Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

August 12, 2018

II. Gold Challenge Cup, 10.Forduló

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Gábor Solymosi
8 (7/1) 85 (53/32)
62%
2 Gábor Erdélyi
7 (5/2) 81 (45/36)
56%
3 Kristóf Szentimrei
7 (6/1) 73 (47/26)
64%
3 József Majorszki
7 (5/2) 73 (45/28)
62%
5 Benedek Rab
5 (3/2) 54 (24/30)
44%
5 Tamás Obendorfer
6 (5/1) 65 (41/24)
63%
5 Tánczos Ferenc
5 (3/2) 54 (27/27)
50%
5 László Horváth
5 (4/1) 53 (30/23)
57%
9 István Abonyi
4 (2/2) 44 (23/21)
52%
Show more
9 Zoltán Sütő
5 (3/2) 47 (25/22)
53%
9 Balázs Érsek
4 (2/2) 46 (24/22)
52%
9 Balázs Gergely
5 (3/2) 53 (31/22)
58%
13 Szilárd Lázár
4 (1/3) 45 (21/24)
47%
13 Rezső Tatarek
5 (2/3) 56 (26/30)
46%
13 László Hontvári
4 (2/2) 47 (22/25)
47%
13 Sándor Holló
5 (2/3) 53 (30/23)
57%
17 Péter Bentamra
4 (0/4) 46 (18/28)
39%
17 Krisztián Korbely
5 (1/4) 54 (20/34)
37%
17 Tamás Hauk
4 (0/4) 44 (16/28)
36%
17 Levente Vidák
5 (1/4) 44 (16/28)
36%
21 Sándor Nagy
5 (0/5) 35 (0/35)
0%
21 Ádám Patyi
5 (0/5) 54 (19/35)
35%
Entry deadline Aug 12, 2018, 10:30 AM (local time)
Starts Aug 12, 2018, 10:30 AM (local time)
Format Round robin (22 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Contact Zoltán Bukta (goldchallengecup@gmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 László Horváth 4 4 0 0 28 16 12 0 0 0 0.636 4
2 Benedek Rab 4 3 0 1 22 23 -1 0 0 0 0.489 3
3 Balázs Érsek 4 2 0 2 24 22 2 0 0 0 0.522 2
4 Szilárd Lázár 4 1 0 3 21 24 -3 0 0 0 0.467 1
5 Péter Bentamra 4 0 0 4 18 28 -10 0 0 0 0.391 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Kristóf Szentimrei 5 5 0 0 35 17 18 0 0 0 0.673 5
2 József Majorszki 5 4 0 1 34 21 13 0 0 0 0.618 4
3 Balázs Gergely 5 3 0 2 31 22 9 0 0 0 0.585 3
4 Sándor Holló 5 2 0 3 30 23 7 0 0 0 0.566 2
5 Levente Vidák 5 1 0 4 16 28 -12 0 0 0 0.364 1
6 Sándor Nagy 5 0 0 5 0 35 -35 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tamás Obendorfer 5 5 0 0 35 17 18 0 0 0 0.673 5
2 Gábor Solymosi 5 4 0 1 32 19 13 0 0 0 0.627 4
3 Zoltán Sütő 5 3 0 2 25 22 3 0 0 0 0.532 3
4 Rezső Tatarek 5 2 0 3 26 30 -4 0 0 0 0.464 2
5 Krisztián Korbely 5 1 0 4 20 34 -14 0 0 0 0.37 1
6 Ádám Patyi 5 0 0 5 19 35 -16 0 0 0 0.352 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tánczos Ferenc 4 3 0 1 27 20 7 0 0 0 0.574 3
2 Gábor Erdélyi 4 3 0 1 25 19 6 0 0 0 0.568 3
3 István Abonyi 4 2 0 2 23 21 2 0 0 0 0.523 2
4 László Hontvári 4 2 0 2 22 25 -3 0 0 0 0.468 2
5 Tamás Hauk 4 0 0 4 16 28 -12 0 0 0 0.364 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1-A   
Hungary
Benedek Rab
Hungary
Szilárd Lázár
Sun 11:27  Table 9
2-A   
Hungary
Balázs Érsek
Hungary
Péter Bentamra
Sun 11:53 
3-B   
Hungary
József Majorszki
Hungary
Levente Vidák
Sun 11:53 
4-B   
Hungary
Sándor Nagy
Hungary
Kristóf Szentimrei
Sun 11:53 
5-B   
Hungary
Sándor Holló
Hungary
Balázs Gergely
Sun 11:53 
6-C   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Krisztián Korbely
Sun 11:53 
7-C   
Hungary
Ádám Patyi
Hungary
Tamás Obendorfer
Sun 11:53 
8-C   
Hungary
Zoltán Sütő
Hungary
Rezső Tatarek
Sun 11:53 
9-D   
Hungary
István Abonyi
Hungary
Gábor Erdélyi
Sun 11:27  Table 16
10-D   
Hungary
László Hontvári
Hungary
Tánczos Ferenc
Sun 11:27  Table 12

