Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

July 8 - July 9, 2022

Hausturnier Asc Göttingen

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Fitim Haradinaj
5 (5/0) 22 (20/2)
91%
2 Ahmet Ciftci
6 (4/2) 35 (19/16)
54%
3 Jörg Ehspanner
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
3 Sascha Edling
5 (4/1) 25 (16/9)
64%
5 Hieu Nguyen
4 (3/1) 23 (14/9)
61%
5 Holger Heinzel
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
5 Asmatullah Quari
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
5 Klaus-Peter Schmitz
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
9 Dang Quan Hoang
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
9 Axel Saueressig
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
9 Eugen-Stefan Weber
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
9 Giuseppe Prencipe
2 (1/1) 12 (5/7)
42%
13 Georgios Vellios
3 (0/3) 12 (0/12)
0%
13 Julien Lindstädt
3 (0/3) 17 (5/12)
29%
Starts Jul 8, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Billard-ASC46
Contact Julien Lindstädt (j-lindstaedt22@t-online.de)
More info
Disziplin: 10 Ball.

Gruppenphase mit 4 Gruppen auf 3 Gewinnspiele. Die ersten beiden qualifizieren sich für die Endrunde. Endrunde einfach KO auf 4 Gewinnspiele.

Startgeld: 10€ wobei 2€ in den Jackpot gehen.

Jackpot: Es werden 4 Leute gezogen, die die Chance bekommen ein 9 Ball An/Aus zu machen um den Jackpot zu gewinnen. Der erste spielt für 100%, der zweite für 50% und 3 und 4 für 25%. Sollte jemand den Jackpot holen wird nicht weiter gezogen.

Preisgeld:
Platz 1: 50%
Platz 2: 30%
Platz 3/4: 10%

Anpassung der Ausschreibung kann unter Umständen durch die Turnierleitung vor Ort geschehen.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Klaus-Peter Schmitz 2 1 0 1 7 6 1 0 0 0 0.538 1
2 Jörg Ehspanner 2 1 0 1 6 5 1 0 0 0 0.545 1
3 Giuseppe Prencipe 2 1 0 1 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hieu Nguyen 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Ahmet Ciftci 3 2 0 1 11 8 3 0 0 0 0.579 2
3 Eugen-Stefan Weber 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Julien Lindstädt 3 0 0 3 5 12 -7 0 0 0 0.294 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Edling 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Asmatullah Quari 3 2 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 2
3 Axel Saueressig 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Georgios Vellios 3 0 0 3 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Fitim Haradinaj 2 2 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 2
2 Holger Heinzel 2 1 0 1 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
3 Dang Quan Hoang 2 0 0 2 3 8 -5 0 0 0 0.273 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Jörg Ehspanner
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 19:08  Table 1
2-B   
Germany
Julien Lindstädt
Turkey
Ahmet Ciftci
Fri 19:08  Table 2
3-B   
Vietnam
Hieu Nguyen
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 19:08  Table 3
4-C   
Greece
Georgios Vellios
Germany
Axel Saueressig
Fri 19:08  Table 4
5-C   
Germany
Asmatullah Quari
Germany
Sascha Edling
Fri 19:08  Table 5
6-D   
Germany
Holger Heinzel
Vietnam
Dang Quan Hoang
Fri 19:08  Table 6

Round 2

Race to 4
7-A   
Italy
Giuseppe Prencipe
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 19:49  Table 1
8-B   
Germany
Julien Lindstädt
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 20:08  Table 2
9-B   
Turkey
Ahmet Ciftci
Vietnam
Hieu Nguyen
Fri 20:09  Table 3
10-C   
Greece
Georgios Vellios
Germany
Sascha Edling
Fri 20:47  Table 1
11-C   
Germany
Axel Saueressig
Germany
Asmatullah Quari
Fri 20:47  Table 4
12-D   
Vietnam
Dang Quan Hoang
Kosovo
Fitim Haradinaj
Fri 20:10  Table 5

Round 3

Race to 4
13-A   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Jörg Ehspanner
Fri 20:47  Table 6
14-B   
Germany
Julien Lindstädt
Vietnam
Hieu Nguyen
Fri 21:10  Table 3
15-B   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Turkey
Ahmet Ciftci
Fri 21:10  Table 1
16-C   
Greece
Georgios Vellios
Germany
Asmatullah Quari
Fri 21:38  Table 3
17-C   
Germany
Sascha Edling
Germany
Axel Saueressig
Fri 21:39  Table 2
18-D   
Kosovo
Fitim Haradinaj
Germany
Holger Heinzel
Fri 20:47  Table 5

Quarter final

Race to 4
19   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Turkey
Ahmet Ciftci
Fri 23:00  Table 1
20   
Germany
Jörg Ehspanner
Vietnam
Hieu Nguyen
Fri 23:01  Table 2
21   
Germany
Sascha Edling
Germany
Holger Heinzel
Fri 23:00  Table 5
22   
Germany
Asmatullah Quari
Kosovo
Fitim Haradinaj
Fri 23:00  Table 6

Semi final

Race to 4
23   
Turkey
Ahmet Ciftci
Germany
Jörg Ehspanner
Fri 23:42  Table 2
24   
Germany
Sascha Edling
Kosovo
Fitim Haradinaj
Fri 23:35  Table 5

Final

Race to 4
25   
Turkey
Ahmet Ciftci
Kosovo
Fitim Haradinaj
Sat 00:30  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants