Saving..

Edit match video

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action
Share

Share this page

March 17, 2018

HOB Weert #22 Saturday's Moneypool 8-ball

Add players

Please wait...
8-Ball

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Martin Sawicki
House of Billiards Weert Org
8 (7/1) 37 (26/11)
70%
50
2 Anthony Weinhold
8 (6/2) 35 (23/12)
66%
35
3 Aziz Moussati
6 (5/1) 28 (17/11)
61%
25
3 William van Veldhoven
6 (4/2) 28 (14/14)
50%
25
5 Richard Barendregt
5 (2/3) 20 (9/11)
45%
20
5 Mark Bongaerts
5 (4/1) 21 (16/5)
76%
20
5 Sacha Jagers
6 (4/2) 20 (10/10)
50%
20
5 Johan van Veldhoven
6 (3/3) 23 (13/10)
57%
20
9 Patrick Coumans
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
15
Show more
9 Arek Pach
5 (3/2) 15 (9/6)
60%
15
9 Rolf Stals
4 (2/2) 12 (4/8)
33%
15
9 Robert Hendriks
5 (3/2) 15 (10/5)
67%
15
13 Richard Barendregt jr.
5 (2/3) 15 (9/6)
60%
15
13 René Nijs
5 (3/2) 15 (7/8)
47%
15
13 Sjon van Bommel
4 (1/3) 12 (6/6)
50%
15
13 Lawrence Coppen
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
15
17 Ronald Douven
House of Billiards Weert Org
5 (1/4) 15 (5/10)
33%
10
17 Carlo Stals
4 (1/3) 12 (4/8)
33%
10
17 Daphne Bos
4 (0/4) 12 (2/10)
17%
10
17 Martijn Ubben
5 (2/3) 15 (4/11)
27%
10
21 Bart Teeuwen
5 (1/4) 15 (3/12)
20%
10
21 Marcel Rutten
5 (0/5) 15 (1/14)
7%
10
Entry deadline Mar 17, 2018, 2:30 PM (local time)
Starts Mar 17, 2018, 2:00 PM (local time)
Schematype Round-robin G4 SE8 (22 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Pool Ranking Nederland
Organizer House of Billiards Weert Org
Contact Martin Sawicki (sawicki.2k10@gmail.com, +31 0644360930), René Nijs and Nino van Hal (ninovanhal@hotmail.com)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Mark Bongaerts 4 4 0 0 12 0 12 1 4
2 Richard Barendregt 4 2 0 2 6 6 0 0.5 2
3 Rolf Stals 4 2 0 2 4 8 -4 0.333 2
4 Lawrence Coppen 4 1 0 3 4 8 -4 0.333 1
5 Carlo Stals 4 1 0 3 4 8 -4 0.333 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Martin Sawicki 5 4 0 1 11 4 7 0.733 4
2 Sacha Jagers 5 4 0 1 10 5 5 0.667 4
3 Robert Hendriks 5 3 0 2 10 5 5 0.667 3
4 Richard Barendregt jr. 5 2 0 3 9 6 3 0.6 2
5 Martijn Ubben 5 2 0 3 4 11 -7 0.267 2
6 Marcel Rutten 5 0 0 5 1 14 -13 0.067 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Anthony Weinhold 5 4 0 1 11 4 7 0.733 4
2 Johan van Veldhoven 5 3 0 2 10 5 5 0.667 3
3 Arek Pach 5 3 0 2 9 6 3 0.6 3
4 René Nijs 5 3 0 2 7 8 -1 0.467 3
5 Ronald Douven 5 1 0 4 5 10 -5 0.333 1
6 Bart Teeuwen 5 1 0 4 3 12 -9 0.2 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs avg Points
1 Aziz Moussati 4 4 0 0 9 3 6 0.75 4
2 William van Veldhoven 4 3 0 1 7 5 2 0.583 3
3 Patrick Coumans 4 2 0 2 6 6 0 0.5 2
4 Sjon van Bommel 4 1 0 3 6 6 0 0.5 1
5 Daphne Bos 4 0 0 4 2 10 -8 0.167 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A
Netherlands
Mark Bongaerts
Brazil
Rolf Stals
Sat 14:10  Table 6   
2-A
Netherlands
Richard Barendregt
Netherlands
Carlo Stals
Sat 14:10  Table 9   
3-B
Netherlands
Robert Hendriks
Netherlands
Marcel Rutten
Sat 14:10  Table 1   
4-B
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Netherlands
Martijn Ubben
Sat 14:10  Table 8   
5-B
Netherlands
Sacha Jagers
Poland
Martin Sawicki
Sat 14:10  Table 5   
6-C
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Johan van Veldhoven
Sat 14:10  Table 7   
7-C
Netherlands
Bart Teeuwen
Netherlands
René Nijs
Sat 14:10  Table 3   
8-C
Netherlands
Ronald Douven
Poland
Arek Pach
Sat 14:10    
9-D
Netherlands
Patrick Coumans
Morocco
Aziz Moussati
Sat 14:10  Table 3   
10-D
Netherlands
Daphne Bos
Netherlands
Sjon van Bommel
Sat 14:10  Table 2   

Round 2

11-A
Brazil
Rolf Stals
Netherlands
Carlo Stals
Sat 14:29  Table 6   
12-A
Netherlands
Mark Bongaerts
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 14:29  Table 9   
13-B
Netherlands
Robert Hendriks
Netherlands
Martijn Ubben
Sat 14:46  Table 1   
14-B
Netherlands
Marcel Rutten
Poland
Martin Sawicki
Sat 14:46  Table 5   
15-B
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Netherlands
Sacha Jagers
Sat 14:46  Table 9   
16-C
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
René Nijs
Sat 14:34  Table 2   
17-C
Netherlands
Johan van Veldhoven
Poland
Arek Pach
Sat 14:38  Table 4   
18-C
Netherlands
Bart Teeuwen
Netherlands
Ronald Douven
Sat 14:38  Table 7   
19-D
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Sjon van Bommel
Sat 14:33  Table 3   
20-D
Netherlands
Patrick Coumans
Netherlands
William van Veldhoven
Sat 14:33  Table 10   

Round 3

21-A
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
Lawrence Coppen
Sat 14:53  Table 6   
22-A
Brazil
Rolf Stals
Netherlands
Richard Barendregt
Sat 15:07  Table 8   
23-B
Netherlands
Robert Hendriks
Poland
Martin Sawicki
Sat 15:09  Table 5   
24-B
Netherlands
Martijn Ubben
Netherlands
Sacha Jagers
Sat 15:12  Table 9   
25-B
Netherlands
Marcel Rutten
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Sat 15:12  Table 1   
26-C
Netherlands
Anthony Weinhold
Poland
Arek Pach
Sat 15:01  Table 4   
27-C
Netherlands
René Nijs
Netherlands
Ronald Douven
Sat 15:05  Table 2   
28-C
Netherlands
Johan van Veldhoven
Netherlands
Bart Teeuwen
Sat 15:06  Table 7   
29-D
Netherlands
Sjon van Bommel
Netherlands
William van Veldhoven
Sat 15:16  Table 10   
30-D
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Daphne Bos
Sat 15:17  Table 3   

Round 4

31-A
Netherlands
Lawrence Coppen
Netherlands
Richard Barendregt
Sat 15:28  Table 6   
32-A
Netherlands
Carlo Stals
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 15:13  Table 6   
33-B
Netherlands
Robert Hendriks
Netherlands
Sacha Jagers
Sat 15:46  Table 9   
34-B
Poland
Martin Sawicki
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Sat 15:35  Table 5   
35-B
Netherlands
Martijn Ubben
Netherlands
Marcel Rutten
Sat 15:35  Table 8   
36-C
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Ronald Douven
Sat 15:30  Table 2   
37-C
Poland
Arek Pach
Netherlands
Bart Teeuwen
Sat 15:30  Table 7   
38-C
Netherlands
René Nijs
Netherlands
Johan van Veldhoven
Sat 15:30  Table 4   
39-D
Netherlands
William van Veldhoven
Netherlands
Daphne Bos
Sat 14:51  Table 10   
40-D
Netherlands
Sjon van Bommel
Netherlands
Patrick Coumans
Sat 15:46    

Round 5

41-A
Netherlands
Richard Barendregt
Netherlands
Mark Bongaerts
Sat 14:52  Table 8   
42-A
Netherlands
Lawrence Coppen
Brazil
Rolf Stals
Sat 15:58    
43-B
Netherlands
Robert Hendriks
Netherlands
Richard Barendregt jr.
Sat 16:12  Table 5   
44-B
Netherlands
Sacha Jagers
Netherlands
Marcel Rutten
Sat 16:29  Table 8   
45-B
Poland
Martin Sawicki
Netherlands
Martijn Ubben
Sat 16:29  Table 4   
46-C
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Bart Teeuwen
Sat 15:57  Table 6   
47-C
Netherlands
Ronald Douven
Netherlands
Johan van Veldhoven
Sat 15:57  Table 2   
48-C
Poland
Arek Pach
Netherlands
René Nijs
Sat 15:36  Table 4   
49-D
Netherlands
Daphne Bos
Netherlands
Patrick Coumans
Sat 15:47  Table 8   
50-D
Netherlands
William van Veldhoven
Morocco
Aziz Moussati
Sat 15:47  Table 7   

Quarter final

51
Netherlands
Mark Bongaerts
Netherlands
William van Veldhoven
Sat 17:04  Table 5   
52
Poland
Martin Sawicki
Netherlands
Johan van Veldhoven
Sat 17:04  Table 3   
53
Netherlands
Anthony Weinhold
Netherlands
Sacha Jagers
Sat 17:04  Table 1   
54
Morocco
Aziz Moussati
Netherlands
Richard Barendregt
Sat 17:04  Table 10   

Semi final

55
Netherlands
William van Veldhoven
Poland
Martin Sawicki
Sat 18:43  Table 5   
56
Netherlands
Anthony Weinhold
Morocco
Aziz Moussati
Sat 18:00  Table 6   

Final

57
Poland
Martin Sawicki
Netherlands
Anthony Weinhold
Sat 20:01    

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment