Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 17 - June 18, 2022

CSSC National Singles 2022

Blackball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Sergio Facchini
8 (8/0) 64 (45/19)
70%
2 Paul Henderson
8 (7/1) 65 (40/25)
62%
3 Nicky Morris
7 (6/1) 54 (32/22)
59%
3 Gary Davidson
7 (5/2) 55 (31/24)
56%
5 Neil Bamber
6 (3/3) 43 (24/19)
56%
5 Phil Connolly
6 (3/3) 40 (25/15)
63%
5 Lee Mitchell
6 (4/2) 39 (24/15)
62%
5 Warren Smith
6 (4/2) 44 (24/20)
55%
9 Nathan Sims
5 (4/1) 26 (16/10)
62%
Show more
9 Richard Hall
5 (4/1) 31 (19/12)
61%
9 David Angus
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
9 Russell Moore
5 (3/2) 28 (16/12)
57%
9 Stephen Ainsworth
5 (3/2) 31 (18/13)
58%
9 Peter Hayden
5 (3/2) 31 (18/13)
58%
9 Paul Baxter
5 (3/2) 27 (15/12)
56%
9 Marcus Harrison
5 (3/2) 29 (15/14)
52%
17 Alan Bambridge
4 (2/2) 20 (12/8)
60%
17 Laurence Morris
4 (2/2) 20 (7/13)
35%
17 Robert Gillies
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
17 Phil Fitzgerald
4 (2/2) 20 (12/8)
60%
17 Andy Gorst
4 (2/2) 20 (13/7)
65%
17 Matt Hindle
4 (2/2) 20 (12/8)
60%
17 Ian Davidson
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
17 Geoff Edge
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
25 Paul Bebb
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
25 Lee Dobson
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
25 James Hulbert
4 (2/2) 20 (9/11)
45%
25 Ian Reedy
4 (1/3) 20 (10/10)
50%
25 Nicholas Barker
4 (2/2) 20 (7/13)
35%
25 Steven Wood
4 (1/3) 20 (10/10)
50%
25 Tony Baylis
4 (1/3) 20 (7/13)
35%
25 Louise Ashurst
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
33 Pantelis Papathomas
4 (0/4) 20 (0/20)
0%
33 Matt Gibson
4 (0/4) 20 (0/20)
0%
33 Barry Beynon
4 (0/4) 20 (3/17)
15%
33 Ryan Cleaves
4 (0/4) 20 (0/20)
0%
33 Paul Buck
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
33 Chris Bryden
4 (1/3) 20 (8/12)
40%
33 Harry Brebner
4 (0/4) 20 (5/15)
25%
33 Pete Wrobel
4 (0/4) 20 (4/16)
20%
Entry deadline Jun 10, 2022, 12:00 PM (local time)
Starts Jun 17, 2022, 12:00 PM (local time)
Format Round robin (40 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer Civil Service Sports Council
Contact Paul Bebb (Yogi8ball@gmail.com), Paul Buck (paul.buck1973@gmail.com), Robert Gillies and David Angus
More info
CSSC's prestigious national singles tournament, open to all civil servants who are CSSC members. Please note that all group games are of 5 frames duration - not a race to 5 or best of 5. Please play out all five frames.

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Paul Henderson 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 8
2 Neil Bamber 4 2 0 2 13 7 6 1 0 0 0.65 4
3 Phil Fitzgerald 4 2 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 4
4 Paul Bebb 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 4
5 Matt Gibson 4 0 0 4 0 20 -20 0 0 0 0 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Richard Hall 4 4 0 0 14 6 8 2 0 0 0.7 8
2 Russell Moore 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 6
3 Matt Hindle 4 2 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 4
4 Tony Baylis 4 1 0 3 7 13 -6 0 0 0 0.35 2
5 Barry Beynon 4 0 0 4 3 17 -14 0 0 0 0.15 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nathan Sims 4 4 0 0 16 4 12 0 0 0 0.8 8
2 Peter Hayden 4 3 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 6
3 Andy Gorst 4 2 0 2 13 7 6 0 0 0 0.65 4
4 Louise Ashurst 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 2
5 Ryan Cleaves 4 0 0 4 0 20 -20 0 0 0 0 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gary Davidson 4 3 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 6
2 Lee Mitchell 4 3 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 6
3 Laurence Morris 4 2 0 2 7 13 -6 0 0 0 0.35 4
4 Steven Wood 4 1 0 3 10 10 0 0 0 0 0.5 2
5 Chris Bryden 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 2
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nicky Morris 4 4 0 0 14 6 8 5 0 0 0.7 8
2 David Angus 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 6
3 Alan Bambridge 4 2 0 2 12 8 4 0 0 0 0.6 4
4 Ian Reedy 4 1 0 3 10 10 0 0 0 0 0.5 2
5 Pantelis Papathomas 4 0 0 4 0 20 -20 0 0 0 0 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Sergio Facchini 4 4 0 0 17 3 14 0 0 0 0.85 8
2 Marcus Harrison 4 3 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 6
3 Robert Gillies 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 4
4 Lee Dobson 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 2
5 Pete Wrobel 4 0 0 4 4 16 -12 0 0 0 0.2 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Paul Baxter 4 3 0 1 14 6 8 0 0 0 0.7 6
2 Warren Smith 4 3 0 1 12 8 4 0 0 0 0.6 6
3 Ian Davidson 4 2 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 4
4 James Hulbert 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 4
5 Harry Brebner 4 0 0 4 5 15 -10 0 0 0 0.25 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stephen Ainsworth 4 3 0 1 13 7 6 0 0 0 0.65 6
2 Phil Connolly 4 2 0 2 13 7 6 0 0 0 0.65 4
3 Geoff Edge 4 2 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 4
4 Nicholas Barker 4 2 0 2 7 13 -6 0 0 0 0.35 4
5 Paul Buck 4 1 0 3 8 12 -4 0 0 0 0.4 2

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
United Kingdom
Paul Henderson
United Kingdom
Matt Gibson
Tue 16:07 
2-A   
England
Neil Bamber
R1
Wales
Paul Bebb
Fri 12:15  Table 1 CTV
3-B   
Russell Moore
United Kingdom
Barry Beynon
Fri 12:15  Table 4 CTV
4-B   
England
Tony Baylis
United Kingdom
Matt Hindle
Fri 12:15  Table 5 CTV
5-C   
England
Ryan Cleaves
United Kingdom
Andy Gorst
Thu 13:01 
6-C   
Wales
Nathan Sims
United Kingdom
Louise Ashurst
Fri 13:07  Table 4 CTV
7-D   
England
Lee Mitchell
United Kingdom
Gary Davidson
Fri 13:23  Table 6 CTV
8-D   
Wales
Laurence Morris
England
Steven Wood
Fri 13:10  Table 5 CTV
9-E   
Wales
Nicky Morris
Cyprus
Pantelis Papathomas
Thu 13:01 
10-E   
Scotland
David Angus
United Kingdom
Alan Bambridge
Fri 12:15  Table 8 CTV
11-F   
Scotland
Sergio Facchini
United Kingdom
Pete Wrobel
Fri 12:15  Table 9 CTV
12-F   
United Kingdom
Marcus Harrison
Scotland
Robert Gillies
Fri 12:15  Table 10 CTV
13-G   
England
Warren Smith
Wales
James Hulbert
Fri 12:15  Table 12 CTV
14-G   
United Kingdom
Ian Davidson
Scotland
Harry Brebner
Fri 14:30  Table 4 CTV
15-H   
Northern Ireland
Phil Connolly
United Kingdom
Geoff Edge
Fri 13:12  Table 12 CTV
16-H   
England
Paul Buck
Scotland
Stephen Ainsworth
Fri 12:51  Table 10 CTV

Round 2

Race to 5
17-A   
United Kingdom
Matt Gibson
Wales
Paul Bebb
Tue 16:07 
18-A   
United Kingdom
Paul Henderson
United Kingdom
Phil Fitzgerald
Fri 12:48  Table 1 CTV
19-B   
United Kingdom
Barry Beynon
United Kingdom
Matt Hindle
Fri 13:13  Table 9 CTV
20-B   
Russell Moore
Wales
Richard Hall
Fri 13:42  Table 10 CTV
21-C   
United Kingdom
Andy Gorst
United Kingdom
Louise Ashurst
Fri 13:48  Table 1 CTV
22-C   
England
Ryan Cleaves
United Kingdom
Peter Hayden
Thu 13:01 
23-D   
United Kingdom
Gary Davidson
England
Steven Wood
Tue 13:00  Table 5 CTV
24-D   
England
Lee Mitchell
Scotland
Chris Bryden
Fri 12:15  Table 6 CTV
25-E   
Cyprus
Pantelis Papathomas
United Kingdom
Alan Bambridge
Thu 13:01 
26-E   
Wales
Nicky Morris
R1
United Kingdom
Ian Reedy
Fri 13:17  Table 8 CTV
27-F   
United Kingdom
Pete Wrobel
Scotland
Robert Gillies
Fri 13:30  Table 7 CTV
28-F   
Scotland
Sergio Facchini
United Kingdom
Lee Dobson
Fri 13:49  Table 4 CTV
29-G   
Wales
James Hulbert
Scotland
Harry Brebner
Fri 13:49  Table 12 CTV
30-G   
England
Warren Smith
England
Paul Baxter
Fri 13:52  Table 9 CTV
31-H   
United Kingdom
Geoff Edge
Scotland
Stephen Ainsworth
Fri 13:56  Table 6 CTV
32-H   
Northern Ireland
Phil Connolly
United Kingdom
Nicholas Barker
Fri 13:58  Table 8 CTV

Round 3

Race to 5
33-A   
Wales
Paul Bebb
United Kingdom
Phil Fitzgerald
Fri 14:19  Table 7 CTV
34-A   
United Kingdom
Matt Gibson
England
Neil Bamber
Tue 16:07 
35-B   
United Kingdom
Matt Hindle
Wales
Richard Hall
R1
Fri 14:34  Table 10 CTV
36-B   
United Kingdom
Barry Beynon
England
Tony Baylis
Fri 14:29  Table 8 CTV
37-C   
United Kingdom
Louise Ashurst
United Kingdom
Peter Hayden
Fri 14:41  Table 1 CTV
38-C   
United Kingdom
Andy Gorst
Wales
Nathan Sims
Fri 14:55  Table 6 CTV
39-D   
England
Steven Wood
Scotland
Chris Bryden
Fri 15:33  Table 4 CTV
40-D   
United Kingdom
Gary Davidson
Wales
Laurence Morris
Fri 15:16  Table 10 CTV
41-E   
United Kingdom
Alan Bambridge
United Kingdom
Ian Reedy
Fri 14:31  Table 12 CTV
42-E   
Cyprus
Pantelis Papathomas
Scotland
David Angus
Thu 13:02 
43-F   
Scotland
Robert Gillies
United Kingdom
Lee Dobson
Fri 14:57  Table 7 CTV
44-F   
United Kingdom
Pete Wrobel
United Kingdom
Marcus Harrison
Fri 15:00  Table 9 CTV
45-G   
Scotland
Harry Brebner
England
Paul Baxter
Fri 15:55  Table 5 CTV
46-G   
Wales
James Hulbert
United Kingdom
Ian Davidson
Fri 15:33  Table 12 CTV
47-H   
Scotland
Stephen Ainsworth
United Kingdom
Nicholas Barker
Fri 15:04  Table 8 CTV
48-H   
United Kingdom
Geoff Edge
England
Paul Buck
Fri 15:09  Table 5 CTV

Round 4

Race to 5
49-A   
United Kingdom
Phil Fitzgerald
England
Neil Bamber
Fri 15:34  Table 1 CTV
50-A   
Wales
Paul Bebb
United Kingdom
Paul Henderson
Fri 16:05  Table 10 CTV
51-B   
Wales
Richard Hall
R1
England
Tony Baylis
Fri 15:37  Table 7 CTV
52-B   
United Kingdom
Matt Hindle
Russell Moore
Fri 15:56  Table 8 CTV
53-C   
United Kingdom
Peter Hayden
Wales
Nathan Sims
Fri 16:05  Table 6 CTV
54-C   
United Kingdom
Louise Ashurst
England
Ryan Cleaves
Thu 13:02 
55-D   
Scotland
Chris Bryden
Wales
Laurence Morris
Fri 16:18  Table 7 CTV
56-D   
England
Steven Wood
England
Lee Mitchell
Fri 16:20  Table 12 CTV
57-E   
United Kingdom
Ian Reedy
Scotland
David Angus
Fri 15:58  Table 9 CTV
58-E   
United Kingdom
Alan Bambridge
Wales
Nicky Morris
R2
Fri 16:06  Table 1 CTV
59-F   
United Kingdom
Lee Dobson
United Kingdom
Marcus Harrison
Fri 16:11  Table 4 CTV
60-F   
Scotland
Robert Gillies
Scotland
Sergio Facchini
Fri 16:39  Table 10 CTV
61-G   
England
Paul Baxter
United Kingdom
Ian Davidson
Fri 16:58  Table 5 CTV
62-G   
Scotland
Harry Brebner
England
Warren Smith
Fri 17:01  Table 8 CTV
63-H   
United Kingdom
Nicholas Barker
England
Paul Buck
Fri 16:39  Table 1 CTV
64-H   
Scotland
Stephen Ainsworth
Northern Ireland
Phil Connolly
Fri 16:42  Table 6 CTV

Round 5

Race to 5
65-A   
England
Neil Bamber
United Kingdom
Paul Henderson
Fri 16:54  Table 12 CTV
66-A   
United Kingdom
Phil Fitzgerald
United Kingdom
Matt Gibson
Tue 16:07 
67-B   
England
Tony Baylis
Russell Moore
Fri 17:02  Table 9 CTV
68-B   
Wales
Richard Hall
United Kingdom
Barry Beynon
Fri 17:24  Table 10 CTV
69-C   
Wales
Nathan Sims
England
Ryan Cleaves
Thu 13:02 
70-C   
United Kingdom
Peter Hayden
United Kingdom
Andy Gorst
Fri 12:15  Table 7 CTV
71-D   
Wales
Laurence Morris
England
Lee Mitchell
Fri 17:06  Table 7 CTV
72-D   
Scotland
Chris Bryden
United Kingdom
Gary Davidson
Fri 17:25  Table 12 CTV
73-E   
Scotland
David Angus
Wales
Nicky Morris
R2
Fri 17:05  Table 4 CTV
74-E   
United Kingdom
Ian Reedy
Cyprus
Pantelis Papathomas
Thu 13:02 
75-F   
United Kingdom
Marcus Harrison
Scotland
Sergio Facchini
Fri 17:30  Table 6 CTV
76-F   
United Kingdom
Lee Dobson
United Kingdom
Pete Wrobel
Fri 17:35  Table 4 CTV
77-G   
United Kingdom
Ian Davidson
England
Warren Smith
Fri 18:06  Table 10 CTV
78-G   
England
Paul Baxter
Wales
James Hulbert
Fri 18:06  Table 7 CTV
79-H   
England
Paul Buck
Northern Ireland
Phil Connolly
Fri 17:39  Table 1 CTV
80-H   
United Kingdom
Nicholas Barker
United Kingdom
Geoff Edge
Fri 17:44  Table 8 CTV

Last sixteen

Race to 6
81   
United Kingdom
Paul Henderson
Russell Moore
Sat 12:53  Table 10 CTV
82   
Wales
Nathan Sims
England
Lee Mitchell
Sat 13:57  Table 10 CTV
83   
Wales
Nicky Morris
R1
United Kingdom
Marcus Harrison
R1
Sat 12:55  Table 12 CTV
84   
England
Paul Baxter
Northern Ireland
Phil Connolly
Sat 12:53  Table 5 CTV
85   
Wales
Richard Hall
England
Neil Bamber
Sat 12:56  Table 6 CTV
86   
United Kingdom
Gary Davidson
United Kingdom
Peter Hayden
Sat 13:25  Table 7 CTV
87   
Scotland
Sergio Facchini
Scotland
David Angus
Sat 14:06  Table 1 CTV
88   
Scotland
Stephen Ainsworth
England
Warren Smith
Sat 13:05  Table 4 CTV

Quarter final

Race to 7
89   
United Kingdom
Paul Henderson
England
Lee Mitchell
Sat 14:42  Table 1 CTV
90   
Wales
Nicky Morris
R3
Northern Ireland
Phil Connolly
Sat 14:42  Table 10 CTV
91   
England
Neil Bamber
United Kingdom
Gary Davidson
Sat 16:11  Table 10 CTV
92   
Scotland
Sergio Facchini
England
Warren Smith
Sat 15:43  Table 12 CTV

Semi final

Race to 7
93   
United Kingdom
Paul Henderson
Wales
Nicky Morris
Sat 16:42  Table 1 CTV
94   
United Kingdom
Gary Davidson
Scotland
Sergio Facchini
Sat 18:30  Table 1 CTV

Final

Race to 8
95   
United Kingdom
Paul Henderson
Scotland
Sergio Facchini
Sat 20:30  Table 1 CTV

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants