Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 8, 2018

Huistoernooi N-Joy 9-Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Joeke Kloosterman
N-Joy Drachten
5 (5/0) 23 (17/6)
74%
50
2 Patrick Helmes
6 (4/2) 28 (18/10)
64%
35
3 Maurice Tuapattinaja
5 (3/2) 19 (10/9)
53%
25
3 Bahman Faiq Sayed
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
25
5 Jimmy Lin
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
20
5 Erik van der Schaaf
N-Joy Drachten
4 (2/2) 15 (8/7)
53%
20
5 Hindrik de Haan
4 (2/2) 14 (6/8)
43%
20
5 Ella de Jong
4 (3/1) 18 (10/8)
56%
20
9 Jacco Wieringa
2 (0/2) 8 (2/6)
25%
15
9 Hilbrand Boschma
N-Joy Drachten
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
15
9 Erwin de Roo
3 (2/1) 13 (6/7)
46%
15
9 Dylan ten Brinke
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
15
13 Martijn Meijerink
N-Joy Drachten
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
15
13 Wia Swijgman
3 (0/3) 14 (5/9)
36%
15
13 Iris-Eline Bakker
3 (0/3) 13 (4/9)
31%
15
Entry deadline Feb 8, 2018, 8:00 PM (local time)
Starts Feb 8, 2018, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland and Poolclub Drachten Ranking 2018
Organizer N-Joy Drachten
Contact Hilbrand Boschma (hm.boschma@gmail.com, +31 0644111921) and Erik van der Schaaf (erikvanderschaaf@gmail.com, +31 06-13293560)
More info
Inleg: 10 Euro

€ 7,50 prijzengeld + € 2,50 reservering masters

Tot 16 deelnemers poules
Vanaf 16 deelnemers double knock out

Max 32 deelnemers

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Joeke Kloosterman 2 2 0 0 6 2 4 0 0.75 2
2 Bahman Faiq Sayed 2 1 0 1 3 3 0 0 0.5 1
3 Jacco Wieringa 2 0 0 2 2 6 -4 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Jimmy Lin 3 2 0 1 8 5 3 0 0.615 2
2 Hindrik de Haan 3 2 0 1 6 5 1 0 0.545 2
3 Hilbrand Boschma 3 1 0 2 5 8 -3 0 0.385 1
4 Martijn Meijerink 3 1 0 2 7 8 -1 0 0.467 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Patrick Helmes 3 2 0 1 8 5 3 0 0.615 2
2 Maurice Tuapattinaja 3 2 0 1 7 5 2 0 0.583 2
3 Erwin de Roo 3 2 0 1 6 7 -1 0 0.462 2
4 Wia Swijgman 3 0 0 3 5 9 -4 0 0.357 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Ella de Jong 3 3 0 0 9 5 4 0 0.643 3
2 Erik van der Schaaf 3 2 0 1 7 4 3 0 0.636 2
3 Dylan ten Brinke 3 1 0 2 6 8 -2 0 0.429 1
4 Iris-Eline Bakker 3 0 0 3 4 9 -5 0 0.308 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Bahman Faiq Sayed
Netherlands
Joeke Kloosterman
Thu 20:02  Table 12
2-B   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Martijn Meijerink
Thu 20:02  Table 11
3-B   
Netherlands
Hindrik de Haan
Netherlands
Jimmy Lin
Thu 20:02  Table 10
4-C   
Netherlands
Patrick Helmes
Netherlands
Wia Swijgman
Thu 20:02  Table 9
5-C   
Netherlands
Erwin de Roo
Netherlands
Maurice Tuapattinaja
Thu 20:02  Table 8
6-D   
Netherlands
Ella de Jong
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Thu 20:02  Table 7
7-D   
Netherlands
Erik van der Schaaf
Netherlands
Dylan ten Brinke
Thu 20:21  Table 8

Round 2

Race to 3
8-A   
Netherlands
Joeke Kloosterman
Netherlands
Jacco Wieringa
Thu 20:29  Table 12
9-B   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Jimmy Lin
Thu 20:36  Table 11
10-B   
Netherlands
Martijn Meijerink
Netherlands
Hindrik de Haan
Thu 20:39  Table 8
11-C   
Netherlands
Patrick Helmes
Netherlands
Maurice Tuapattinaja
Thu 20:23  Table 9
12-C   
Netherlands
Wia Swijgman
Netherlands
Erwin de Roo
Thu 20:25  Table 10
13-D   
Netherlands
Ella de Jong
Netherlands
Dylan ten Brinke
Thu 20:41  Table 7
14-D   
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Netherlands
Erik van der Schaaf
Thu 21:11  Table 11

Round 3

Race to 3
15-A   
Netherlands
Jacco Wieringa
Netherlands
Bahman Faiq Sayed
Thu 21:12  Table 12
16-B   
Netherlands
Hilbrand Boschma
Netherlands
Hindrik de Haan
Thu 21:18  Table 10
17-B   
Netherlands
Jimmy Lin
Netherlands
Martijn Meijerink
Thu 21:18  Table 8
18-C   
Netherlands
Patrick Helmes
Netherlands
Erwin de Roo
Thu 20:51  Table 9
19-C   
Netherlands
Maurice Tuapattinaja
Netherlands
Wia Swijgman
Thu 20:52  Table 10
20-D   
Netherlands
Ella de Jong
Netherlands
Erik van der Schaaf
Thu 21:18  Table 7
21-D   
Netherlands
Dylan ten Brinke
Netherlands
Iris-Eline Bakker
Thu 21:19  Table 11

Quarter final

Race to 3
22   
Netherlands
Joeke Kloosterman
Netherlands
Erik van der Schaaf
Thu 21:49  Table 12
23   
Netherlands
Jimmy Lin
Netherlands
Maurice Tuapattinaja
Thu 21:49  Table 11
24   
Netherlands
Patrick Helmes
Netherlands
Hindrik de Haan
Thu 21:49  Table 10
25   
Netherlands
Ella de Jong
Netherlands
Bahman Faiq Sayed
Thu 21:49  Table 9

Semi final

Race to 4
26   
Netherlands
Joeke Kloosterman
Netherlands
Maurice Tuapattinaja
Thu 22:23  Table 11
27   
Netherlands
Patrick Helmes
Netherlands
Bahman Faiq Sayed
Thu 22:37 

Final

Race to 4
28   
Netherlands
Joeke Kloosterman
Netherlands
Patrick Helmes
Thu 23:07  Table 10

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment