Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 3 - May 4, 2019

GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 - T18

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Carsten "Calle" Becker
5 (5/0) 28 (20/8)
71%
20
2 Gregor Hermann
6 (4/2) 32 (21/11)
66%
18
3 Michael Grimm
5 (3/2) 28 (14/14)
50%
16
3 Naci Yilmaz
6 (4/2) 29 (17/12)
59%
16
5 Bernd Janßen
GVO Oldenburg
4 (2/2) 24 (13/11)
54%
14
5 Detlef Bolten
4 (3/1) 22 (13/9)
59%
14
5 Lukas von Seggern
3 (2/1) 17 (8/9)
47%
14
5 Robert Schumann
GVO Oldenburg
3 (2/1) 17 (10/7)
59%
14
9 Sven Nordenholt
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
Show more
9 Manuela Wengler
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
12
9 Andi Lübbers
3 (1/2) 13 (4/9)
31%
12
9 Klaus Braun
GVO Oldenburg
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
13 Dieter Rüthemann
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
11
13 Ralf Zielske
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
11
13 Benjamin Eifert
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
11
13 Manfred Sobing
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
11
17 Frank Hachmöller
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
17 Ali Tan
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Heiko Harries
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
10
Entry deadline May 3, 2019, 7:45 PM (local time)
Starts May 3, 2019, 7:50 PM (local time)
Format Double elimination (19 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 NPS
Organizer GVO Oldenburg and National Pool Series
Contact Christian Jähnel (Jaehnelc@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Robert Schumann
Walk Over
 
2   
Germany
Heiko Harries
Frank Hachmöller
Fri 20:11  Table 1
3   
Germany
Andi Lübbers
Walk Over
 
4   
Walk Over
Germany
Manuela Wengler
 
5   
Germany
Bernd Janßen
Walk Over
 
6   
Walk Over
Germany
Ralf Zielske
 
7   
Germany
Ali Tan
Walk Over
 
8   
Walk Over
Germany
Lukas von Seggern
 
9   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Walk Over
 
10   
Germany
Klaus Braun
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 19:57  Table 2
11   
Gregor Hermann
Walk Over
 
12   
Walk Over
Germany
Manfred Sobing
 
13   
Germany
Michael Grimm
Walk Over
 
14   
Walk Over
Germany
Dieter Rüthemann
 
15   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Detlef Bolten
Fri 19:59  Table 8
16   
Walk Over
Germany
Sven Nordenholt
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Robert Schumann
Germany
Heiko Harries
Fri 21:03  Table 1
18   
Germany
Andi Lübbers
Germany
Manuela Wengler
Fri 19:57  Table 4
19   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Ralf Zielske
Fri 20:01  Table 3
20   
Germany
Ali Tan
Germany
Lukas von Seggern
Fri 19:57  Table 5
21   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 20:42  Table 2
22   
Gregor Hermann
Germany
Manfred Sobing
Fri 19:58  Table 6
23   
Germany
Michael Grimm
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 19:58  Table 7
24   
Germany
Detlef Bolten
Germany
Sven Nordenholt
Fri 20:48  Table 8

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Frank Hachmöller
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Walk Over
 
28   
Walk Over
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Klaus Braun
 
30   
Walk Over
Walk Over
 
31   
Walk Over
Walk Over
 
32   
Germany
Benjamin Elfert
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Frank Hachmöller
Germany
Sven Nordenholt
Fri 21:28  Table 5
34   
Walk Over
Germany
Dieter Rüthemann
 
35   
Walk Over
Germany
Manfred Sobing
 
36   
Walk Over
Turkey
Naci Yilmaz
 
37   
Germany
Klaus Braun
Germany
Ali Tan
Fri 20:57  Table 3
38   
Walk Over
Germany
Ralf Zielske
 
39   
Walk Over
Germany
Andi Lübbers
 
40   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Heiko Harries
Fri 21:58  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Germany
Robert Schumann
Germany
Manuela Wengler
Fri 22:00  Table 8
42   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Lukas von Seggern
Fri 20:58  Table 4
43   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Gregor Hermann
Fri 21:34  Table 2
44   
Germany
Michael Grimm
Germany
Detlef Bolten
Fri 21:30  Table 7

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 22:34  Table 4
46   
Germany
Manfred Sobing
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 21:35  Table 6
47   
Germany
Klaus Braun
Germany
Ralf Zielske
Fri 21:28  Table 3
48   
Germany
Andi Lübbers
Germany
Benjamin Elfert
Fri 23:05  Table 1

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Bernd Janßen
Fri 23:36  Table 3
50   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Manuela Wengler
Fri 22:59  Table 2
51   
Germany
Klaus Braun
Germany
Michael Grimm
Fri 22:20  Table 3
52   
Germany
Andi Lübbers
Gregor Hermann
Sat 00:10  Table 1

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Robert Schumann
Germany
Michael Grimm
Sat 01:00  Table 1
54   
Germany
Lukas von Seggern
Gregor Hermann
Sat 01:00  Table 2
55   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Bernd Janßen
Sat 01:01  Table 3
56   
Germany
Detlef Bolten
Turkey
Naci Yilmaz
Sat 01:01  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Michael Grimm
Gregor Hermann
Sat 02:17  Table 1
58   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Turkey
Naci Yilmaz
Sat 02:23  Table 3

Final

Race to 4
59   
Gregor Hermann
Germany
Carsten "Calle" Becker
Sat 03:25  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment