Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 19, 2022

Cue Runners Presents the Origin 10 Ball Cup

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Luke Rollison
7 (6/1) 59 (36/23)
61%
2 Imran Majid
7 (6/1) 57 (35/22)
61%
3 Nick Hampton
6 (4/2) 46 (25/21)
54%
3 Chris Seville
6 (5/1) 44 (27/17)
61%
5 Tom Staveley
5 (4/1) 33 (20/13)
61%
5 Rico Diks
5 (4/1) 32 (23/9)
72%
5 Ramesh Danny Gokhul
5 (4/1) 36 (21/15)
58%
5 Courtney Symons
5 (4/1) 30 (22/8)
73%
9 Andy Curzon
4 (2/2) 29 (14/15)
48%
Show more
9 Rod Altes
4 (2/2) 23 (13/10)
57%
9 Ali Mohammed
4 (2/2) 23 (10/13)
43%
9 Paul Taylor
4 (2/2) 25 (12/13)
48%
9 Daniel Baker
4 (2/2) 28 (13/15)
46%
9 Tomasz Jedlecki
4 (1/3) 23 (9/14)
39%
9 Gabriel Vasilache
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
9 Martin Correia
4 (2/2) 27 (14/13)
52%
17 Cregg Bear
3 (1/2) 15 (7/8)
47%
17 Andrew Carter
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
17 Ryan Coton
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
17 Martin Leonar
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
17 Doug Clark
3 (1/2) 17 (7/10)
41%
22 Dean Mazirel
3 (0/3) 12 (0/12)
0%
22 Jaz Bamotra
3 (0/3) 12 (0/12)
0%
22 Albert Balagtas
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
22 Omigz Namzug Ed
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
22 Ramon Navarro
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
22 Luke Hart
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
22 Peter Hsu
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
Starts Mar 19, 2022, 9:30 AM (local time)
Format Round robin (28 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Cue Runners
Contact Richard Vinluan (cuerunners@gmail.com)
More info
Tournament Details:
Official WPA 10 Balls Observed.
*Please familiarise yourself with the rules, to avoid any confusion on the day*
Rules can be found here: https://wpapool.com/rules-of-play/#Ten-Ball

-Top 2 from each group progress into the knockout stage.
-Group Stages & 3rd place match - Race to 4
-Final Race to 7

Tables Open from 9am for Practice. Tournament Start 10am sharp.
If you are more than 10 minutes late for a match there will be a 1 game penalty and 1 more for each 10 minutes you are late.
Alternate Break - Rack your own.

Each player is responsible for updating his/her own score on the provided scoreboard.
If you think a shot will be a close call please inform one of the tournament organisers to observe the shot being legal.
The tournament organisers decision is final.

Entry to Prize Package:
Paying £10 on top of the tournament entry enables you to be in with a chance to win the Origin cue package worth over £2500!

(you are allowed to enter at any point during the series, If you want to claim your points from previous events you pay £10 per said event.)

The player with the most points at the end of the Tournament Series will win the Origin Cues Prize Package.
The prize package includes an Origin playing cue with Carbon Shaft, Break Cue with Carbon Break shaft and Jump cue with Carbon shaft.
Origin are an exciting new cue brand from the Philippines that design and build pool cues combining their own propriety technology, with the beauty of handcrafted wood resulting in an excellent hitting cue.

Points:
Points will be awarded as follows:
-1 pt will be given to each player who buys into a prize package.
-1 pt will be given to each runner up in the group stages.
-2 pts will be given to the winner of a group stage.
- 1 pt for 4th Place
- 2 pt for 3rd Place
- 3 pts for Runner-Up
- 4 pts for Winner

Each player who enters a tournament is given ONE double-up option, which can only be used ONCE at any Origin cup event.

You must inform the tournament organisers and receive confirmation before the start of your chosen tournament.
This will be recorded and any points accrued will be doubled and added to your overall points total for the series.

Please respect each other at all times and have fun out there! Good Luck, be lucky! Happy Shooting!

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rico Diks 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Nick Hampton 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Andrew Carter 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Dean Mazirel 3 0 0 3 0 12 -12 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gabriel Vasilache 3 2 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 2
2 Paul Taylor 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Martin Correia 3 2 0 1 9 7 2 0 0 0 0.563 2
4 Peter Hsu 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Courtney Symons 3 3 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 3
2 Daniel Baker 3 2 0 1 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
3 Martin Leonar 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Luke Hart 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Tom Staveley 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Luke Rollison 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
3 Cregg Bear 3 1 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 1
4 Omigz Namzug Ed 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ramesh Danny Gokhul 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Andy Curzon 3 2 0 1 10 9 1 0 0 0 0.526 2
3 Doug Clark 3 1 0 2 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
4 Ramon Navarro 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Imran Majid 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Rod Altes 3 2 0 1 9 4 5 0 0 0 0.692 2
3 Ryan Coton 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
4 Albert Balagtas 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Chris Seville 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Ali Mohammed 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Tomasz Jedlecki 3 1 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 1
4 Jaz Bamotra 3 0 0 3 0 12 -12 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Netherlands
Rico Diks
United Kingdom
Dean Mazirel
Sat 12:56 
2-A   
United Kingdom
Nick Hampton
United Kingdom
Andrew Carter
Sat 12:55 
3-B   
United Kingdom
Martin Correia
United Kingdom
Paul Taylor
Sat 10:02 
4-B   
United Kingdom
Peter Hsu
Romania
Gabriel Vasilache
Sat 10:03 
5-C   
Philippines
Martin Leonar
United Kingdom
Daniel Baker
Sat 12:17 
6-C   
Ireland
Luke Hart
United Kingdom
Courtney Symons
Sat 12:21 
7-D   
Ireland
Cregg Bear
United Kingdom
Tom Staveley
Sat 10:03 
8-D   
United Kingdom
Omigz Namzug Ed
England
Luke Rollison
Sat 10:03 
9-E   
England
Ramesh Danny Gokhul
Philippines
Ramon Navarro
Sat 14:32 
10-E   
United Kingdom
Andy Curzon
United Kingdom
Doug Clark
Sat 14:32 
11-F   
United Kingdom
Ryan Coton
United Kingdom
Imran Majid
Sat 10:51 
12-F   
United Kingdom
Albert Balagtas
United Kingdom
Rod Altes
Sat 10:03 
13-G   
Poland
Tomasz Jedlecki
United Kingdom
Jaz Bamotra
Sat 10:03 
14-G   
England
Chris Seville
United Kingdom
Ali Mohammed
Sat 13:22 

Round 2

Race to 4
15-A   
Netherlands
Rico Diks
United Kingdom
Andrew Carter
Sat 10:53 
16-A   
United Kingdom
Dean Mazirel
United Kingdom
Nick Hampton
Sat 13:05 
17-B   
United Kingdom
Martin Correia
Romania
Gabriel Vasilache
Sat 11:14 
18-B   
United Kingdom
Paul Taylor
United Kingdom
Peter Hsu
Sat 11:17 
19-C   
Philippines
Martin Leonar
United Kingdom
Courtney Symons
Sat 13:44 
20-C   
United Kingdom
Daniel Baker
Ireland
Luke Hart
Sat 13:28 
21-D   
Ireland
Cregg Bear
England
Luke Rollison
Sat 11:10 
22-D   
United Kingdom
Tom Staveley
United Kingdom
Omigz Namzug Ed
Sat 13:09 
23-E   
England
Ramesh Danny Gokhul
United Kingdom
Doug Clark
Sat 11:55 
24-E   
Philippines
Ramon Navarro
United Kingdom
Andy Curzon
Sat 11:30 
25-F   
United Kingdom
Ryan Coton
United Kingdom
Rod Altes
Sat 11:30 
26-F   
United Kingdom
Imran Majid
United Kingdom
Albert Balagtas
Sat 12:16 
27-G   
Poland
Tomasz Jedlecki
United Kingdom
Ali Mohammed
Sat 11:49 
28-G   
United Kingdom
Jaz Bamotra
England
Chris Seville
Sat 13:00 

Round 3

Race to 4
29-A   
Netherlands
Rico Diks
United Kingdom
Nick Hampton
Sat 12:06 
30-A   
United Kingdom
Andrew Carter
United Kingdom
Dean Mazirel
Sat 13:02 
31-B   
United Kingdom
Martin Correia
United Kingdom
Peter Hsu
Sat 12:44 
32-B   
Romania
Gabriel Vasilache
United Kingdom
Paul Taylor
Sat 12:31 
33-C   
Philippines
Martin Leonar
Ireland
Luke Hart
Sat 11:08 
34-C   
United Kingdom
Courtney Symons
United Kingdom
Daniel Baker
Sat 14:06 
35-D   
Ireland
Cregg Bear
United Kingdom
Omigz Namzug Ed
Sat 12:39 
36-D   
England
Luke Rollison
United Kingdom
Tom Staveley
Sat 12:04 
37-E   
England
Ramesh Danny Gokhul
United Kingdom
Andy Curzon
Sat 10:52 
38-E   
United Kingdom
Doug Clark
Philippines
Ramon Navarro
Sat 13:44 
39-F   
United Kingdom
Ryan Coton
United Kingdom
Albert Balagtas
Sat 13:22 
40-F   
United Kingdom
Rod Altes
United Kingdom
Imran Majid
Sat 13:19 
41-G   
Poland
Tomasz Jedlecki
England
Chris Seville
Sat 12:16 
42-G   
United Kingdom
Ali Mohammed
United Kingdom
Jaz Bamotra
Sat 11:10 

Last sixteen

Race to 6
43   
Netherlands
Rico Diks
Poland
Tomasz Jedlecki
Sat 15:18 
44   
United Kingdom
Andy Curzon
United Kingdom
Nick Hampton
Sat 16:20 
45   
United Kingdom
Imran Majid
United Kingdom
Rod Altes
Sat 16:36 
46   
United Kingdom
Ali Mohammed
United Kingdom
Courtney Symons
Sat 16:02 
47   
United Kingdom
Tom Staveley
United Kingdom
Paul Taylor
Sat 15:18 
48   
United Kingdom
Daniel Baker
England
Chris Seville
Sat 15:18 
49   
Romania
Gabriel Vasilache
England
Luke Rollison
Sat 15:18 
50   
United Kingdom
Martin Correia
England
Ramesh Danny Gokhul
Sat 16:14 

Quarter final

Race to 6
51   
Netherlands
Rico Diks
United Kingdom
Nick Hampton
Sat 17:06 
52   
United Kingdom
Imran Majid
United Kingdom
Courtney Symons
Sat 17:45 
53   
United Kingdom
Tom Staveley
England
Chris Seville
Sat 16:48 
54   
England
Luke Rollison
England
Ramesh Danny Gokhul
Sat 17:27 

Semi final

Race to 6
55   
United Kingdom
Nick Hampton
United Kingdom
Imran Majid
Sat 18:46 
56   
England
Chris Seville
England
Luke Rollison
Sat 18:37 

Final

Race to 7
57   
United Kingdom
Imran Majid
England
Luke Rollison
Sat 19:42 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants