Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 8 - March 9, 2019

GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 - T14

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Lukas von Seggern
6 (6/0) 31 (24/7)
77%
20
2 Bernd Janßen
GVO Oldenburg
5 (4/1) 26 (17/9)
65%
18
3 Engin Niron
6 (4/2) 32 (18/14)
56%
16
3 Rainer Kutsch
6 (4/2) 32 (17/15)
53%
16
5 Carsten "Calle" Becker
3 (2/1) 16 (11/5)
69%
14
5 Ralf Zielske
6 (4/2) 31 (18/13)
58%
14
5 Michael Grimm
4 (3/1) 21 (15/6)
71%
14
5 Holger Dietrich
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
14
9 Detlef Bolten
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
12
Show more
9 Faizullah Alizay
4 (2/2) 25 (11/14)
44%
12
9 Sven Nordenholt
4 (2/2) 21 (12/9)
57%
12
9 Klaus Braun
GVO Oldenburg
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
12
13 Frank Hachmöller
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
11
13 Stephan Lövenich
4 (2/2) 24 (10/14)
42%
11
13 Benjamin Eifert
3 (1/2) 15 (5/10)
33%
11
13 Heiko Harries
4 (2/2) 25 (11/14)
44%
11
17 Manuela Wengler
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Dominik Kutsch
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
10
17 Silvia Gulden
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Rolf Nahrgang
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
10
17 Ali Tan
2 (0/2) 14 (6/8)
43%
10
17 Lars Völsch
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Manfred Sobing
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
Entry deadline Mar 8, 2019, 8:00 PM (local time)
Starts Mar 8, 2019, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 NPS
Organizer GVO Oldenburg and National Pool Series
Contact Christian Jähnel (Jaehnelc@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Manuela Wengler
Walk Over
 
2   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Lukas von Seggern
Fri 19:59  Table 1
3   
Germany
Silvia Gulden
Walk Over
 
4   
Walk Over
Germany
Klaus Braun
 
5   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Walk Over
 
6   
Germany
Heiko Harries
Germany
Ali Tan
Fri 20:00  Table 2
7   
Germany
Dominik Kutsch
Turkey
Engin Niron
Fri 20:00  Table 3
8   
Walk Over
Germany
Faizullah Alizay
 
9   
Germany
Holger Dietrich
Walk Over
 
10   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Lars Völsch
Fri 20:00  Table 4
11   
Germany
Rolf Nahrgang
Germany
Stephan Lövenich
Fri 20:01  Table 5
12   
Walk Over
Germany
Bernd Janßen
 
13   
Frank Hachmöller
Walk Over
 
14   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Rainer Kutsch
Fri 20:01  Table 6
15   
Germany
Michael Grimm
Germany
Benjamin Elfert
Fri 20:01  Table 7
16   
Walk Over
Germany
Detlef Bolten
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Lukas von Seggern
Fri 20:29  Table 1
18   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Klaus Braun
Fri 20:02  Table 8
19   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Heiko Harries
Fri 21:01  Table 2
20   
Turkey
Engin Niron
Germany
Faizullah Alizay
Fri 20:26  Table 3
21   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Ralf Zielske
Fri 20:36  Table 4
22   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Bernd Janßen
Fri 20:45  Table 3
23   
Frank Hachmöller
Germany
Rainer Kutsch
Fri 20:43  Table 6
24   
Germany
Michael Grimm
Germany
Detlef Bolten
Fri 20:30  Table 7

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Manfred Sobing
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Germany
Ali Tan
 
28   
Germany
Dominik Kutsch
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Lars Völsch
 
30   
Germany
Rolf Nahrgang
Walk Over
 
31   
Walk Over
Germany
Sven Nordenholt
 
32   
Germany
Benjamin Elfert
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Detlef Bolten
Fri 21:25  Table 7
34   
Walk Over
Frank Hachmöller
 
35   
Germany
Ali Tan
Germany
Stephan Lövenich
Fri 21:27  Table 3
36   
Germany
Dominik Kutsch
Germany
Ralf Zielske
Fri 21:17  Table 4
37   
Germany
Lars Völsch
Germany
Faizullah Alizay
Fri 20:46  Table 5
38   
Germany
Rolf Nahrgang
Germany
Heiko Harries
Fri 21:22  Table 2
39   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Silvia Gulden
Fri 21:00  Table 8
40   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Manuela Wengler
Fri 20:53  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Klaus Braun
Fri 21:29  Table 6
42   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Turkey
Engin Niron
Fri 21:37  Table 1
43   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Bernd Janßen
Fri 22:16  Table 4
44   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Michael Grimm
Fri 21:30  Table 8

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Detlef Bolten
Frank Hachmöller
Fri 21:57  Table 7
46   
Germany
Stephan Lövenich
Germany
Ralf Zielske
Fri 22:18  Table 1
47   
Germany
Faizullah Alizay
Germany
Heiko Harries
Fri 22:25  Table 2
48   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Benjamin Elfert
Fri 21:43  Table 5

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Detlef Bolten
Turkey
Engin Niron
Fri 22:24  Table 3
50   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Klaus Braun
Fri 22:59  Table 1
51   
Germany
Faizullah Alizay
Germany
Rainer Kutsch
Fri 23:09  Table 2
52   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Holger Dietrich
Fri 23:16  Table 3

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Holger Dietrich
Sat 00:03  Table 1
54   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Rainer Kutsch
Sat 00:03  Table 2
55   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Ralf Zielske
Sat 00:03  Table 3
56   
Germany
Michael Grimm
Turkey
Engin Niron
Sat 00:03  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Rainer Kutsch
Sat 01:37  Table 2
58   
Germany
Bernd Janßen
Turkey
Engin Niron
Sat 01:06  Table 3

Final

Race to 4
59   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Bernd Janßen
Sat 02:21  Table 3

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment