Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 25, 2022

Gamblers Trainingspokal 21/22 Spieltag 33

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Fynn Engel
TheGamblers
18 (6/0) 30 (24/6)
80%
150
2 Yvonne Lübbe
TheGamblers
18 (4/2) 38 (21/17)
55%
120
3 Thorsten Engel
17 (3/2) 32 (17/15)
53%
100
3 Joachim Schulz
TheGamblers
17 (3/2) 27 (14/13)
52%
100
5 Frank Wöbber
TheGamblers
16 (3/1) 25 (14/11)
56%
80
5 Thomas Ziebeck
TheGamblers
16 (3/1) 23 (14/9)
61%
80
5 Thore Kandel
16 (3/1) 26 (15/11)
58%
80
5 Valentin Schmitz
16 (2/2) 23 (10/13)
43%
80
9 Susanne Inselmann
15 (1/2) 19 (9/10)
47%
70
9 Jan Wolf
15 (1/2) 19 (9/10)
47%
70
11 Olaf Köster
TheGamblers
15 (1/2) 16 (6/10)
38%
70
12 Daniel Gosch-Thomson
15 (1/2) 17 (6/11)
35%
70
13 Rolf Elster
15 (0/3) 19 (7/12)
37%
60
14 Reinhard Stoltz
15 (0/3) 18 (6/12)
33%
60
14 Bartosch Paczuski
TheGamblers
15 (0/3) 18 (6/12)
33%
60
14 DUMMY FREILOS
15 (0/3) 18 (6/12)
33%
60
Starts Feb 25, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Rankings Trainingspokal 2021/2022
Organizer TheGamblers
Contact Fynn Engel (fynn-engel@gmx.de)
More info
Spielmodus & Bedingungen:
-----------------------------------------
▶︎ Multiball mit Handicap im Gruppenmodus mit anschließender KO-Runde je nach Teilnehmerzahl.
▶︎ Handicap-Einteilung erfolgt durch die Turnierleitung.
▶︎ Das komplette Turnier wird auf 4 Gewinnspiele mit Wechselbreak gespielt.
▶︎ Wer das Ausstoßen gewinnt, bestimmt die Disziplin im Satz (9-Ball / 10-Ball).
▶︎ Turnierbeginn freitags 19:00 Uhr.
▶︎ Startgeld 2,00€.

▶︎ Änderungen jeglicher Art während der Saison bleiben dem Veranstalter vorbehalten!!

▶︎ Das Gamblers Team Itzehoe wünscht allen Teilnehmern gut Stoß.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Fynn Engel 15 3 12 0 12 4 8 0 0 0 0.75 30
2 Thomas Ziebeck 15 3 12 0 12 5 7 0 0 0 0.706 30
3 Frank Wöbber 15 3 12 0 12 7 5 0 0 0 0.632 30
3 Thore Kandel 15 3 12 0 12 7 5 0 0 0 0.632 30
5 Joachim Schulz 15 2 12 1 10 6 4 0 0 0 0.625 20
6 Yvonne Lübbe 15 2 12 1 11 8 3 0 0 0 0.579 20
7 Thorsten Engel 15 2 12 1 10 9 1 0 0 0 0.526 20
7 Valentin Schmitz 15 2 12 1 10 9 1 0 0 0 0.526 20
9 Susanne Inselmann 15 1 12 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 10
9 Jan Wolf 15 1 12 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 10
11 Olaf Köster 15 1 12 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 10
12 Daniel Gosch-Thomson 15 1 12 2 6 11 -5 0 0 0 0.353 10
13 Rolf Elster 15 0 12 3 7 12 -5 0 0 0 0.368 0
14 Reinhard Stoltz 15 0 12 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
14 Bartosch Paczuski 15 0 12 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
14 DUMMY FREILOS 15 0 12 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 19:10 
2   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:10 
3   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:10 
4   
Germany
Olaf Köster
0
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:10 
5   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:10 
6   
Germany
Joachim Schulz
0
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:10 
7   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:10 
8   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:10 

Round 2

Race to 4
9   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:10 
10   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:10 
11   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:10 
12   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:10 
13   
Germany
Olaf Köster
0
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:10 
14   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:10 
15   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:10 
16   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:10 

Round 3

Race to 4
17   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:11 
18   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:11 
19   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:11 
20   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:11 
21   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:11 
22   
Germany
Olaf Köster
0
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:11 
23   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:11 
24   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:11 

Round 4

Race to 4
25   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:15  Table 4
26   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:07  Table 2
27   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:07  Table 3
28   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:07  Table 1
29   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:07  Table 5
30   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:07  Table 6
31   
Germany
Olaf Köster
0
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:07 
32   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:38  Table 5

Round 5

Race to 4
33   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:11 
34   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:11 
35   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:11 
36   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:11 
37   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:11 
38   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:11 
39   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:11 
40   
Germany
Olaf Köster
0
Germany
Thore Kandel
0
Fri 19:11 

Round 6

Race to 4
41   
Germany
Susanne Inselmann
1
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:18 
42   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:18 
43   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:18 
44   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:18 
45   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:18 
46   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:18 
47   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Germany
Thore Kandel
0
Fri 19:18 
48   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:18 

Round 7

Race to 4
49   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:18 
50   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:18 
51   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:18 
52   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:18 
53   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:18 
54   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Germany
Thore Kandel
0
Fri 19:18 
55   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:18 
56   
Germany
Reinhard Stoltz
2
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:18 

Round 8

Race to 4
57   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Fynn Engel
0
Fri 19:19 
58   
Germany
Rolf Elster
2
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:19 
59   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:19 
60   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:19 
61   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
Thore Kandel
0
Fri 19:19 
62   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:19 
63   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:19 
64   
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:19 

Round 9

Race to 4
65   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 19:59  Table 4
66   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:38 
67   
Germany
Rolf Elster
2
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 20:53  Table 4
68   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
Thore Kandel
0
Fri 20:43  Table 5
69   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:57  Table 1
70   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:59 
71   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:58  Table 2
72   
Germany
Thomas Ziebeck
1
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 20:00  Table 3

Round 10

Race to 4
73   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
DUMMY FREILOS
2
Fri 19:19 
74   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:19 
75   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Thore Kandel
0
Fri 19:19 
76   
Germany
Rolf Elster
2
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:19 
77   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:19 
78   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:19 
79   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 19:19 
80   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:19 

Round 11

Race to 4
81   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 19:20 
82   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Thore Kandel
0
Fri 19:20 
83   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:20 
84   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:20 
85   
Germany
Rolf Elster
2
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:20 
86   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 19:20 
87   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:20 
88   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:20 

Round 12

Race to 4
89   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Thore Kandel
0
Fri 21:32  Table 6
90   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
Olaf Köster
0
Fri 20:33 
91   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Jan Wolf
0
Fri 20:00 
92   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 21:17  Table 3
93   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 21:26  Table 5
94   
Germany
Rolf Elster
2
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 21:33  Table 2
95   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 21:26  Table 4
96   
Germany
Valentin Schmitz
0
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 20:44  Table 2

Round 13

Race to 4
97   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Olaf Köster
0
Fri 19:20 
98   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:20 
99   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:20 
100   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 19:20 
101   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:20 
102   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:20 
103   
Germany
Rolf Elster
2
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:20 
104   
Poland
Bartosch Paczuski
1
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:21 

Round 14

Race to 4
105   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Jan Wolf
0
Fri 19:21 
106   
Germany
Olaf Köster
0
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:21 
107   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 19:21 
108   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:21 
109   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:21 
110   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:21 
111   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:21 
112   
Germany
Rolf Elster
2
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:21 

Round 15

Race to 4
113   
Germany
Susanne Inselmann
1
Germany
Reinhard Stoltz
2
Fri 19:21 
114   
Germany
Jan Wolf
0
Germany
Daniel Gosch-Thomson
0
Fri 19:21 
115   
Germany
Olaf Köster
0
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 19:21 
116   
Germany
Thore Kandel
0
Germany
Frank Wöbber
0
Fri 19:21 
117   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 19:21 
118   
Germany
DUMMY FREILOS
2
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 19:21 
119   
Germany
Thorsten Engel
0
Poland
Bartosch Paczuski
1
Fri 19:21 
120   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Rolf Elster
2
Fri 19:21 

Quarter final

Race to 4
121   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Valentin Schmitz
0
Fri 22:16  Table 2
122   
Germany
Joachim Schulz
0
Germany
Thore Kandel
0
Fri 22:16  Table 3
123   
Germany
Frank Wöbber
0
Germany
Yvonne Lübbe
2
Fri 22:16  Table 4
124   
Germany
Thorsten Engel
0
Germany
Thomas Ziebeck
1
Fri 22:16  Table 5

Semi final

Race to 4
125   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Joachim Schulz
0
Fri 23:36  Table 2
126   
Germany
Yvonne Lübbe
2
Germany
Thorsten Engel
0
Fri 23:11  Table 5

Final

Race to 4
127   
Germany
Fynn Engel
0
Germany
Yvonne Lübbe
2
Sat 00:00  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants