Sat 10:14  Table 8
20   
Scotland
Daniel Wylie
R1
England
Gary Fenton
Sat 10:15  Table 9
21   
Isle of Man
John Craine
United Kingdom
Chris Bowron
Sat 10:15  Table 10
22   
England
Wade Morley
Wales
Andrew Whitfield
Sat 10:15  Table 11
23   
England
Jake Newlove
Wales
Ceri Morris
Sat 10:15  Table 14
24   
England
Adam Bassoo
United Kingdom
Danny Russett
Sat 10:15  Table 17

Loser round 1

Race to 5
25   
Walk Over
United Kingdom
Ian Thomas
 
26   
Isle of Man
Graham Bates
England
Dean Sporton
Sat 11:29  Table 9
27   
Walk Over
United Kingdom
Phillip Percy
 
28   
England
Peter Ward
Walk Over
 
29   
Walk Over
United Kingdom
Sam Storey
 
30   
Wales
Richie Oliver
England
Mark Leathem
Sat 11:29  Table 16
31   
United Kingdom
Mario Banac
England
Andy Wynne-Smythe
Sat 11:29  Table 17
32   
England
Andrew Rigby
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 5
33   
United Kingdom
Ian Thomas
United Kingdom
Danny Russett
Sat 12:45  Table 7
34   
England
Dean Sporton
Wales
Ceri Morris
Sat 12:45  Table 3
35   
United Kingdom
Phillip Percy
Wales
Andrew Whitfield
Sat 12:45  Table 14
36   
England
Peter Ward
Isle of Man
John Craine
Sat 12:45  Table 15
37   
United Kingdom
Sam Storey
England
Gary Fenton
Sat 12:45  Table 17
38   
Wales
Richie Oliver
Wales
Luke Vokes
Sat 12:46  Table 10
39   
United Kingdom
Mario Banac
United Kingdom
Sean Trivass
Sat 14:00  Table 2
40   
England
Andrew Rigby
England
Kerry Griffiths
R1
Sat 14:00  Table 6

Winners qualification

Race to 6
41   
Scotland
Morgan McInnes
United Kingdom
Joel Pickersgill
Sat 16:59  Table 14
42   
England
Darren Begley
R1
Scotland
Daniel Wylie
R1
Sat 17:00  Table 6
43   
United Kingdom
Chris Bowron
England
Wade Morley
Sat 17:00  Table 15
44   
England
Jake Newlove
England
Adam Bassoo
Sat 17:00  Table 16

Loser round 3

Race to 5
45   
United Kingdom
Ian Thomas
England
Dean Sporton
Sat 18:10  Table 16
46   
Wales
Andrew Whitfield
Isle of Man
John Craine
Sat 18:16  Table 11
47   
United Kingdom
Sam Storey
Wales
Richie Oliver
Sat 18:20  Table 5
48   
United Kingdom
Mario Banac
England
Andrew Rigby
Sat 18:22  Table 17

Losers qualification

Race to 5
49   
United Kingdom
Ian Thomas
Scotland
Daniel Wylie
R1
Sat 19:05  Table 4
50   
Wales
Andrew Whitfield
United Kingdom
Joel Pickersgill
Sat 19:40  Table 6
51   
Wales
Richie Oliver
England
Adam Bassoo
Sat 19:05  Table 16
52   
England
Andrew Rigby
United Kingdom
Chris Bowron
Sat 19:11  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants