Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 4 - January 5, 2020

French Open 2020 Main Event

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Eduard Bregu
7 (7/0) 88 (54/34)
61%
2 Ronald Regli
6 (5/1) 72 (46/26)
64%
3 Wojciech Szewczyk
6 (5/1) 66 (40/26)
61%
3 Marc Glatz
6 (4/2) 65 (41/24)
63%
5 Nicolas Rimbot
5 (3/2) 50 (30/20)
60%
5 Stephan Cohen
5 (4/1) 56 (33/23)
59%
5 Michael Schneider
5 (3/2) 63 (32/31)
51%
5 Dimitri Jungo
5 (4/1) 56 (35/21)
63%
9 Lefteris Georgiou
4 (2/2) 47 (28/19)
60%
Show more
9 Ralf Mrnka
4 (2/2) 44 (20/24)
45%
9 Christophe Lambert
4 (3/1) 40 (26/14)
65%
9 Gregory Bobee
5 (3/2) 56 (32/24)
57%
9 Fabio Rizzi
4 (3/1) 46 (24/22)
52%
9 Reda BELHAJ
4 (2/2) 40 (20/20)
50%
9 Francois Villar
4 (2/2) 44 (16/28)
36%
9 hangu zhou
3 (2/1) 36 (17/19)
47%
17 Alain Da Costa
2 (1/1) 20 (10/10)
50%
17 Alex Montpellier
3 (2/1) 33 (19/14)
58%
17 Joël Kartowikromo
3 (2/1) 30 (16/14)
53%
17 Pascal Meulenhoff
House of Billiards Weert Org
3 (1/2) 32 (16/16)
50%
17 OC Chan
3 (1/2) 32 (15/17)
47%
17 Cyriel Ledoux
4 (2/2) 45 (22/23)
49%
17 Imran Majid
3 (1/2) 36 (19/17)
53%
17 Alexandre EVE
3 (2/1) 31 (21/10)
68%
17 Rémy Penmellen
3 (1/2) 35 (17/18)
49%
17 Stéphane Vanel
3 (1/2) 30 (13/17)
43%
17 Ivaylo Markov
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
17 Alex'x Dias santana
2 (1/1) 19 (7/12)
37%
17 STEPHANE LEVEILLE
2 (1/1) 26 (12/14)
46%
17 Johannes Geihe
3 (2/1) 38 (21/17)
55%
17 Florian Merz
2 (1/1) 24 (13/11)
54%
17 Xiao Nan
3 (1/2) 34 (13/21)
38%
33 Goran Kobas
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
33 Zadrach Singadji
Kings & Queens Assen
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
33 Erwin Okken
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
33 Elise Qiu
3 (1/2) 33 (16/17)
48%
33 Johan Palé
3 (1/2) 28 (11/17)
39%
33 Eric Masclet
3 (1/2) 30 (11/19)
37%
33 Francisco Gatsby Webb
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
33 carpentras michel
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
33 JEAN-CHRISTOPHE OUAKNINE
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
33 F G
2 (0/2) 21 (7/14)
33%
33 Gregory PEREZ
Billard Club Parisien
2 (0/2) 20 (6/14)
30%
33 Mahesh MUNGROO
2 (0/2) 25 (11/14)
44%
33 Tony Lourenco
2 (0/2) 17 (3/14)
18%
33 mselmi Mohamed
2 (0/2) 19 (5/14)
26%
33 Alexander Garmatz
3 (1/2) 33 (17/16)
52%
33 Fabrice Scalia
2 (0/2) 18 (4/14)
22%
Entry deadline Jan 4, 2020, 11:59 PM (local time)
Starts Jan 4, 2020, 6:00 PM (local time)
Format Double to Single elimination (48 Participants)
Race to 7
Handicap No handicap
Dresscode Group Phase: Shirt with Collar (Polo shirt). Jumper or Sweater without hood.

Main Event: Dress trousers and shirt with Collar (Polo shirt). Jumper or sweater without hood. Shoes made of leather, dress shoes any color, sports shoes must be of a dark color.
Organizer OrangeForks Productions and Billard Club Parisien
Contact Alex Montpellier (alex.lee@live.fr, +33664002713) and Gino De Ruyter
More info
<< SPONSORS >> PREDATOR CUES | POISON | HUSTLIN | REPLAY BILLARD | BILLARD CLUB PARISIEN | BENELUX BILJARTS<< SPONSORS >>

Welcome to the reboot of the French Open by Predator. After a small pause France's biggest tournament is officially back for Europe's best players to come and enjoy Paris and its beauty. This year the event will also be a Qualifier for the World Championships 8-Ball 2020. This means that during the whole event we will be playing 8-Ball. Tournament consists out of two phases, a group and main phase. See the detailed information below.

---------------------------------
GENERAL INFORMATION
---------------------------------

Main Event:
Dates: 4-5 January 2020
Entry fee: €150,-**
Green fee: €5,-*
Discipline: 8-Ball
Racking: Magic Rack, Opponent Racks
Breaking: Alternate Break
Race length: Race to 7 DKO | Race to 8 SKO
Bracket: 48 DKO - 32 SKO
Rules: WPA rules apply
Dresscode: Dress trousers and shirt with Collar (Polo shirt). Jumper or sweater without hood. Shoes made of leather, dress shoes any color, sports shoes must be of a dark color.
Signups close: 4 January 12.00
Draw: As soon as Group C is completed
Matches Start: 4 January 17.00
Players Report at tournament desk before 16.30

* Green fee is used to cover all costs made during the event by the organization. These include transaction fees, equipment and installation, shuttle, referees and more.

**Due to a high demand in Direct Entries, the organization has decided to accept all requests until December 7. Afterwards the 16 players will be chosen by the organization and their sponsors.

-------------
PAYMENT
-------------

All group phase entries* to the event have to be paid immediately. We work on a first come first serve basis, payment confirms your spot. There are several ways to sign up and pay:

Cuescore:
Players using Credit Card or iDeal and in possession of a Cuescore account can sign up to the even by pressing join and paying for the signup.

PayPal:
Send the total amount including green fee €65,- or €45,- to alex.lee@live.fr using the friends and family option. State your name and group in the description.

Bank Transfer:
Wire the total amount including green fee €65,- or €45,- to:
Name: Billard Club Parisien
IBAN: FR76 1027 8060 3100 0206 0180 191
State your name and group in the description.

*Direct entries will be handled with the players separately in private message

------------------
PRIZE MONEY
------------------

€ 9000,- Guaranteed || € 11000,- Full Field

Structure when field is full:
1. € 2000,- + Ticket WC 8-Ball + Ticket French Open 2021
2. € 1300,- + Ticket French Open 2021
3. € 700,-
5. € 400,-
9. € 250,-
17. € 150,-

Best Female € 150,-
Best U21 € 150,-

-----------
VENUES
-----------

The tournament will be held in two different venues during the group stage. The main event will be played in the Main Venue, Replay Billard.

Main Venue:
Replay Billard
6 Rue des Moines Saint-Martin
94360 Bry-sur-Marne
France

Secondary Venue:
Billard Club Parisien
14 porte du jour
75001 Paris
France

-------------------------
ACCOMMODATIONS
-------------------------

There are plenty of options available for players to stay in Paris. We suggest these hotels for your stay during the event and will accommodate a shuttle for all players:

Hôtel Ibis budget Marne la vallée 47€ per night:
https://www.accorhotels.com/…/hotel-2538-ibis-b…/index.shtml

Hôtel Ibis Marne la vallée Noisy le Grand 49€ per night:
https://www.accorhotels.com/…/hotel-1545-ibis-m…/index.shtml

Hotel Novotel Marne la vallée Noisy le Grand 69€ per night:
https://www.accorhotels.com/…/hotel-1536-novote…/index.shtml

Prices may change depending on the booking date.


---------------------
ORGANISATION
---------------------

We would like to thank the whole team that is making this event possible:

Event Manager: Alex Montpellier
Tournament Director: Gino De Ruyter
Referees and shot clock support
Livestream: Jimmy Worung
Graphics and Design: Djay Latuputty

<< SPONSORS >> PREDATOR CUES | POISON | HUSTLIN | REPLAY BILLARD | BILLARD CLUB PARISIEN | BENELUX BILJARTS<< SPONSORS >>

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 7
1   
France
Eric Masclet
France
Mahesh MUNGROO
Sat 18:00  Table 1
2   
France
Fabio Rizzi
China
OC Chan
R1
Sat 18:00  Table 2
3   
mselmi Mohamed
R2
Poland
Wojciech Szewczyk
R3
Sat 19:20  Table 3
4   
Croatia
Goran Kobas
Suriname
Joël Kartowikromo
Sat 18:00  Table 4
5   
Switzerland
Michael Schneider
R1
Germany
Johannes Geihe
R3
Sat 18:00  Table 5
6   
France
Stéphane Vanel
Netherlands
Johan Palé
Sat 18:00  Table 6
7   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
Uganda
Cyriel Ledoux
Sat 18:00  Table 7
8   
Netherlands
Elise Qiu
Chile
Francisco Gatsby
Sat 18:00  Table 8
9   
France
Francois Villar
R1
Switzerland
Dimitri Jungo
R3
Sat 18:00  Table 9
10   
France
carpentras michel
France
Christophe Lambert
Sat 18:00  Table 10
11   
United Kingdom
Imran Majid
Albania
Ed Bregu
Sat 20:15  Table 6
12   
Netherlands
Zadrach Singadji
Germany
Alexander Garmatz
R1
Sat 18:00  Table 3
13   
France
Rémy Penmellen
France
Stephan Cohen
Sat 19:00  Table 10
14   
France
Gregory Bobee
R3
France
Nicolas Rimbot
R2
Sat 19:00  Table 9
15   
France
Gregory PEREZ
France
Alex Montpellier
R4
Sat 19:10  Table 5
16   
France
Alexandre EVE
R1
France
Reda BELHAJ
Sat 19:10  Table 7

Winners qualification

Race to 7
17   
France
Alex'x Dias Santana
France
Eric Masclet
Sat 20:20  Table 3
18   
France
Fabio Rizzi
Bulgaria
Ivaylo Markov
Sat 20:20  Table 1
19   
France
JEAN-CHRISTOPHE OUAKNINE
Poland
Wojciech Szewczyk
R3
Sat 20:20  Table 5
20   
Suriname
Joël Kartowikromo
France
Fabien Guerder
Sat 19:40  Table 2
21   
Cyprus
Lefteris Georgiou
Germany
Johannes Geihe
Sat 19:45  Table 8
22   
Netherlands
Johan Palé
France
Alain Da Costa
Sat 20:50  Table 10
23   
Switzerland
Ronald Regli
R1
Uganda
Cyriel Ledoux
Sat 20:50  Table 8
24   
Netherlands
Elise Qiu
Germany
Florian Merz
R2
Sat 20:25  Table 7
25   
Germany
Ralf Mrnka
Switzerland
Dimitri Jungo
R2
Sat 21:15  Table 5
26   
France
Christophe Lambert
Netherlands
Erwin Okken
Sat 20:50  Table 9
27   
Portugal
Tony Lourenco
Albania
Ed Bregu
Sat 22:11  Table 7
28   
Germany
Alexander Garmatz
R1
France
STEPHANE LEVEILLE
Sat 19:30  Table 4
29   
Luxembourg
Marc Glatz
France
Stephan Cohen
Sat 21:15  Table 2
30   
France
Gregory Bobee
R2
France
hangu zhou
R2
Sat 21:25  Table 4
31   
France
Fabrice Scalia
France
Alex Montpellier
R4
Sat 22:00  Table 8
32   
France
Alexandre EVE
France
Xiao Nan
Sat 21:30  Table 1

Losers qualification

Race to 7
33   
France
Mahesh MUNGROO
R4
France
Xiao Nan
R1
Sun 10:00  Table 10
34   
China
OC Chan
R1
France
Fabrice Scalia
Sun 10:00  Table 9
35   
mselmi Mohamed
France
Gregory Bobee
R2
Sun 10:00  Table 8
36   
Croatia
Goran Kobas
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 10:00  Table 6
37   
Switzerland
Michael Schneider
R4
Germany
Alexander Garmatz
R1
Sun 10:00  Table 7
38   
France
Stéphane Vanel
Portugal
Tony Lourenco
Sun 10:00  Table 5
39   
Netherlands
Pascal Meulenhoff
R4
Netherlands
Erwin Okken
Sun 10:00  Table 4
40   
Chile
Francisco Gatsby
Germany
Ralf Mrnka
Sun 10:00  Table 3
41   
France
Francois Villar
Netherlands
Elise Qiu
R1
Sun 10:00  Table 2
42   
France
carpentras michel
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 10:00  Table 1
43   
United Kingdom
Imran Majid
Netherlands
Johan Palé
Sat 22:30  Table 5
44   
Netherlands
Zadrach Singadji
Cyprus
Lefteris Georgiou
Sat 21:55  Table 6
45   
France
Rémy Penmellen
France
Fabien Guerder
Sat 22:03  Table 9
46   
France
Nicolas Rimbot
R3
France
JEAN-CHRISTOPHE OUAKNINE
Sat 22:16  Table 10
47   
France
Gregory PEREZ
Bulgaria
Ivaylo Markov
Sat 22:45  Table 8
48   
France
Reda BELHAJ
France
Eric Masclet
Sat 23:00  Table 6

Last thirtytwo

Race to 8
49   
France
Alex'x Dias Santana
France
Nicolas Rimbot
R3
Sun 12:20  Table 4
50   
France
Fabio Rizzi
Uganda
Cyriel Ledoux
Sun 12:20  Table 7
51   
Poland
Wojciech Szewczyk
R4
Bulgaria
Ivaylo Markov
R2
Sun 12:20  Table 3
52   
Suriname
Joël Kartowikromo
Cyprus
Lefteris Georgiou
Sun 12:20  Table 8
53   
Germany
Johannes Geihe
R2
Switzerland
Michael Schneider
Sun 12:20  Table 5
54   
France
Alain Da Costa
R1
France
Gregory Bobee
R4
Sun 12:20  Table 9
55   
Switzerland
Ronald Regli
R1
Netherlands
Pascal Meulenhoff
R3
Sun 12:20  Table 6
56   
Germany
Florian Merz
Germany
Ralf Mrnka
Sun 12:20  Table 10
57   
Switzerland
Dimitri Jungo
R2
France
Rémy Penmellen
R4
Sun 13:50  Table 8
58   
France
Christophe Lambert
China
OC Chan
Sun 13:50  Table 6
59   
Albania
Ed Bregu
United Kingdom
Imran Majid
Sun 14:10  Table 7
60   
France
STEPHANE LEVEILLE
France
Reda BELHAJ
Sun 13:50  Table 4
61   
France
Stephan Cohen
France
Stéphane Vanel
Sun 13:50  Table 9
62   
France
hangu zhou
France
Xiao Nan
R2
Sun 14:30  Table 10
63   
France
Alex Montpellier
R1
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 14:10  Table 5
64   
France
Alexandre EVE
France
Francois Villar
Sun 13:50  Table 3

Last sixteen

Race to 8
65   
France
Nicolas Rimbot
R5
France
Fabio Rizzi
Sun 16:40  Table 9
66   
Poland
Wojciech Szewczyk
R4
Cyprus
Lefteris Georgiou
R4
Sun 16:40  Table 7
67   
Switzerland
Michael Schneider
R1
France
Gregory Bobee
R1
Sun 16:40  Table 6
68   
Switzerland
Ronald Regli
R2
Germany
Ralf Mrnka
Sun 16:40  Table 8
69   
Switzerland
Dimitri Jungo
R4
France
Christophe Lambert
R2
Sun 16:40  Table 5
70   
Albania
Ed Bregu
France
Reda BELHAJ
Sun 16:40  Table 10
71   
France
Stephan Cohen
France
hangu zhou
Sun 16:50  Table 3
72   
Luxembourg
Marc Glatz
France
Francois Villar
Sun 16:40  Table 4

Quarter final

Race to 8
73   
France
Nicolas Rimbot
R3
Poland
Wojciech Szewczyk
R4
Sun 18:40  Table 6
74   
Switzerland
Michael Schneider
Switzerland
Ronald Regli
Sun 18:30  Table 5
75   
Switzerland
Dimitri Jungo
Albania
Ed Bregu
Sun 18:30  Table 4
76   
France
Stephan Cohen
Luxembourg
Marc Glatz
Sun 18:40  Table 7

Semi final

Race to 8
77   
Poland
Wojciech Szewczyk
L
R1
Switzerland
Ronald Regli
R3
Sun 20:30  Table 7
78   
Albania
Ed Bregu
Luxembourg
Marc Glatz
L
Sun 20:30  Table 5

Final

Race to 8
79   
Switzerland
Ronald Regli
L
Albania
Ed Bregu
Sun 22:40  Table 7

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants