Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 30, 2022

EPA World Rules Wheelchair Tour 2022 Event 2 - Group Stages

Worldrules

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Starts Apr 30, 2022, 9:00 AM (local time)
Format Round robin (14 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
Organizer Jason Herczeg Pool Series
Contact Jason Herczeg (Jason1503@hotmail.co.uk)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rodney Brown 2 2 0 0 6 1 5 0 0 0 0.857 12
2 Frankie Gillen 2 1 0 1 3 3 0 0 0 0 0.5 6
3 Jack Binstead 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roy Kimberley 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 18
2 Tony Southern 3 2 0 1 6 4 2 0 0 0 0.6 12
3 Darren taylor 3 1 0 2 4 7 -3 0 0 0 0.364 7
4 Jimmy Neal 3 0 0 3 3 9 -6 0 0 0 0.25 3
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Phillip Hendrickson 3 3 0 0 9 2 7 0 0 0 0.818 18
2 Gary Swift 3 2 0 1 8 3 5 1 0 0 0.727 14
3 Steve Ramraj 3 1 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 6
4 Gwyn Kyle 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dave Beaumont 2 2 0 0 6 2 4 0 0 0 0.75 12
2 Mahomed Aslam Abubakar 2 1 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 8
3 Ben Norfolk 2 0 0 2 1 6 -5 0 0 0 0.143 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
England
Jack Binstead
United Kingdom
Rodney Brown
Sat 09:37 
2-B   
United Kingdom
Roy Kimberley
United Kingdom
Jimmy Neal
Sat 10:23 
3-B   
England
Darren taylor
United Kingdom
Tony Southern
Sat 10:23 
4-C   
England
Steve Ramraj
Wales
Phillip Hendrickson
Sat 10:23 
5-C   
United Kingdom
Gary Swift
England
Gwyn Kyle
Sat 10:23 
6-D   
United Kingdom
Dave Beaumont
United Kingdom
Ben Norfolk
Sat 10:19 

Round 2

Race to 3
7-A   
United Kingdom
Rodney Brown
England
Frankie Gillen
Sat 12:05 
8-B   
United Kingdom
Roy Kimberley
United Kingdom
Tony Southern
Sat 12:05 
9-B   
United Kingdom
Jimmy Neal
England
Darren taylor
Sat 12:05 
10-C   
England
Steve Ramraj
England
Gwyn Kyle
Sat 12:06 
11-C   
Wales
Phillip Hendrickson
United Kingdom
Gary Swift
Sat 11:29 
12-D   
United Kingdom
Ben Norfolk
United Kingdom
Mahomed Aslam Abubakar
Sat 11:57 

Round 3

Race to 3
13-A   
England
Frankie Gillen
England
Jack Binstead
Sat 13:35 
14-B   
United Kingdom
Roy Kimberley
England
Darren taylor
Sat 13:35 
15-B   
United Kingdom
Tony Southern
United Kingdom
Jimmy Neal
Sat 13:36 
16-C   
England
Steve Ramraj
United Kingdom
Gary Swift
R1
Sat 13:54  Table 1
17-C   
England
Gwyn Kyle
Wales
Phillip Hendrickson
Sat 13:35 
18-D   
United Kingdom
Mahomed Aslam Abubakar
United Kingdom
Dave Beaumont
Sat 13:36 

Quarter final

Race to 3
19   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
  Table 17
20   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
21   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 
22   
Drawn from group standings
Drawn from group standings
 

Semi final

Race to 3
23   
Winner of match 19
Winner of match 20
 
24   
Winner of match 21
Winner of match 22
 

Final

Race to 3
25   
Winner of match 23
Winner of match 24
 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants