Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 7, 2018

GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 - T1

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Carsten "Calle" Becker
6 (6/0) 28 (24/4)
86%
20
2 Robert Schumann
GVO Oldenburg
7 (5/2) 36 (22/14)
61%
18
3 Sascha Ratz
4 (3/1) 23 (14/9)
61%
16
3 Matthias Gutzmann
6 (4/2) 30 (18/12)
60%
16
5 Marco Ripke
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
14
5 Klaus Braun
GVO Oldenburg
5 (3/2) 30 (17/13)
57%
14
5 Holger Dietrich
4 (3/1) 21 (13/8)
62%
14
5 Manfred Sobing
3 (2/1) 15 (10/5)
67%
14
9 Michael Kampers
4 (2/2) 25 (13/12)
52%
12
Show more
9 Ralf Zielske
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
12
9 Rainer Kutsch
4 (2/2) 21 (10/11)
48%
12
9 Thorsten Brockmeyer
4 (2/2) 23 (9/14)
39%
12
13 Jürgen Düvelsdorf
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
11
13 Dieter Rüthemann
3 (1/2) 15 (4/11)
27%
11
13 Engin Niron
3 (1/2) 15 (6/9)
40%
11
13 Andi Lübbers
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
11
17 Christian Jähnel
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
10
17 Sven Nordenholt
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Manuela Wengler
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
17 Dominik Kutsch
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
10
17 Harald Janek
GVO Oldenburg
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Tonja Egli Heißenhuber
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
10
17 Benjamin Eifert
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
10
Entry deadline Sep 7, 2018, 7:25 PM (local time)
Starts Sep 7, 2018, 7:30 PM (local time)
Format Double elimination (23 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings GVO Oldenburg Turnierserie 2018/19 NPS
Organizer GVO Oldenburg and National Pool Series
Contact Christian Jähnel (Jaehnelc@gmail.com)
More info

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Sascha Ratz
Walk Over
 
2   
Germany
Robert Schumann
Germany
Christian Jähnel
Fri 19:34  Table 1
3   
Marco Ripke
Walk Over
 
4   
Walk Over
Germany
Andi Lübbers
 
5   
Germany
Klaus Braun
Walk Over
 
6   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Michael Kampers
Fri 19:35  Table 2
7   
Germany
Carsten Becker
Germany
Benjamin Elfert
Fri 19:35  Table 3
8   
Walk Over
Germany
Sven Nordenholt
 
9   
Turkey
Engin Niron
Walk Over
 
10   
Germany
Holger Dietrich
Jürgen Düvelsdorf
Fri 19:35  Table 4
11   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Torsten Brockmeyer
Fri 19:35  Table 5
12   
Walk Over
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
 
13   
Germany
Manfred Sobing
Walk Over
 
14   
Germany
Dominik Kutsch
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 19:35  Table 6
15   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Matthias Gutzmann
Fri 19:35  Table 7
16   
Walk Over
Germany
Harald Janek
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Sascha Ratz
Germany
Christian Jähnel
Fri 20:00  Table 1
18   
Marco Ripke
Germany
Andi Lübbers
Fri 19:35  Table 8
19   
Germany
Klaus Braun
Germany
Michael Kampers
Fri 20:04  Table 2
20   
Germany
Carsten Becker
Germany
Sven Nordenholt
Fri 20:00  Table 3
21   
Turkey
Engin Niron
Germany
Holger Dietrich
Fri 20:16  Table 4
22   
Germany
Torsten Brockmeyer
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:20  Table 5
23   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 20:21  Table 1
24   
Germany
Rainer Kutsch
Germany
Harald Janek
Fri 20:02  Table 7

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Robert Schumann
 
26   
Walk Over
Walk Over
 
27   
Walk Over
Germany
Ralf Zielske
 
28   
Germany
Benjamin Elfert
Walk Over
 
29   
Walk Over
Jürgen Düvelsdorf
 
30   
Germany
Manuela Wengler
Walk Over
 
31   
Walk Over
Germany
Dominik Kutsch
 
32   
Germany
Matthias Gutzmann
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Robert Schumann
Germany
Harald Janek
Fri 21:39 
34   
Walk Over
Germany
Dieter Rüthemann
 
35   
Germany
Ralf Zielske
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 21:03  Table 4
36   
Germany
Benjamin Elfert
Turkey
Engin Niron
Fri 20:38  Table 4
37   
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Sven Nordenholt
Fri 20:59  Table 1
38   
Germany
Manuela Wengler
Germany
Klaus Braun
Fri 20:33  Table 2
39   
Germany
Dominik Kutsch
Germany
Andi Lübbers
Fri 20:21  Table 6
40   
Germany
Matthias Gutzmann
Germany
Christian Jähnel
Fri 21:04  Table 7

Winners qualification

Race to 4
41   
Germany
Sascha Ratz
Marco Ripke
Fri 20:25  Table 8
42   
Germany
Michael Kampers
Germany
Carsten Becker
Fri 20:44  Table 3
43   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Torsten Brockmeyer
Fri 21:13  Table 3
44   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Rainer Kutsch
Fri 21:10  Table 8

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Robert Schumann
Germany
Dieter Rüthemann
Fri 21:41  Table 1
46   
Germany
Ralf Zielske
Turkey
Engin Niron
Fri 21:48  Table 4
47   
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Klaus Braun
Fri 21:41  Table 3
48   
Germany
Andi Lübbers
Germany
Matthias Gutzmann
Fri 21:41  Table 2

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Robert Schumann
Germany
Michael Kampers
Fri 22:05  Table 1
50   
Germany
Ralf Zielske
Marco Ripke
Fri 22:18  Table 4
51   
Germany
Klaus Braun
Germany
Rainer Kutsch
Fri 22:27  Table 3
52   
Germany
Matthias Gutzmann
Germany
Torsten Brockmeyer
Fri 22:48 

Quarter final

Race to 4
53   
Germany
Sascha Ratz
Germany
Klaus Braun
Fri 23:08  Table 1
54   
Germany
Carsten Becker
Marco Ripke
Fri 23:10  Table 4
55   
Germany
Holger Dietrich
Germany
Matthias Gutzmann
Fri 23:08  Table 3
56   
Germany
Manfred Sobing
Germany
Robert Schumann
Fri 23:10  Table 2

Semi final

Race to 4
57   
Germany
Sascha Ratz
Germany
Carsten Becker
Sat 00:04  Table 1
58   
Germany
Matthias Gutzmann
Germany
Robert Schumann
Fri 23:50  Table 3

Final

Race to 4
59   
Germany
Carsten Becker
Germany
Robert Schumann
Sat 00:45  Table 1

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment