Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

February 8 - February 9, 2019

GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 - T12

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Carsten "Calle" Becker
7 (6/1) 37 (24/13)
65%
20
2 Michael Ruwe
5 (4/1) 25 (19/6)
76%
18
3 Ralf Zielske
6 (4/2) 31 (18/13)
58%
16
3 Naci Yilmaz
6 (4/2) 29 (16/13)
55%
16
5 Michael Kampers
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
14
5 Christian Jähnel
3 (2/1) 16 (9/7)
56%
14
5 Manuela Wengler
5 (3/2) 24 (11/13)
46%
14
5 Heiko Harries
4 (3/1) 23 (14/9)
61%
14
9 Bernd Janßen
GVO Oldenburg
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
12
Show more
9 Frank Hachmöller
5 (3/2) 23 (11/12)
48%
12
9 Rainer Kutsch
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
12
9 Holger Dietrich
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
12
13 Sven Nordenholt
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
11
13 Fabian Schmidt
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
11
13 Silvia Gulden
4 (2/2) 20 (11/9)
55%
11
13 Tonja Egli Heißenhuber
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
11
17 Jürgen Düvelsdorf
2 (0/2) 10 (3/7)
30%
10
17 Michael Grimm
3 (1/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Rolf Nahrgang
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Markus Feldhoff
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
17 Lukas von Seggern
2 (0/2) 8 (1/7)
13%
10
17 Ali Tan
2 (0/2) 7 (0/7)
0%
10
17 Benjamin Eifert
2 (0/2) 11 (4/7)
36%
10
Entry deadline Feb 8, 2019, 7:45 PM (local time)
Starts Feb 8, 2019, 7:46 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 NPS
Organizer GVO Oldenburg and National Pool Series
Contact Christian Jähnel (Jaehnelc@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Michael Ruwe
Walk Over
 
2   
Frank Hachmöller
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 19:40  Table 1
3   
Germany
Bernd Janßen
Walk Over
 
4   
Walk Over
Germany
Rolf Nahrgang
 
5   
Turkey
Naci Yilmaz
Walk Over
 
6   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Heiko Harries
Fri 19:40  Table 2
7   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Ralf Zielske
Fri 19:41  Table 3
8   
Walk Over
Germany
Holger Dietrich
 
9   
Jürgen Düvelsdorf
Walk Over
 
10   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Michael Kampers
Fri 19:41  Table 4
11   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Markus Feldhoff
Fri 19:41  Table 5
12   
Walk Over
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
 
13   
Germany
Rainer Kutsch
Walk Over
 
14   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Fabian Schmidt
Fri 19:54  Table 7
15   
Germany
Michael Grimm
Germany
Ali Tan
Fri 19:41  Table 6
16   
Walk Over
Germany
Christian Jähnel
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Michael Ruwe
Frank Hachmöller
Fri 21:03  Table 1
18   
Germany
Bernd Janßen
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 19:42  Table 8
19   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Heiko Harries
Fri 20:35  Table 2
20   
Germany
Silvia Gulden
Germany
Holger Dietrich
Fri 20:28  Table 3
21   
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Michael Kampers
Fri 20:11  Table 6
22   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:37  Table 5
23   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Fabian Schmidt
Fri 20:39  Table 7
24   
Germany
Michael Grimm
Germany
Christian Jähnel
Fri 20:18  Table 4

Loser round 1

Race to 3
25   
Walk Over
Germany
Carsten "Calle" Becker
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Germany
Benjamin Elfert
 
28   
Germany
Ralf Zielske
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Lukas von Seggern
 
30   
Germany
Markus Feldhoff
Walk Over
 
31   
Walk Over
Germany
Sven Nordenholt
 
32   
Germany
Ali Tan
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 3
33   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Michael Grimm
Fri 21:03  Table 4
34   
Walk Over
Germany
Fabian Schmidt
 
35   
Germany
Benjamin Elfert
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 21:29  Table 5
36   
Germany
Ralf Zielske
Jürgen Düvelsdorf
Fri 21:00  Table 8
37   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Silvia Gulden
Fri 21:39  Table 4
38   
Germany
Markus Feldhoff
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 21:36  Table 8
39   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Rolf Nahrgang
Fri 21:00  Table 6
40   
Germany
Ali Tan
Frank Hachmöller
Fri 21:28  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Michael Ruwe
Germany
Bernd Janßen
Fri 21:36  Table 2
42   
Germany
Heiko Harries
Germany
Holger Dietrich
Fri 21:52  Table 7
43   
Germany
Michael Kampers
Germany
Manuela Wengler
Fri 21:32  Table 7
44   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Christian Jähnel
Fri 21:36  Table 3

Loser round 3

Race to 3
45   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Fabian Schmidt
Fri 21:43  Table 6
46   
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Germany
Ralf Zielske
Fri 22:24  Table 2
47   
Germany
Silvia Gulden
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 22:24  Table 4
48   
Germany
Sven Nordenholt
Frank Hachmöller
Fri 21:59  Table 1

Losers qualification

Race to 3
49   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Holger Dietrich
Fri 22:51  Table 1
50   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Bernd Janßen
Fri 23:02  Table 2
51   
Turkey
Naci Yilmaz
Germany
Rainer Kutsch
Fri 23:09  Table 4
52   
Frank Hachmöller
Germany
Manuela Wengler
Fri 22:56  Table 3

Quarter final

Race to 4
53   
Michael Ruwe
Germany
Manuela Wengler
Fri 23:41  Table 1
54   
Germany
Heiko Harries
Turkey
Naci Yilmaz
Fri 23:41  Table 2
55   
Germany
Michael Kampers
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 23:41  Table 3
56   
Germany
Christian Jähnel
Germany
Ralf Zielske
Fri 23:41  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Michael Ruwe
Turkey
Naci Yilmaz
Sat 00:40  Table 1
58   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Ralf Zielske
Sat 00:39  Table 3

Final

Race to 4
59   
Michael Ruwe
Germany
Carsten "Calle" Becker
Sat 01:43  Table 4

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment