Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 25 - January 26, 2019

GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 - T11

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Rainer Kutsch
6 (6/0) 31 (24/7)
77%
20
2 Michael Grimm
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
18
3 Michael Kampers
5 (4/1) 30 (19/11)
63%
16
3 Lukas von Seggern
5 (4/1) 27 (17/10)
63%
16
5 Thorsten Bischof
TuS BW Lohne
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
14
5 Carsten "Calle" Becker
4 (3/1) 18 (12/6)
67%
14
5 Christoph Flaig
5 (3/2) 28 (14/14)
50%
14
5 Robert Schumann
GVO Oldenburg
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
14
9 Detlef Bolten
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
12
Show more
9 Klaus Braun
GVO Oldenburg
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
12
9 Ali Tan
3 (1/2) 16 (5/11)
31%
12
9 Victor da Costa
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
12
13 Frank Hachmöller
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
11
13 Sven Nordenholt
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
11
13 Ralf Zielske
3 (1/2) 19 (10/9)
53%
11
13 Nicole Scherler
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
11
17 Florian Stegemann
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
10
17 Dominik Kutsch
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Ralph Scherler
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
17 Markus Feldhoff
2 (0/2) 8 (0/8)
0%
10
17 Hendrik Franke
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Esther Bolten
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
Entry deadline Jan 25, 2019, 8:10 PM (local time)
Starts Jan 25, 2019, 8:15 PM (local time)
Format Double elimination (24 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 NPS
Organizer GVO Oldenburg and National Pool Series
Contact Christian Jähnel (Jaehnelc@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Ralf Zielske
Walk Over
 
2   
Germany
Detlef Bolten
Germany
Markus Feldhoff
Fri 20:11  Table 1
3   
Germany
Sven Nordenholt
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 20:11  Table 2
4   
Walk Over
Germany
Ali Tan
 
5   
Victor da Costa
Walk Over
 
6   
Esther Bolten
Nicole Scherler
Fri 20:11  Table 3
7   
Germany
Michael Kampers
Frank Hachmöller
Fri 20:11  Table 4
8   
Walk Over
Germany
Klaus Braun
 
9   
Germany
Thorsten Bischof
Walk Over
 
10   
Germany
Florian Stegemann
Germany
Ralph Scherler
Fri 20:11  Table 5
11   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Dominik Kutsch
Fri 20:11  Table 6
12   
Walk Over
Germany
Robert Schumann
 
13   
Germany
Michael Grimm
Walk Over
 
14   
Stefan Peikert
Germany
Robin Bellal Hassan
Fri 20:11  Table 7
15   
Germany
Rainer Kutsch
Hendrik Franke
Fri 20:11  Table 8
16   
Walk Over
Germany
Christoph Flaig
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Detlef Bolten
Fri 20:32  Table 1
18   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Ali Tan
Fri 20:57  Table 2
19   
Victor da Costa
Nicole Scherler
Fri 21:16  Table 3
20   
Germany
Michael Kampers
Germany
Klaus Braun
Fri 20:57  Table 4
21   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Florian Stegemann
Fri 20:47  Table 6
22   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Robert Schumann
Fri 20:48  Table 5
23   
Germany
Michael Grimm
Stefan Peikert
Fri 20:53  Table 7
24   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Christoph Flaig
Fri 21:17  Table 1

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Markus Feldhoff
 
26   
Germany
Sven Nordenholt
Walk Over
 
27   
Walk Over
Esther Bolten
 
28   
Frank Hachmöller
Walk Over
 
29   
Walk Over
Germany
Ralph Scherler
 
30   
Germany
Dominik Kutsch
Walk Over
 
31   
Walk Over
Germany
Robin Bellal Hassan
 
32   
Hendrik Franke
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Markus Feldhoff
Germany
Christoph Flaig
Fri 21:56  Table 1
34   
Germany
Sven Nordenholt
Stefan Peikert
Fri 21:04  Table 7
35   
Esther Bolten
Germany
Robert Schumann
Fri 21:17  Table 7
36   
Frank Hachmöller
Germany
Florian Stegemann
Fri 21:17  Table 5
37   
Germany
Ralph Scherler
Germany
Klaus Braun
Fri 21:24  Table 4
38   
Germany
Dominik Kutsch
Nicole Scherler
Fri 22:35  Table 2
39   
Germany
Robin Bellal Hassan
Germany
Ali Tan
 
40   
Hendrik Franke
Germany
Ralf Zielske
Fri 21:18  Table 6

Winners qualification

Race to 4
41   
Germany
Detlef Bolten
Germany
Carsten "Calle" Becker
Fri 21:36  Table 2
42   
Victor da Costa
Germany
Michael Kampers
Fri 22:35  Table 3
43   
Germany
Thorsten Bischof
Germany
Lukas von Seggern
Fri 21:25  Table 8
44   
Germany
Michael Grimm
Germany
Rainer Kutsch
Fri 21:55  Table 4

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Christoph Flaig
Germany
Sven Nordenholt
Fri 22:29  Table 1
46   
Germany
Robert Schumann
Frank Hachmöller
Fri 22:10  Table 7
47   
Germany
Klaus Braun
Nicole Scherler
Fri 23:26  Table 1
48   
Germany
Ali Tan
Germany
Ralf Zielske
Fri 21:55  Table 6

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Christoph Flaig
Victor da Costa
Fri 23:22  Table 4
50   
Germany
Robert Schumann
Germany
Detlef Bolten
Fri 23:00  Table 7
51   
Germany
Klaus Braun
Germany
Michael Grimm
Sat 00:18  Table 1
52   
Germany
Ali Tan
Germany
Thorsten Bischof
Fri 23:00  Table 5

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Carsten "Calle" Becker
Germany
Michael Grimm
Sat 00:44  Table 1
54   
Germany
Michael Kampers
Germany
Christoph Flaig
Sat 00:44  Table 2
55   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Robert Schumann
Sat 00:44  Table 3
56   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Thorsten Bischof
Sat 00:44  Table 4

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Michael Grimm
Germany
Michael Kampers
Sat 01:35  Table 1
58   
Germany
Lukas von Seggern
Germany
Rainer Kutsch
Sat 01:35  Table 3

Final

Race to 4
59   
Germany
Michael Grimm
Germany
Rainer Kutsch
Sat 02:32  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment