Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

April 3, 2018

Capelle SPC 03/04/2018 - 9 Ball

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Dylan Dasar
8 (7/1) 35 (26/9)
74%
50
2 Rick Wong
8 (7/1) 39 (26/13)
67%
35
3 Keith Gonesh
SPC Capelle
7 (5/2) 34 (21/13)
62%
25
3 Ron Qiu
7 (5/2) 35 (20/15)
57%
25
5 Arco Van Der Velden
6 (4/2) 25 (16/9)
64%
20
5 Hsu-jong Sun
SPC Capelle
6 (5/1) 27 (16/11)
59%
20
5 Jeroen van Loon
6 (3/3) 25 (13/12)
52%
20
5 Mike van Gelderen
6 (3/3) 26 (13/13)
50%
20
9 Patrick Berkenpas
Thurston Rotterdam
5 (2/3) 21 (10/11)
48%
15
Show more
9 John Breur
5 (2/3) 21 (10/11)
48%
15
9 Jorrit Rogaar
5 (2/3) 20 (8/12)
40%
15
9 Sergiy Kravchenko
Thurston Rotterdam
5 (4/1) 18 (12/6)
67%
15
9 Kakit Kong
Thurston Rotterdam
5 (1/4) 22 (9/13)
41%
15
9 Antonie Nguyen
Thurston Rotterdam
5 (2/3) 17 (8/9)
47%
15
9 Leon Qian
5 (2/3) 19 (7/12)
37%
15
9 Tom van Holst
5 (1/4) 18 (6/12)
33%
15
17 John Paul Filius
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
10
17 Raymon Fabrie
4 (0/4) 12 (0/12)
0%
10
17 jordy van stralen
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
10
17 Melanie Kerssen
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
10
Entry deadline Apr 3, 2018, 11:15 PM (local time)
Starts Apr 3, 2018, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (20 Participants)
Handicap No handicap
Rankings Capelle SPC voorjaar 2018 ranking and Pool Ranking Nederland
Organizer SPC Capelle
Contact John Paul Filius (johnpaulfilius@gmail.com, +31 06-36440372) and Arco Van Der Velden

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Ron Qiu 4 3 0 1 11 5 6 0 0.688 3
2 Keith Gonesh 4 3 0 1 11 5 6 0 0.688 3
3 Jorrit Rogaar 4 2 0 2 8 9 -1 0 0.471 2
4 Leon Qian 4 2 0 2 7 9 -2 0 0.438 2
5 Melanie Kerssen 4 0 0 4 3 12 -9 0 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Rick Wong 4 4 0 0 12 4 8 0 0.75 4
2 Dylan Dasar 4 3 0 1 11 4 7 0 0.733 3
3 Antonie Nguyen 4 2 0 2 6 6 0 0 0.5 2
4 Kakit Kong 4 1 0 3 6 9 -3 0 0.4 1
5 Raymon Fabrie 4 0 0 4 0 12 -12 0 0 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Sergiy Kravchenko 4 4 0 0 12 3 9 0 0.8 4
2 Arco Van Der Velden 4 3 0 1 10 4 6 0 0.714 3
3 Jeroen van Loon 4 2 0 2 8 8 0 0 0.5 2
4 Tom van Holst 4 1 0 3 4 9 -5 0 0.308 1
5 John Paul Filius 4 0 0 4 2 12 -10 0 0.143 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO avg Points
1 Hsu-jong Sun 4 4 0 0 12 5 7 0 0.706 4
2 John Breur 4 2 0 2 10 8 2 0 0.556 2
3 Patrick Berkenpas 4 2 0 2 9 8 1 0 0.529 2
4 Mike van Gelderen 4 2 0 2 8 9 -1 0 0.471 2
5 jordy van stralen 4 0 0 4 3 12 -9 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

1-A   
China
Leon Qian
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 20:00  Table 14
2-A   
Netherlands
Melanie Kerssen
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:00  Table 13
3-B   
Indonesia
Dylan Dasar
China
Kakit Kong
Tue 20:17  Table 26
4-B   
Netherlands
Raymon Fabrie
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:01  Table 11
5-C   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
Tom van Holst
Tue 20:01  Table 12
6-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:01  Table 26
7-D   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 20:01  Table 10
8-D   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Morocco
jordy van stralen
Tue 20:01  Table 9

Round 2

9-A   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Keith Gonesh
Tue 20:38  Table 10
10-A   
China
Leon Qian
Netherlands
Ron Qiu
Tue 20:30  Table 14
11-B   
China
Kakit Kong
Netherlands
Rick Wong
Tue 20:46  Table 26
12-B   
Indonesia
Dylan Dasar
Vietnam
Antonie Nguyen
Tue 20:47  Table 11
13-C   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 20:24  Table 13
14-C   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
John Paul Filius
Tue 20:47  Table 12
15-D   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Morocco
jordy van stralen
Tue 20:48  Table 13
16-D   
Netherlands
John Breur
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:54  Table 12

Round 3

17-A   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Ron Qiu
Tue 21:13  Table 11
18-A   
Netherlands
Jorrit Rogaar
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 21:33  Table 14
19-B   
Netherlands
Rick Wong
Vietnam
Antonie Nguyen
Tue 21:28  Table 26
20-B   
China
Kakit Kong
Netherlands
Raymon Fabrie
Tue 20:31  Table 26
21-C   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
John Paul Filius
Tue 21:05  Table 13
22-C   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 20:54  Table 11
23-D   
Morocco
jordy van stralen
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 20:26  Table 9
24-D   
Netherlands
Hsu-jong Sun
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 21:07  Table 10

Round 4

25-A   
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Melanie Kerssen
Tue 21:06  Table 14
26-A   
Netherlands
Keith Gonesh
China
Leon Qian
Tue 21:43  Table 11
27-B   
Vietnam
Antonie Nguyen
Netherlands
Raymon Fabrie
Tue 20:50 
28-B   
Netherlands
Rick Wong
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 20:33  Table 11
29-C   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 21:14  Table 13
30-C   
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:15  Table 12
31-D   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Patrick Berkenpas
Tue 22:23 
32-D   
Morocco
jordy van stralen
Netherlands
John Breur
Tue 21:28  Table 26

Round 5

33-A   
Netherlands
Melanie Kerssen
China
Leon Qian
Tue 21:10  Table 14
34-A   
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 22:19 
35-B   
Netherlands
Raymon Fabrie
Indonesia
Dylan Dasar
Tue 21:41 
36-B   
Vietnam
Antonie Nguyen
China
Kakit Kong
Tue 21:07  Table 26
37-C   
Netherlands
Arco Van Der Velden
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 21:46  Table 12
38-C   
Netherlands
John Paul Filius
Netherlands
Tom van Holst
Tue 21:35 
39-D   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
John Breur
Tue 22:08 
40-D   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 21:42  Table 13

Last sixteen

41   
Netherlands
Ron Qiu
China
Kakit Kong
Tue 23:36 
42   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:37 
43   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Jorrit Rogaar
Tue 23:37 
44   
Netherlands
Tom van Holst
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 23:37 
45   
Netherlands
Rick Wong
China
Leon Qian
Tue 23:38 
46   
Netherlands
Jeroen van Loon
Netherlands
John Breur
Tue 23:38 
47   
Netherlands
Keith Gonesh
Vietnam
Antonie Nguyen
Tue 23:36 
48   
Netherlands
Mike van Gelderen
Netherlands
Sergiy Kravchenko
Tue 23:38 

Quarter final

49   
Netherlands
Ron Qiu
Netherlands
Arco Van Der Velden
Tue 23:41 
50   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Hsu-jong Sun
Tue 23:41 
51   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Jeroen van Loon
Tue 23:44 
52   
Netherlands
Keith Gonesh
Netherlands
Mike van Gelderen
Tue 23:39 

Semi final

53   
Netherlands
Ron Qiu
Indonesia
Dylan Dasar
Wed 00:28 
54   
Netherlands
Rick Wong
Netherlands
Keith Gonesh
Wed 00:28 

Final

55   
Indonesia
Dylan Dasar
Netherlands
Rick Wong
Wed 00:45 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment