Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

March 6, 2018

Capelle SPC 06/03/2018 - 8 Ball

8-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Rick Wong
7 (6/1) 31 (19/12)
61%
50
2 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
7 (4/3) 29 (18/11)
62%
35
3 Keith Gonesh
SPC Capelle
6 (5/1) 22 (16/6)
73%
25
3 Antonie Nguyen
Thurston Rotterdam
6 (5/1) 22 (16/6)
73%
25
5 René van Lier
5 (2/3) 17 (7/10)
41%
20
5 Jorrit Rogaar
5 (2/3) 15 (8/7)
53%
20
5 Lena Artjuh
5 (3/2) 18 (11/7)
61%
20
5 Johannes Tichelman
5 (3/2) 15 (8/7)
53%
20
9 Arco Van Der Velden
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
15
9 John Paul Filius
4 (3/1) 14 (9/5)
64%
15
9 Dylan Dasar
4 (1/3) 13 (6/7)
46%
15
9 Kakit Kong
Thurston Rotterdam
4 (1/3) 12 (3/9)
25%
15
9 Keywan Goodarzi
4 (2/2) 12 (4/8)
33%
15
9 john de jongh
4 (0/4) 12 (0/12)
0%
15
9 Tom van Holst
4 (0/4) 12 (1/11)
8%
15
9 Melanie Kerssen
4 (0/4) 14 (3/11)
21%
15
Entry deadline Mar 6, 2018, 11:30 PM (local time)
Starts Mar 6, 2018, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Capelle SPC voorjaar 2018 ranking
Organizer SPC Capelle
Contact Arco Van Der Velden and John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Keith Gonesh 3 3 0 0 7 2 5 0 0 0 0.778 3
2 Rick Wong 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Sergiy Kravchenko 3 1 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 1
4 Tom van Holst 3 0 0 3 1 8 -7 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Antonie Nguyen 3 3 0 0 7 2 5 0 0 0 0.778 3
2 Arco Van Der Velden 3 2 0 1 6 3 3 0 0 0 0.667 2
3 Dylan Dasar 3 1 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 1
4 john de jongh 3 0 0 3 0 9 -9 0 0 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lena Artjuh 3 2 0 1 7 2 5 0 0 0 0.778 2
2 Keywan Goodarzi 3 2 0 1 4 5 -1 0 0 0 0.444 2
3 Kakit Kong 3 1 0 2 3 6 -3 0 0 0 0.333 1
4 René van Lier 3 1 0 2 4 5 -1 0 0 0 0.444 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 John Paul Filius 3 3 0 0 7 2 5 0 0 0 0.778 3
2 Johannes Tichelman 3 2 0 1 5 4 1 0 0 0 0.556 2
3 Jorrit Rogaar 3 1 0 2 5 4 1 0 0 0 0.556 1
4 Melanie Kerssen 3 0 0 3 1 8 -7 0 0 0 0.111 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
Netherlands
tom van holst
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:21  Table 11
2-A   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:03  Table 12
3-B   
Vietnam
Antonie Nguyen
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 21:11 
4-B   
Netherlands
john de jongh
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 21:19  Table 13
5-C   
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
René van Lier
Tue 21:19  Table 10
6-C   
Netherlands
Keywan Goodarzi
China
Kakit Kong
Tue 21:48  Table 12
7-D   
Netherlands
melanie kerssen
Netherlands
John Paul Filius
Tue 21:42  Table 12
8-D   
Netherlands
Johannes Tichelman
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 21:21  Table 12

Round 2

9-A   
Netherlands
tom van holst
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 21:53  Table 26
10-A   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 21:52  Table 11
11-B   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:08  Table 26
12-B   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
john de jongh
Tue 20:07  Table 11
13-C   
Netherlands
Lena Artjuh
China
Kakit Kong
Tue 20:25  Table 12
14-C   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
Keywan Goodarzi
Tue 20:52 
15-D   
Netherlands
melanie kerssen
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:56  Table 26
16-D   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Johannes Tichelman
Tue 20:56  Table 14

Round 3

17-A   
Netherlands
tom van holst
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 21:22  Table 26
18-A   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Rick Wong
Tue 21:22  Table 11
19-B   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
john de jongh
Tue 20:28  Table 11
20-B   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 21:08  Table 12
21-C   
Netherlands
Lena Artjuh
Netherlands
Keywan Goodarzi
Tue 20:58  Table 10
22-C   
China
Kakit Kong
Netherlands
René van Lier
Tue 21:16  Table 14
23-D   
Netherlands
melanie kerssen
Netherlands
Johannes Tichelman
Tue 20:27  Table 26
24-D   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:29 

Last sixteen

25   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
john de jongh
Tue 22:18  Table 11
26   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Keywan Goodarzi
Tue 22:18 
27   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 22:18  Table 12
28   
Netherlands
René van Lier
Netherlands
John Paul Filius
Tue 22:54 
29   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
tom van holst
Tue 22:18  Table 26
30   
China
Kakit Kong
Netherlands
Johannes Tichelman
Tue 22:19  Table 10
31   
Netherlands
Rick Wong
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 22:19  Table 13
32   
Netherlands
melanie kerssen
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 22:19  Table 14

Quarter final

33   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 22:48  Table 13
34   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
René van Lier
Tue 23:00  Table 12
35   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
Johannes Tichelman
Tue 23:00 
36   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Lena Artjuh
Tue 23:01  Table 11

Semi final

37   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 23:24 
38   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
Rick Wong
Wed 00:04  Table 26

Final

39   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Rick Wong
Wed 00:15