Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

January 11 - January 12, 2019

DAS TURNIER - Serie

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 William Limpens
7 (6/1) 44 (30/14)
68%
100
2 Ivan Cosic
7 (5/2) 48 (28/20)
58%
70
3 Makan Rabiian
PBV Pinneberg
5 (4/1) 31 (19/12)
61%
50
3 Olaf Köster
TheGamblers
7 (5/2) 45 (26/19)
58%
50
5 Narek Galstyan
5 (3/2) 27 (16/11)
59%
40
5 Sezai Atasoy
4 (3/1) 27 (16/11)
59%
40
5 Frank Glaser
4 (3/1) 21 (12/9)
57%
40
5 Andreas Rogowski
4 (3/1) 23 (13/10)
57%
40
9 Marc Wichmann
PBV Pinneberg
4 (2/2) 23 (11/12)
48%
35
Show more
9 Yüksel Cinar
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
35
9 Roland Mylau
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
35
9 Sascha Ratz
5 (3/2) 26 (15/11)
58%
35
13 Fynn Engel
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
30
13 Torsten Köhler
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
30
13 Eddy Reyes
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
30
13 Dennis Brauckmann
4 (2/2) 22 (8/14)
36%
30
17 Ingo der Prediger
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
25
17 Axel Strohmeyer
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
25
17 Marco Nierzwicki
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
25
17 Melis Pogossjan
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
25
17 Kai v. Weymarn
3 (1/2) 14 (4/10)
29%
25
17 Torsten Prack
PBV Pinneberg
3 (1/2) 16 (7/9)
44%
25
17 Eike Müntz
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
25
17 Sönke Blum
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
25
25 Kevin Behrmann
PBV Pinneberg
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
20
25 Lennard Golitz
PBV Pinneberg
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
20
25 Moha Darwish
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
20
25 Lisa Knost
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
20
25 Joaquim Macedo
2 (0/2) 9 (1/8)
11%
20
25 Thore Kandel
2 (0/2) 13 (5/8)
38%
20
Starts Jan 11, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Double elimination (30 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Rankings DAS TURNIER 🏆 10Ball Serie ▶︎ JP: 1255€ ◀︎
Organizer National Pool Series and PBV Pinneberg
Contact Marc Wichmann
More info
Sleepy möchte euch jeden 2ten Freitag im Monat zu einem sportlichen Plausch auf hohem Niveau einladen. Gespielt wird 10Ball unter folgenden Bedingungen:

Es gibt 12 Turniere die für die Qualifikation zum Endturnier gespielt werden können, wovon mindestens 6 gespielt sein müssen!

► 4 GWS Doppel KO
► Letzen 8-16 Single KO auf 5 GWS
► Finale auf 6 GWS
► Wechselbreak
► Startgeld 12€ (50cent NPS - 2,50€ Jackpot)
▶︎ Start. 19.00 Uhr

Der Jackpot wird gefördert von der National Pool Series - http://www.nationalpoolseries.de

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Marco Nierzwicki
Walk Over
 
2   
Germany
Axel Strohmeyer
Croatia
Ivan Cosic
Fri 19:05  Table 1
3   
Germany
Torsten Prack
Germany
Frank Glaser
Fri 19:05  Table 2
4   
Germany
Kevin Behrmann
Germany
Fynn Engel
Fri 19:05  Table 3
5   
Armenia
Melis Pogossjan
Germany
Makan Rabiian
Fri 19:06  Table 4
6   
Germany
Lisa Knost
Germany
Eike Müntz
Fri 19:06  Table 5
7   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Thore Kandel
Fri 19:06  Table 6
8   
Germany
Sönke Blum
Germany
Ingo der Prediger
Fri 19:07  Table 7
9   
Armenia
Narek Galstyan
Germany
Eddy Reyes
Fri 19:07  Table 8
10   
Portugal
Joaquim Macedo
Germany
Sascha Ratz
Fri 19:07  Table 10
11   
Germany
Dennis Brauckmann
Germany
Lennard Golitz
Fri 19:08  Table 12
12   
Germany
Sezai Atasoy
Turkey
Yüksel Cinar
Fri 19:07  Table 9
13   
Germany
Andreas Rogowski
Moha Darwish
Fri 19:08  Table 13
14   
Germany
Olaf Köster
Germany
Kai v. Weymarn
Fri 19:09  Table 14
15   
Netherlands
William Limpens
Germany
Roland Mylau
Fri 19:09  Table 15
16   
Walk Over
Germany
Torsten Köhler
 

Winner round 1

Race to 4
17   
Germany
Marco Nierzwicki
Croatia
Ivan Cosic
Fri 19:56  Table 9
18   
Germany
Frank Glaser
Germany
Fynn Engel
Fri 20:02  Table 13
19   
Germany
Makan Rabiian
Germany
Eike Müntz
Fri 19:59  Table 4
20   
Germany
Marc Wichmann
Germany
Sönke Blum
Fri 20:03  Table 7
21   
Armenia
Narek Galstyan
Germany
Sascha Ratz
Fri 20:03  Table 5
22   
Germany
Dennis Brauckmann
Germany
Sezai Atasoy
Fri 19:58  Table 6
23   
Germany
Andreas Rogowski
Germany
Olaf Köster
Fri 19:45  Table 3
24   
Netherlands
William Limpens
Germany
Torsten Köhler
Fri 19:57  Table 11

Loser round 1

Race to 4
25   
Walk Over
Germany
Axel Strohmeyer
 
26   
Germany
Torsten Prack
Germany
Kevin Behrmann
Fri 19:51  Table 10
27   
Armenia
Melis Pogossjan
Germany
Lisa Knost
Fri 20:00  Table 14
28   
Germany
Thore Kandel
Germany
Ingo der Prediger
Fri 20:01  Table 8
29   
Germany
Eddy Reyes
Portugal
Joaquim Macedo
Fri 19:54  Table 1
30   
Germany
Lennard Golitz
Turkey
Yüksel Cinar
Fri 20:00  Table 12
31   
Moha Darwish
Germany
Kai v. Weymarn
Fri 19:55  Table 2
32   
Germany
Roland Mylau
Walk Over
 

Loser round 2

Race to 4
33   
Germany
Axel Strohmeyer
Germany
Torsten Köhler
Fri 20:42  Table 4
34   
Germany
Torsten Prack
Germany
Olaf Köster
Fri 20:32  Table 15
35   
Armenia
Melis Pogossjan
Germany
Dennis Brauckmann
Fri 21:00  Table 9
36   
Germany
Ingo der Prediger
Germany
Sascha Ratz
Fri 20:50  Table 6
37   
Germany
Eddy Reyes
Germany
Sönke Blum
Fri 20:42  Table 10
38   
Turkey
Yüksel Cinar
Germany
Eike Müntz
Fri 20:42  Table 11
39   
Germany
Kai v. Weymarn
Germany
Fynn Engel
Fri 20:46  Table 7
40   
Germany
Roland Mylau
Germany
Marco Nierzwicki
Fri 21:00  Table 1

Winners qualification

Race to 4
41   
Croatia
Ivan Cosic
Germany
Frank Glaser
Fri 21:01  Table 3
42   
Germany
Makan Rabiian
Germany
Marc Wichmann
Fri 21:01  Table 14
43   
Armenia
Narek Galstyan
Germany
Sezai Atasoy
Fri 21:01  Table 12
44   
Germany
Andreas Rogowski
Netherlands
William Limpens
Fri 21:01  Table 5

Loser round 3

Race to 4
45   
Germany
Torsten Köhler
Germany
Olaf Köster
Fri 21:27  Table 7
46   
Germany
Dennis Brauckmann
Germany
Sascha Ratz
Fri 22:17  Table 2
47   
Germany
Eddy Reyes
Turkey
Yüksel Cinar
Fri 21:44  Table 4
48   
Germany
Fynn Engel
Germany
Roland Mylau
Fri 21:45  Table 10

Losers qualification

Race to 4
49   
Germany
Olaf Köster
Germany
Marc Wichmann
Fri 22:28  Table 9
50   
Germany
Sascha Ratz
Croatia
Ivan Cosic
Fri 22:51  Table 3
51   
Turkey
Yüksel Cinar
Netherlands
William Limpens
Fri 22:17  Table 13
52   
Germany
Roland Mylau
Armenia
Narek Galstyan
Fri 22:37  Table 8

Quarter final

Race to 5
53   
Germany
Frank Glaser
Netherlands
William Limpens
Sat 00:01  Table 1
54   
Germany
Makan Rabiian
Armenia
Narek Galstyan
Sat 00:01  Table 9
55   
Germany
Sezai Atasoy
Germany
Olaf Köster
Sat 00:01  Table 2
56   
Germany
Andreas Rogowski
Croatia
Ivan Cosic
Sat 00:01  Table 7

Semi final

Race to 5
57   
Netherlands
William Limpens
Germany
Makan Rabiian
Sat 01:00  Table 8
58   
Germany
Olaf Köster
Croatia
Ivan Cosic
Sat 00:59  Table 9

Final

Race to 6
59   
Netherlands
William Limpens
Croatia
Ivan Cosic
Sat 01:50  Table 9

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment