Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 7 - October 8, 2022

Freitagsturnier BC Osterode mit Jackpot 10/2022

Multiball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Sascha Meister
9 (9/0) 39 (30/9)
77%
10
2 Sascha Edling
9 (7/2) 37 (26/11)
70%
9
3 Michael Kanngießer
8 (4/4) 32 (15/17)
47%
8
3 Vivien Heine
8 (4/4) 33 (16/17)
48%
8
5 Tomas Roth
7 (5/2) 28 (17/11)
61%
6
5 Eugen-Stefan Weber
7 (5/2) 29 (16/13)
55%
6
5 Thomas Schmoll
7 (4/3) 28 (14/14)
50%
6
5 Giuseppe Prencipe
7 (3/4) 28 (13/15)
46%
6
9 Heiko Krüger
6 (2/4) 26 (10/16)
38%
2
9 Holger Heinzel
6 (3/3) 23 (10/13)
43%
2
11 Özkan Bicici
6 (1/5) 24 (8/16)
33%
1
11 Andreas Fittschen
6 (1/5) 28 (11/17)
39%
1
13 Klaus-Peter Schmitz
6 (1/5) 25 (10/15)
40%
1
13 Yasin Sentürk
6 (0/6) 24 (6/18)
25%
1
Entry deadline Oct 7, 2022, 6:30 PM (local time)
Starts Oct 7, 2022, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Rankings Freitagsturnier BC Osterode
Organizer BC Osterode
Contact Holger Heinzel (Buelow70@gmail.com) and Luca Brennecke (brenneckeluca15@gmail.com)
More info
- jeden 1. Freitag im Monat ab 19.00 Uhr
- Anmeldeschluss 18.30 Uhr
- Multiball auf 3 Gewinn
- bis 16 Teilnehmern Gruppenmodus, letzten 8 EKO
- ab 17 Teilnehmern DKO, letzten 8 EKO
- max. 24 Teilnehmer
- Die Ausspielziele werden der Teilnehmerzahl und dem entsprechenden Modus angepasst
- Startgeld 13,00€ (10,00€ Preisgeld, 2,00€ Jackpot, 1,00 € Turniergebühr)
- Ausschüttung
1. Platz 50%
2. Platz 30%
3. + 4. Platz je 10%
- Jackpot (9-Ball) nach der Gruppenphase
- Änderungen sind der Turnierleitung vorbehalten
Für das Leibliche Wohl ist gesorgt
Wir bitten um rechtzeitige Anmeldung um das Essen zu planen.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sascha Meister 6 6 0 0 18 6 12 0 0 0 0.75 6
2 Sascha Edling 6 5 0 1 17 6 11 0 0 0 0.739 5
3 Vivien Heine 6 3 0 3 12 11 1 0 0 0 0.522 3
4 Michael Kanngießer 6 3 0 3 11 12 -1 0 0 0 0.478 3
5 Holger Heinzel 6 3 0 3 10 13 -3 0 0 0 0.435 3
6 Özkan Bicici 6 1 0 5 8 16 -8 0 0 0 0.333 1
7 Yasin Sentürk 6 0 0 6 6 18 -12 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Eugen-Stefan Weber 6 5 0 1 15 9 6 0 0 0 0.625 5
2 Tomas Roth 6 5 0 1 15 7 8 0 0 0 0.682 5
3 Thomas Schmoll 6 4 0 2 13 10 3 0 0 0 0.565 4
4 Giuseppe Prencipe 6 3 0 3 11 11 0 0 0 0 0.5 3
5 Heiko Krüger 6 2 0 4 10 16 -6 0 0 0 0.385 2
6 Andreas Fittschen 6 1 0 5 11 17 -6 0 0 0 0.393 1
7 Klaus-Peter Schmitz 6 1 0 5 10 15 -5 0 0 0 0.4 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Germany
Özkan Bicici
Germany
Vivien Heine
Fri 19:15  Table 1
2-A   
Germany
Sascha Meister
Germany
Michael Kanngießer
Fri 19:15  Table 3
3-A   
Germany
Sascha Edling
Germany
Holger Heinzel
Fri 19:36  Table 3
4-B   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Czech Republic
Tomas Roth
Fri 19:16  Table 2
5-B   
Italy
Giuseppe Prencipe
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 19:16  Table 4
6-B   
Germany
Heiko Krüger
Germany
Andreas Fittschen
Fri 19:36  Table 4

Round 2

Race to 3
7-A   
Germany
Vivien Heine
Germany
Michael Kanngießer
Fri 19:40  Table 1
8-A   
Germany
Özkan Bicici
Germany
Holger Heinzel
Fri 20:12  Table 1
9-A   
Germany
Sascha Meister
Turkey
Yasin Sentürk
Fri 19:58  Table 3
10-B   
Czech Republic
Tomas Roth
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Fri 20:12  Table 4
11-B   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Andreas Fittschen
Fri 20:16  Table 3
12-B   
Italy
Giuseppe Prencipe
Germany
Thomas Schmoll
Fri 19:45  Table 2

Round 3

Race to 3
13-A   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Holger Heinzel
Fri 21:10  Table 4
14-A   
Germany
Vivien Heine
Turkey
Yasin Sentürk
Fri 20:22  Table 2
15-A   
Germany
Özkan Bicici
Germany
Sascha Edling
Fri 20:51  Table 1
16-B   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Andreas Fittschen
Fri 21:11  Table 3
17-B   
Czech Republic
Tomas Roth
Germany
Thomas Schmoll
Fri 20:48  Table 4
18-B   
Germany
Eugen-Stefan Weber
Germany
Heiko Krüger
Fri 21:34  Table 4

Round 4

Race to 3
19-A   
Germany
Holger Heinzel
Turkey
Yasin Sentürk
Fri 22:16  Table 1
20-A   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Sascha Edling
Fri 22:37  Table 2
21-A   
Germany
Vivien Heine
Germany
Sascha Meister
Fri 20:53  Table 2
22-B   
Germany
Andreas Fittschen
Germany
Thomas Schmoll
Fri 21:40  Table 3
23-B   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Heiko Krüger
Fri 22:28  Table 4
24-B   
Czech Republic
Tomas Roth
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 21:20  Table 2

Round 5

Race to 3
25-A   
Turkey
Yasin Sentürk
Germany
Sascha Edling
Fri 21:35  Table 1
26-A   
Germany
Holger Heinzel
Germany
Sascha Meister
Fri 21:43  Table 2
27-A   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Özkan Bicici
Fri 22:14  Table 2
28-B   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Heiko Krüger
Fri 22:51  Table 4
29-B   
Germany
Andreas Fittschen
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 22:29  Table 3
30-B   
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 22:59  Table 1

Round 6

Race to 3
31-A   
Germany
Sascha Edling
Germany
Sascha Meister
Fri 23:09  Table 4
32-A   
Turkey
Yasin Sentürk
Germany
Özkan Bicici
Fri 23:04  Table 3
33-A   
Germany
Holger Heinzel
Germany
Vivien Heine
Fri 23:07  Table 2
34-B   
Germany
Heiko Krüger
Italy
Giuseppe Prencipe
Fri 23:23  Table 1
35-B   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Eugen-Stefan Weber
Fri 23:34  Table 3
36-B   
Germany
Andreas Fittschen
Czech Republic
Tomas Roth
Fri 23:34  Table 2

Round 7

Race to 3
37-A   
Germany
Sascha Meister
Germany
Özkan Bicici
Fri 23:49  Table 4
38-A   
Germany
Sascha Edling
Germany
Vivien Heine
Fri 23:55  Table 1
39-A   
Turkey
Yasin Sentürk
Germany
Michael Kanngießer
Fri 23:59  Table 2
40-B   
Italy
Giuseppe Prencipe
Germany
Eugen-Stefan Weber
Sat 00:10  Table 3
41-B   
Germany
Heiko Krüger
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 00:16  Table 4
42-B   
Germany
Thomas Schmoll
Germany
Klaus-Peter Schmitz
Sat 00:17  Table 1

Quarter final

Race to 4
43   
Germany
Sascha Meister
Italy
Giuseppe Prencipe
Sat 01:03  Table 4
44   
Germany
Vivien Heine
Czech Republic
Tomas Roth
Sat 01:03  Table 3
45   
Germany
Sascha Edling
Germany
Thomas Schmoll
Sat 01:03  Table 2
46   
Germany
Michael Kanngießer
Germany
Eugen-Stefan Weber
Sat 01:03  Table 1

Semi final

Race to 4
47   
Germany
Sascha Meister
Germany
Vivien Heine
Sat 01:44  Table 3
48   
Germany
Sascha Edling
Germany
Michael Kanngießer
Sat 01:44  Table 2

Final

Race to 4
49   
Germany
Sascha Meister
Germany
Sascha Edling
Sat 02:12  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants