Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 12, 2024

Hausturnier PBC

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Germany Jörg "Jogi" Ernst
5 (5/0) 21 (17/4)
81%
2 Germany Heiko Krüger
5 (3/2) 23 (13/10)
57%
3 Germany Bernd (Berndi) Schubert
5 (3/2) 23 (11/12)
48%
3 Germany Markus Tellkamp
5 (3/2) 19 (11/8)
58%
5 Germany Ann-Kathrin Becht
3 (1/2) 12 (6/6)
50%
5 Germany Gernot Ludwig
4 (2/2) 16 (7/9)
44%
7 Germany Jannette Priefert-Langer
4 (1/3) 17 (7/10)
41%
7 Germany Nico Rupprecht
3 (0/3) 9 (0/9)
0%
9 Germany Stefan Berlin
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
Starts Jan 12, 2024, 8:30 PM (local time)
Entry deadline Jan 12, 2024, 8:30 PM (local time)
Organizer pbc-oberharz
Format Round robin (9 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bernd (Berndi) Schubert 4 3 0 1 10 8 2 0 0 0 0.556 3
2 Markus Tellkamp 4 3 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 3
3 Gernot Ludwig 4 2 0 2 7 9 -2 0 0 0 0.438 2
4 Jannette Priefert-Langer 4 1 0 3 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
5 Stefan Berlin 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jörg "Jogi" Ernst 3 3 0 0 9 1 8 0 0 0 0.9 3
2 Heiko Krüger 3 2 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 2
3 Ann-Kathrin Becht 3 1 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 1
4 Nico Rupprecht 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0

Schedule

BETA Try the new playing schedule (beta). Try now!
Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Jannette Priefert-Langer
Germany
Markus Tellkamp
Fri 20:34 
2-A   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Bernd Schubert
Fri 20:34 
3-B   
Germany
Jörg Ernst
Germany
Ann-Kathrin Becht
Fri 20:34 
4-B   
Germany
Nico Rupprecht
Germany
Heiko Krüger
Fri 20:34 

Round 2

Race to 3
5-A   
Germany
Markus Tellkamp
Germany
Bernd Schubert
Fri 20:41 
6-A   
Germany
Jannette Priefert-Langer
Germany
Stefan Berlin
Fri 20:39 
7-B   
Germany
Jörg Ernst
Germany
Heiko Krüger
Fri 20:43 
8-B   
Germany
Ann-Kathrin Becht
Germany
Nico Rupprecht
Fri 20:43 

Round 3

Race to 3
9-A   
Germany
Bernd Schubert
Germany
Stefan Berlin
Fri 21:24 
10-A   
Germany
Markus Tellkamp
Germany
Gernot Ludwig
Fri 21:24 
11-B   
Germany
Jörg Ernst
Germany
Nico Rupprecht
Fri 21:05 
12-B   
Germany
Heiko Krüger
Germany
Ann-Kathrin Becht
Fri 21:24 

Round 4

Race to 3
13-A   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Gernot Ludwig
Fri 22:31 
14-A   
Germany
Bernd Schubert
Germany
Jannette Priefert-Langer
Fri 22:32 

Round 5

Race to 3
15-A   
Germany
Gernot Ludwig
Germany
Jannette Priefert-Langer
Fri 23:12 
16-A   
Germany
Stefan Berlin
Germany
Markus Tellkamp
Fri 23:12 

Semi final

Race to 3
17   
Germany
Bernd Schubert
Germany
Heiko Krüger
Sat 00:59 
18   
Germany
Markus Tellkamp
Germany
Jörg Ernst
Sat 00:59 

Final

Race to 3
19   
Germany
Heiko Krüger
Germany
Jörg Ernst
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants