Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 11, 2020

Early 8-ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Johan Koops
5 (5/0) 24 (20/4)
83%
2 Sander Tetelepta
5 (3/2) 29 (16/13)
55%
3 Djay Latuputty
Kings & Queens Assen
5 (4/1) 23 (19/4)
83%
3 Christiaan Jansen
5 (4/1) 20 (16/4)
80%
5 Lisa de Zwaan
4 (2/2) 19 (8/11)
42%
5 Maarten Frieszo
4 (2/2) 20 (8/12)
40%
5 Michael Frans
4 (3/1) 18 (13/5)
72%
5 Antoine Wolbes
Kings & Queens Assen
4 (2/2) 19 (8/11)
42%
9 Dennis Tahapary
Cue Action Groningen
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
9 Mark Ruijtenbeek
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
9 Richard Speelman
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
9 Lisanne Hoeksema
3 (1/2) 15 (5/10)
33%
13 Mark In 't Groen
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
13 Patrick Norder
Kings & Queens Assen
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
13 Sibe van der Galien
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
Entry deadline Oct 11, 2020, 10:00 AM (local time)
Starts Oct 11, 2020, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (15 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Kings & Queens Assen
Contact Christiaan Jansen (Jansenchristiaan@hotmail.com, +31 0681285421) and Richard Speelman (R.speelman@outlook.com)
More info
Helaas kunnen we niet meer tot laat in de kroeg hangen, maar hierdoor kunnen we wel extra fit klaar staan voor een pooltoernooi in de ochtend.
De deuren gaan om 09.00 open en om 10.00 beginnen wij met het toernooi. Helaas zitten wij nog steeds met de max van 30 personen en hopen zo jullie een leuk toernooi te kunnen geven en wij de mogelijkheid om in de middag ook andere gasten te kunnen ontvangen.
Wij hanteren op het moment een max van 20 deelnemers. Kun je niet? Meldt je dan tijdig af, zodat er weer plek is voor andere deelnemers.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johan Koops 2 2 0 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2
2 Sander Tetelepta 2 1 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 1
3 Dennis Tahapary 2 0 0 2 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christiaan Jansen 3 3 0 0 12 0 12 0 0 0 1 3
2 Antoine Wolbes 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Lisanne Hoeksema 3 1 0 2 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
4 Mark In 't Groen 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michael Frans 3 3 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 3
2 Maarten Frieszo 3 2 0 1 8 8 0 0 0 0 0.5 2
3 Mark Ruijtenbeek 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Patrick Norder 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Djay Latuputty 3 3 0 0 12 0 12 0 0 0 1 3
2 Lisa de Zwaan 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Richard Speelman 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Sibe van der Galien 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Johan Koops
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Sun 10:31  Table 5
2-B   
Netherlands
Christiaan Jansen
Netherlands
Mark In 't Groen
Sun 10:31  Table 6
3-B   
Netherlands
Antoine Wolbes
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Sun 10:31  Table 7
4-C   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Michael Frans
Sun 10:31  Table 4
5-C   
Saint Martin
Maarten Frieszo
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Sun 10:31  Table 3
6-D   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Richard Speelman
Sun 10:30  Table 2
7-D   
Netherlands
Sibe van der Galien
Samoa
Djay Latuputty
Sun 10:30  Table 1

Round 2

Race to 4
8-A   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Netherlands
Dennis Tahapary
Sun 11:21  Table 5
9-B   
Netherlands
Christiaan Jansen
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Sun 10:52  Table 7
10-B   
Netherlands
Mark In 't Groen
Netherlands
Antoine Wolbes
Sun 10:52  Table 6
11-C   
Netherlands
Patrick Norder
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Sun 11:31  Table 3
12-C   
Netherlands
Michael Frans
Saint Martin
Maarten Frieszo
Sun 11:32  Table 4
13-D   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Samoa
Djay Latuputty
Sun 11:12  Table 1
14-D   
Netherlands
Richard Speelman
Netherlands
Sibe van der Galien
Sun 11:13  Table 2

Round 3

Race to 4
15-A   
Netherlands
Dennis Tahapary
Netherlands
Johan Koops
Sun 12:36  Table 5
16-B   
Netherlands
Christiaan Jansen
Netherlands
Antoine Wolbes
Sun 11:50  Table 7
17-B   
Netherlands
Lisanne Hoeksema
Netherlands
Mark In 't Groen
Sun 11:51  Table 1
18-C   
Netherlands
Patrick Norder
Saint Martin
Maarten Frieszo
Sun 12:02  Table 3
19-C   
Netherlands
Mark Ruijtenbeek
Netherlands
Michael Frans
Sun 12:05  Table 4
20-D   
Netherlands
Lisa de Zwaan
Netherlands
Sibe van der Galien
Sun 12:05  Table 2
21-D   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Richard Speelman
Sun 12:14  Table 7

Quarter final

Race to 4
22   
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Lisa de Zwaan
Sun 13:23  Table 2
23   
Netherlands
Christiaan Jansen
Saint Martin
Maarten Frieszo
Sun 13:23  Table 3
24   
Netherlands
Michael Frans
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Sun 13:23  Table 4
25   
Samoa
Djay Latuputty
Netherlands
Antoine Wolbes
Sun 13:23  Table 1

Semi final

Race to 4
26   
Netherlands
Johan Koops
Netherlands
Christiaan Jansen
Sun 13:42  Table 3
27   
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Samoa
Djay Latuputty
Sun 14:06  Table 1

Final

Race to 4
28   
Netherlands
Johan Koops
Puerto Rico
Sander Tetelepta
Sun 15:18 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants