Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 7, 2024

HPBV 10-Ball LK-A Senioren BV Kahl a.M.

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

Qualified
#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Germany Erdogan Angin
3 (3/0) 25 (18/7)
72%
256
1 Germany Andreas Klauser
3 (3/0) 22 (18/4)
82%
256
3 Germany Christian Bubach
4 (3/1) 39 (19/20)
49%
240
3 Germany Olaf Matthias
4 (3/1) 36 (19/17)
53%
240
5 Croatia Mario Bosnjak
5 (3/2) 47 (25/22)
53%
224
5 Germany Stefan Loos
5 (3/2) 49 (26/23)
53%
224
7 Germany Ralf Jähne
4 (2/2) 39 (19/20)
49%
208
7 Germany Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
208
9 Germany Oskar Gold
3 (1/2) 27 (14/13)
52%
192
9 Germany Richard Rohden
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
192
9 Germany Manfred Domke
3 (1/2) 28 (13/15)
46%
192
9 Germany Kai-Uwe Brand
3 (1/2) 31 (15/16)
48%
192
13 Germany Rainer Biermann
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
160
13 Germany Alexander Elter
2 (0/2) 16 (4/12)
25%
160
13 Croatia Maik Pulfer (Magic)
2 (0/2) 18 (6/12)
33%
160
13 Germany Heiko Baumfalk
2 (0/2) 19 (7/12)
37%
160
Starts Apr 7, 2024, 11:00 AM (local time)
Entry deadline Mar 31, 2024, 11:59 PM (local time)
Organizer Hessischer Pool Billard Verband e. V.
Contact Jan Scheyer (Landesturnierwart) (landesturnierwart@hpbv.de)
Format Double elimination qualifier (16 Participants)
Race to 6
Handicap No handicap
Dresscode Vereinstrikot, schwarze Hose und schwarze Schuhe
More info
Nachrückerliste:
1. Jens Bernhardt
2. Jürgen Appel
3. Ralf Rappolt
4. Dirk van den Dungen

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 6
1   
Germany
Christian Bubach
Germany
Manfred Domke
R1
Sun 10:53  Table 1
2   
Germany
Kai-Uwe Brand
Germany
Heiko Baumfalk
Sun 10:53  Table 2
3   
Germany
Oskar Gold
Germany
Alexander Elter
Sun 10:53  Table 3
4   
Germany
Richard Rohden
Germany
Erdogan Angin
Sun 10:53  Table 4
5   
Germany
Rainer Biermann
Germany
Olaf Matthias
Sun 10:53  Table 5
6   
Germany
Ralf Jähne
Croatia
Mario Bosnjak
Sun 10:53  Table 6
7   
Germany
Andreas Klauser
Germany
Stefan Loos
Sun 10:53  Table 7
8   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Croatia
Maik Pulfer (Magic)
Sun 10:53  Table 8

Winner round 1

Race to 6
9   
Germany
Christian Bubach
Germany
Kai-Uwe Brand
Sun 12:32  Table 6
10   
Germany
Oskar Gold
Germany
Erdogan Angin
Sun 12:07  Table 3
11   
Germany
Olaf Matthias
Croatia
Mario Bosnjak
Sun 12:20  Table 7
12   
Germany
Andreas Klauser
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 12:36  Table 1

Loser round 1

Race to 6
13   
Germany
Manfred Domke
Germany
Heiko Baumfalk
Sun 12:33  Table 5
14   
Germany
Alexander Elter
Germany
Richard Rohden
Sun 12:02  Table 4
15   
Germany
Rainer Biermann
Germany
Ralf Jähne
Sun 12:20  Table 2
16   
Germany
Stefan Loos
Croatia
Maik Pulfer (Magic)
Sun 12:36  Table 8

Loser round 2

Race to 6
17   
Germany
Manfred Domke
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Sun 13:59  Table 2
18   
Germany
Richard Rohden
Croatia
Mario Bosnjak
Sun 13:52  Table 1
19   
Germany
Ralf Jähne
Germany
Oskar Gold
Sun 13:51  Table 7
20   
Germany
Stefan Loos
Germany
Kai-Uwe Brand
Sun 14:21  Table 8

Winners qualification

Race to 6
21   
Germany
Christian Bubach
Germany
Erdogan Angin
Sun 14:21  Table 5
22   
Germany
Olaf Matthias
Germany
Andreas Klauser
Sun 13:53  Table 3

Loser round 3

Race to 6
23   
Germany
Holger Vier (www.buekom.de - the Turtle)
Croatia
Mario Bosnjak
Sun 15:50  Table 6
24   
Germany
Ralf Jähne
Germany
Stefan Loos
Sun 15:55  Table 8

Losers qualification

Race to 6
25   
Croatia
Mario Bosnjak
Germany
Christian Bubach
Sun 16:56  Table 6
26   
Germany
Stefan Loos
Germany
Olaf Matthias
Sun 17:06  Table 8

Participants