Round 2

Race to 7
11-A   
Hungary
Szilárd Lázár
Hungary
Péter Bentamra
Sun 12:49 
12-A   
Hungary
Benedek Rab
Hungary
László Horváth
Sun 12:40 
13-B   
Hungary
József Majorszki
Hungary
Kristóf Szentimrei
Sun 13:18 
14-B   
Hungary
Levente Vidák
Hungary
Balázs Gergely
Sun 13:18 
15-B   
Hungary
Sándor Nagy
Hungary
Sándor Holló
Sun 13:19 
16-C   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Tamás Obendorfer
Sun 12:43 
17-C   
Hungary
Krisztián Korbely
Hungary
Rezső Tatarek
Sun 12:43 
18-C   
Hungary
Ádám Patyi
Hungary
Zoltán Sütő
Sun 12:43 
19-D   
Hungary
Gábor Erdélyi
Hungary
Tánczos Ferenc
Sun 12:40 
20-D   
Hungary
István Abonyi
Hungary
Tamás Hauk
Sun 12:40 

Round 3

Race to 7
21-A   
Hungary
Péter Bentamra
Hungary
László Horváth
Sun 10:21  Table 10
22-A   
Hungary
Szilárd Lázár
Hungary
Balázs Érsek
Sun 10:21  Table 9
23-B   
Hungary
József Majorszki
Hungary
Balázs Gergely
Sun 10:22  Table 8
24-B   
Hungary
Kristóf Szentimrei
Hungary
Sándor Holló
Sun 10:22  Table 7
25-B   
Hungary
Levente Vidák
Hungary
Sándor Nagy
Sun 10:22  Table 6
26-C   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Rezső Tatarek
Sun 10:23 
27-C   
Hungary
Tamás Obendorfer
Hungary
Zoltán Sütő
Sun 10:24 
28-C   
Hungary
Krisztián Korbely
Hungary
Ádám Patyi
Sun 10:24  Table 1
29-D   
Hungary
Tánczos Ferenc
Hungary
Tamás Hauk
Sun 10:24  Table 16
30-D   
Hungary
Gábor Erdélyi
Hungary
László Hontvári
Sun 10:25  Table 12

Round 4

Race to 7
31-A   
Hungary
László Horváth
Hungary
Balázs Érsek
Sun 13:32 
32-A   
Hungary
Péter Bentamra
Hungary
Benedek Rab
Sun 13:50 
33-B   
Hungary
József Majorszki
Hungary
Sándor Holló
Sun 15:06 
34-B   
Hungary
Balázs Gergely
Hungary
Sándor Nagy
Sun 14:33 
35-B   
Hungary
Kristóf Szentimrei
Hungary
Levente Vidák
Sun 15:06 
36-C   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Zoltán Sütő
Sun 13:32 
37-C   
Hungary
Rezső Tatarek
Hungary
Ádám Patyi
Sun 13:32 
38-C   
Hungary
Tamás Obendorfer
Hungary
Krisztián Korbely
Sun 13:32 
39-D   
Hungary
Tamás Hauk
Hungary
László Hontvári
Sun 13:39 
40-D   
Hungary
Tánczos Ferenc
Hungary
István Abonyi
Sun 13:39 

Round 5

Race to 7
41-A   
Hungary
Balázs Érsek
Hungary
Benedek Rab
Sun 14:45 
42-A   
Hungary
László Horváth
Hungary
Szilárd Lázár
Sun 14:43 
43-B   
Hungary
József Majorszki
Hungary
Sándor Nagy
Sun 16:03 
44-B   
Hungary
Sándor Holló
Hungary
Levente Vidák
Sun 16:03 
45-B   
Hungary
Balázs Gergely
Hungary
Kristóf Szentimrei
Sun 16:03 
46-C   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Ádám Patyi
Sun 14:26 
47-C   
Hungary
Zoltán Sütő
Hungary
Krisztián Korbely
Sun 14:56 
48-C   
Hungary
Rezső Tatarek
Hungary
Tamás Obendorfer
Sun 14:56 
49-D   
Hungary
László Hontvári
Hungary
István Abonyi
Sun 15:32 
50-D   
Hungary
Tamás Hauk
Hungary
Gábor Erdélyi
Sun 14:32 

Quarter final

Race to 7
51   
Hungary
László Horváth
Hungary
Gábor Solymosi
Sun 17:02 
52   
Hungary
Kristóf Szentimrei
Hungary
Benedek Rab
Sun 17:02 
53   
Hungary
Tamás Obendorfer
Hungary
Gábor Erdélyi
Sun 17:02 
54   
Hungary
Tánczos Ferenc
Hungary
József Majorszki
Sun 17:03 

Semi final

Race to 7
55   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Kristóf Szentimrei
Sun 18:14 
56   
Hungary
Gábor Erdélyi
Hungary
József Majorszki
Sun 18:14 

Final

Race to 7
57   
Hungary
Gábor Solymosi
Hungary
Gábor Erdélyi
Sun 20:30 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment