Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 24, 2018

Capelle SPC 24/04/2018 - 9 ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Keith Gonesh
SPC Capelle
8 (5/3) 38 (21/17)
55%
50
2 Bob van Putten
8 (6/2) 38 (24/14)
63%
35
3 Dylan Dasar
7 (6/1) 31 (20/11)
65%
25
3 Jorrit Rogaar
7 (5/2) 30 (17/13)
57%
25
5 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
6 (3/3) 28 (15/13)
54%
20
5 Arco Van Der Velden
6 (3/3) 26 (14/12)
54%
20
5 René van Lier
6 (5/1) 28 (17/11)
61%
20
5 John Paul Filius
6 (3/3) 27 (13/14)
48%
20
9 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
5 (4/1) 18 (13/5)
72%
15
Show more
9 Adjinder Leda
5 (2/3) 23 (12/11)
52%
15
9 Rick Wong
5 (3/2) 20 (12/8)
60%
15
9 Jeroen van Loon
5 (3/2) 18 (11/7)
61%
15
9 Ho Bang Tang
5 (2/3) 18 (6/12)
33%
15
9 Lena Artjuh
5 (1/4) 21 (7/14)
33%
15
9 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
5 (2/3) 18 (9/9)
50%
15
9 New player..faab de goede
5 (1/4) 20 (6/14)
30%
15
17 Melanie Kerssen
4 (1/3) 15 (5/10)
33%
10
18 Leo Marienus
4 (0/4) 13 (1/12)
8%
10
18 Tom van Holst
4 (0/4) 16 (4/12)
25%
10
18 willem de goede
4 (0/4) 16 (4/12)
25%
10
Entry deadline Apr 24, 2018, 11:15 PM (local time)
Starts Apr 24, 2018, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Capelle SPC voorjaar 2018 ranking and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Dylan Dasar 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Jeroen van Loon 4 3 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 3
3 John Paul Filius 4 2 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
4 Lena Artjuh 4 1 0 3 5 11 -6 0 0 0 0.313 1
5 Tom van Holst 4 0 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 René van Lier 4 4 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 4
2 Rick Wong 4 3 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 3
3 Arco Van Der Velden 4 2 0 2 9 8 1 0 0 0 0.529 2
4 Melanie Kerssen 4 1 0 3 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
5 willem de goede 4 0 0 4 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Hsu-jong Sun 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Adjinder Leda 4 2 0 2 10 8 2 0 0 0 0.556 2
3 Sergiy Kravchenko 4 2 0 2 8 6 2 0 0 0 0.571 2
4 Ho Bang Tang 4 2 0 2 6 9 -3 0 0 0 0.4 2
5 Leo Marienus 4 0 0 4 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Bob van Putten 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
2 Jorrit Rogaar 4 3 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 3
3 Patrick Berkenpas 4 2 0 2 9 7 2 0 0 0 0.563 2
4 Keith Gonesh 4 1 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
5 New player..faab de goede 4 1 0 3 6 11 -5 0 0 0 0.353 1

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
Lena Artjuh
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 20:25  Table 14
2-A   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:00  Table 12
3-B   
Netherlands
willem de goede
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:00  Table 26
4-B   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
René van Lier
Tue 20:49  Table 12
5-C   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:00  Table 10
6-C   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Leo Marienus
Tue 20:00  Table 11
7-D   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Bob van Putten
Tue 20:01  Table 13
8-D   
Netherlands
New player..faab de goede
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:01  Table 14

Round 2

9-A   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
John Paul Filius
Tue 21:25  Table 26
10-A   
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 20:01  Table 9
11-B   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
René van Lier
Tue 20:26  Table 12
12-B   
Netherlands
willem de goede
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 20:26  Table 26
13-C   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Leo Marienus
Tue 20:49  Table 9
14-C   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Adjinder Leda
Tue 20:26  Table 10
15-D   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:27  Table 11
16-D   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 20:26  Table 13

Round 3

17-A   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:12  Table 11
18-A   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Tom van Holst
Tue 22:10  Table 12
19-B   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 21:17  Table 10
20-B   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:31  Table 11
21-C   
Netherlands
Leo Marienus
Netherlands
Adjinder Leda
Tue 21:13  Table 9
22-C   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 20:28  Table 9
23-D   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:33 
24-D   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
New player..faab de goede
Tue 21:06  Table 13

Round 4

25-A   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:27  Table 12
26-A   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 22:12  Table 26
27-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Rick Wong
Tue 22:04  Table 11
28-B   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
willem de goede
Tue 21:36  Table 10
29-C   
Netherlands
Adjinder Leda
Netherlands
Ho Bang Tang
Tue 22:28  Table 9
30-C   
Netherlands
Leo Marienus
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 22:08  Table 14
31-D   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
New player..faab de goede
Tue 20:48 
32-D   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:06  Table 26

Round 5

33-A   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 20:50 
34-A   
Netherlands
Jeroen van Loon
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 20:50  Table 11
35-B   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
willem de goede
Tue 21:05  Table 12
36-B   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:57  Table 10
37-C   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 21:39  Table 15
38-C   
Netherlands
Adjinder Leda
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:30  Table 9
39-D   
Netherlands
New player..faab de goede
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:59  Table 13
40-D   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Bob van Putten
Tue 22:24  Table 10

Last sixteen

41   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
New player..faab de goede
Tue 23:18 
42   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Adjinder Leda
Tue 23:18 
43   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
John Paul Filius
Tue 23:18 
44   
Netherlands
Ho Bang Tang
Netherlands
Bob van Putten
Tue 23:24  Table 13
45   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 23:18 
46   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 23:18 
47   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:19 
48   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 23:19 

Quarter final

49   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 23:24  Table 12
50   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Bob van Putten
Tue 23:24  Table 13
51   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 23:25  Table 10
52   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 23:25  Table 26

Semi final

53   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Bob van Putten
Wed 00:14  Table 13
54   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Keith Gonesh
Wed 00:14 

Final

55   
Netherlands
Bob van Putten
Netherlands
Keith Gonesh
Wed 00:23