Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 5, 2018

GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 - T3

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Carsten "Calle" Becker
6 (6/0) 37 (24/13)
65%
20
2 Bernd Janßen
GVO Oldenburg
8 (6/2) 46 (30/16)
65%
18
3 Michael Kampers
5 (4/1) 27 (19/8)
70%
16
3 Klaus Braun
GVO Oldenburg
6 (4/2) 34 (18/16)
53%
16
5 Michael Grimm
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
14
5 Engin Niron
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
14
5 Marco Ripke
6 (4/2) 32 (20/12)
63%
14
5 Holger Dietrich
5 (3/2) 26 (16/10)
62%
14
9 Ralf Zielske
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
12
Show more
9 Silvia Gulden
5 (3/2) 29 (13/16)
45%
12
9 Rolf Nahrgang
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
12
9 Benjamin Eifert
5 (3/2) 27 (14/13)
52%
12
13 Frank Hachmöller
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
11
13 Dieter Rüthemann
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
11
13 Alexander Matys
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
11
13 Hichem Mrad
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
11
17 Sven Nordenholt
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
10
17 Dominik Kutsch
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
10
17 Harald Janek
GVO Oldenburg
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Rainer Kutsch
3 (1/2) 17 (9/8)
53%
10
17 Rouben Mszaky
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
17 Tonja Egli Heißenhuber
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
10
17 Ali Tan
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
10
17 Robert Schumann
GVO Oldenburg
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
25 Nicole Scherler
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
9
25 Ralph Scherler
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
9
25 Markus Feldhoff
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
9
25 Manfred Sobing
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
9
Entry deadline Oct 5, 2018, 7:30 PM (local time)
Starts Oct 5, 2018, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (28 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 NPS
Organizer GVO Oldenburg and National Pool Series
Contact Christian Jähnel (Jaehnelc@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Frank Hachmöller
Walk Over
 
2   
Germany
Alex Matys
Germany
Klaus Braun
Fri 19:46  Table 1
3   
Germany
Carsten Becker
Germany
Bernd Janßen
Fri 19:46  Table 2
4   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Silvia Gulden
Fri 19:46  Table 3
5   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Michael Kampers
Fri 19:46  Table 4
6   
Germany
Ralph Scherler
Germany
Sven Nordenholt
Fri 19:47  Table 5
7   
Marco Ripke
Germany
Rouben Mszaky
Fri 19:47  Table 6
8   
Walk Over
Germany
Rolf Nahrgang
 
9   
Germany
Hichem Mrad
Walk Over
 
10   
Germany
Harald Janek
Germany
Holger Dietrich
Fri 19:47  Table 7
11   
Germany
Dominik Kutsch
Nicole Scherler
Fri 19:47  Table 8
12   
Germany
Michael Grimm
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 20:18  Table 4
13   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Ali Tan
Fri 20:43  Table 5
14   
Turkey
Engin Niron
Germany
Markus Feldhoff
Fri 20:43 
15   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Robert Schumann
Fri 20:44  Table 1
16   
Walk Over
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Frank Hachmöller
Germany
Klaus Braun
Fri 20:47  Table 7
18   
Germany
Carsten Becker
Germany
Silvia Gulden
Fri 21:09  Table 5
19   
Germany
Michael Kampers
Germany
Sven Nordenholt
Fri 21:06  Table 6
20   
Marco Ripke
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 21:07  Table 2
21   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Holger Dietrich
Fri 21:09  Table 4
22   
Germany
Dominik Kutsch
Germany
Michael Grimm
Fri 21:31  Table 8
23   
Germany
Rainer Kutsch
Turkey
Engin Niron
Fri 21:19  Table 3
24   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 21:46  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Alex Matys
 
26   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Manfred Sobing
Fri 21:44  Table 6
27   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Ralph Scherler
Fri 21:48  Table 4
28   
Germany
Rouben Mszaky
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Harald Janek
 
30   
Nicole Scherler
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 22:05  Table 2
31   
Germany
Ali Tan
Germany
Markus Feldhoff
Fri 22:05  Table 7
32   
Germany
Robert Schumann
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Alex Matys
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 22:30  Table 6
34   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Rainer Kutsch
Fri 22:39  Table 4
35   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Dominik Kutsch
Fri 22:39  Table 3
36   
Germany
Rouben Mszaky
Germany
Hichem Mrad
Fri 22:11  Table 8
37   
Germany
Harald Janek
Marco Ripke
Fri 22:26  Table 5
38   
Germany
Dieter Rüthemann
Germany
Sven Nordenholt
Fri 22:50  Table 2
39   
Germany
Ali Tan
Germany
Silvia Gulden
Fri 22:50  Table 7
40   
Germany
Robert Schumann
Frank Hachmöller
Fri 22:30  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Germany
Klaus Braun
Germany
Carsten Becker
Fri 23:10  Table 6
42   
Germany
Michael Kampers
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 23:13  Table 3
43   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Michael Grimm
Fri 23:20  Table 5
44   
Turkey
Engin Niron
Germany
Ralf Zielske
Fri 23:26  Table 2

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Alex Matys
Germany
Bernd Janßen
Fri 23:57  Table 2
46   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Hichem Mrad
Sat 00:00  Table 4
47   
Marco Ripke
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 23:51  Table 1
48   
Germany
Silvia Gulden
Frank Hachmöller
Sat 00:15  Table 3

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Rolf Nahrgang
Sat 00:36  Table 2
50   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Klaus Braun
Sat 01:06  Table 4
51   
Marco Ripke
Germany
Ralf Zielske
Sat 01:03  Table 1
52   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Holger Dietrich
Sat 01:38  Table 3

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Carsten Becker
Marco Ripke
Sat 02:06  Table 1
54   
Germany
Michael Kampers
Germany
Holger Dietrich
Sat 02:20  Table 3
55   
Germany
Michael Grimm
Germany
Klaus Braun
Sat 02:07  Table 4
56   
Turkey
Engin Niron
Germany
Bernd Janßen
Sat 02:11  Table 2

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Carsten Becker
Germany
Michael Kampers
Sat 03:19  Table 1
58   
Germany
Klaus Braun
Germany
Bernd Janßen
Sat 03:14  Table 3

Final

Race to 4
59   
Germany
Carsten Becker
Germany
Bernd Janßen
Sat 04:21 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment