Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 23, 2023

Boven 't IJ 9-ball huistoernooi reeks 2 #5

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Netherlands Patrick Berkenpas
Poolcentrum Keus
7 (6/1) 38 (24/14)
63%
50
2 Belarus Daria Cheprasova
7 (5/2) 39 (25/14)
64%
35
3 Netherlands Maan Sadal
6 (5/1) 33 (21/12)
64%
25
3 Cyprus Berk Mehmetcik
6 (5/1) 27 (22/5)
81%
25
5 Netherlands Jerry Scholten
4 (2/2) 20 (12/8)
60%
20
5 Netherlands Ritesh Badal
4 (2/2) 21 (8/13)
38%
20
5 Hungary Horváth Robi
4 (3/1) 20 (13/7)
65%
20
5 Germany Christoph Oberthür
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
20
9 Netherlands Jerrel Nanhekhan
Boven 't IJ
4 (2/1) 17 (10/7)
59%
15
Show more
9 Netherlands Joshua Harkelijn
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
15
9 Netherlands Richard Floris
Boven 't IJ
3 (1/2) 17 (9/8)
53%
15
9 Afghanistan Shoaib Momand
3 (1/2) 14 (5/9)
36%
15
9 Netherlands Richard van velthoven
Plan B
3 (2/1) 19 (10/9)
53%
15
9 Netherlands Marciano Viera Da Silva
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
15
9 Iraq Ronal Arabo
3 (1/2) 18 (7/11)
39%
15
9 Portugal André Pedroso
4 (2/1) 17 (10/7)
59%
15
17 Bonaire, Saint Eustatius and Saba Aytel Soliano
Boven 't IJ
2 (1/1) 12 (5/7)
42%
10
17 South Georgia and the South Sandwich Islands Kevin Oei
3 (1/2) 17 (8/9)
47%
10
17 Netherlands Rustam Ahmedbaev
Boven 't IJ
3 (1/2) 17 (6/11)
35%
10
17 Netherlands Theo Tol
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
10
17 Netherlands Valen Tino
Boven 't IJ
2 (1/1) 10 (4/6)
40%
10
17 Netherlands Elton Kamami
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
10
17 Netherlands Matthew van Gestel
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
10
17 Netherlands Thomas Kooy
3 (1/2) 16 (8/8)
50%
10
25 Netherlands Mattias Bruyn
3 (0/3) 18 (6/12)
33%
5
25 Iraq Taha Mahmood
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
5
25 Netherlands Patrick De Kanter
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
5
25 Netherlands Kitte
3 (0/3) 13 (1/12)
8%
5
Starts Nov 23, 2023, 8:00 PM (local time)
Entry deadline Nov 23, 2023, 8:02 PM (local time)
Organizer Boven 't IJ
Contact Jan Rempe (jan.rempke@gmail.com, +31 06-34849113), Bertan Isik , Valen Tino and Shoaib Momand (momandshoaib@gmail.com, 0684428799)
Rankings Pool Ranking Nederland and Boven 't IJ 9-ball huistoernooi reeks 2
Format Round robin (28 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
More info
We gaan beginnen met de 2e reeks huistoernooien na een succesvolle eerste reeks. Deze tellen mee voor de huistoernooi masters reeks 2! Minimaal 5 deelnames vereist om mee te mogen doen.

Inschrijf €12,-
€10 prijzengeld
€2 Masters pot
Pouletjes tot laatste 16/8

Prijzengeld t/m 32 man
1e plek 45%
2e plek 25%
3/4e plek 15% (x2)

Prijzengeld vanaf 32 man
1e plek 40%
2e plek 20%
3/4 plek 10% (x2)
5/8 plek 5% (x4)

T/m 32 man race naar 4
Boven 32 race naar 3



Vanaf 1900 gratis parkeren
https://maps.app.goo.gl/sNnoSskRkkvPPr2J9


10 min lopen vanaf noord-zuidlijn
https://maps.app.goo.gl/JAofo6gzgKG6CFg37


10 min fietsen vanaf pont IJplein
https://maps.app.goo.gl/zuG6PUt6SRYLUrya9

Video / Livestream

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jerry Scholten 2 1 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 1
2 Ronal Arabo 2 1 0 1 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
3 Valen Tino 2 1 0 1 4 6 -2 0 0 0 0.4 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Jerrel Nanhekhan 3 2 1 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2.5
1 André Pedroso 3 2 1 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2.5
3 Thomas Kooy 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Taha Mahmood 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Berk Mehmetcik 3 3 0 0 12 1 11 0 0 0 0.923 3
2 Patrick Berkenpas 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Kevin Oei 3 1 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 1
4 Kitte 3 0 0 3 1 12 -11 0 0 0 0.077 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Richard van velthoven 2 2 0 0 8 5 3 0 0 0 0.615 2
2 Richard Floris 2 1 0 1 7 4 3 0 0 0 0.636 1
3 Elton Kamami 2 0 0 2 2 8 -6 0 0 0 0.2 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christoph Oberthür 2 1 0 1 7 5 2 0 0 0 0.583 1
2 Shoaib Momand 2 1 0 1 5 5 0 0 0 0 0.5 1
3 Aytel Soliano 2 1 0 1 5 7 -2 0 0 0 0.417 1
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Maan Sadal 3 3 0 0 12 6 6 0 0 0 0.667 3
2 Daria Cheprasova 3 2 0 1 10 5 5 0 0 0 0.667 2
3 Rustam Ahmedbaev 3 1 0 2 6 11 -5 0 0 0 0.353 1
4 Mattias Bruyn 3 0 0 3 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Joshua Harkelijn 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Marciano Viera Da Silva 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Matthew van Gestel 3 1 0 2 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
4 Patrick De Kanter 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Horváth Robi 2 2 0 0 8 1 7 0 0 0 0.889 2
2 Ritesh Badal 2 1 0 1 4 7 -3 0 0 0 0.364 1
3 Theo Tol 2 0 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Iraq
Ronal Arabo
Netherlands
Valen Tino
Thu 20:41  Table 7
2-B   
Iraq
Taha Mahmood
Portugal
André Pedroso
Thu 20:36  Table 8
3-B   
Netherlands
Thomas Kooy
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Thu 20:04  Table 15
4-C   
Netherlands
Kitte
Cyprus
Berk Mehmetcik
Thu 20:04  Table 13
5-C   
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Netherlands
Patrick Berkenpas
Thu 20:04  Table 12
6-D   
Netherlands
Richard van velthoven
Netherlands
Elton Kamami
Thu 20:04  Table 11
7-E   
Afghanistan
Shoaib Momand
Germany
Christoph Oberthür
Thu 20:04  Table 10
8-F   
Netherlands
Mattias Bruyn
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Thu 20:22  Table 13
9-F   
Netherlands
Maan Sadal
Belarus
Daria Cheprasova
Thu 20:04  Table 9
10-G   
Netherlands
Marciano Viera Da Silva
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 20:04  Table 8
11-G   
Netherlands
Matthew Van Gestel
Netherlands
Patrick De Kanter
Thu 20:04  Table 6
12-H   
Netherlands
Ritesh Badal
Hungary
Horváth Robi
Thu 20:04  Table 5

Round 2

Race to 4
13-A   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Jerry Scholten
Thu 20:18  Table 7
14-B   
Iraq
Taha Mahmood
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Thu 21:11  Table 13
15-B   
Portugal
André Pedroso
Netherlands
Thomas Kooy
Thu 21:09  Table 8
16-C   
Netherlands
Kitte
Netherlands
Patrick Berkenpas
Thu 20:58  Table 12
17-C   
Cyprus
Berk Mehmetcik
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Thu 20:52  Table 15
18-D   
Netherlands
Elton Kamami
Netherlands
Richard Floris
Thu 20:36  Table 11
19-E   
Germany
Christoph Oberthür
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Thu 20:34  Table 5
20-F   
Netherlands
Mattias Bruyn
Belarus
Daria Cheprasova
Thu 21:12  Table 10
21-F   
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Netherlands
Maan Sadal
Thu 21:19  Table 15
22-G   
Netherlands
Marciano Viera Da Silva
Netherlands
Patrick De Kanter
Thu 21:03  Table 6
23-G   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Matthew Van Gestel
Thu 21:03  Table 11
24-H   
Hungary
Horváth Robi
Netherlands
Theo Tol
Thu 20:34  Table 10

Round 3

Race to 4
25-A   
Netherlands
Jerry Scholten
Iraq
Ronal Arabo
Thu 21:17  Table 7
26-B   
Iraq
Taha Mahmood
Netherlands
Thomas Kooy
Thu 22:11  Table 12
27-B   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Portugal
André Pedroso
Thu 22:11  Table 8
28-C   
Netherlands
Kitte
South Georgia and the South Sandwich Islands
Kevin Oei
Thu 21:27  Table 6
29-C   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Cyprus
Berk Mehmetcik
Thu 21:38  Table 7
30-D   
Netherlands
Richard Floris
Netherlands
Richard van velthoven
Thu 21:17  Table 5
31-E   
Bonaire, Saint Eustatius and Saba
Aytel Soliano
Afghanistan
Shoaib Momand
Thu 21:40  Table 13
32-F   
Netherlands
Mattias Bruyn
Netherlands
Maan Sadal
Thu 21:56  Table 15
33-F   
Belarus
Daria Cheprasova
Netherlands
Rustam Ahmedbaev
Thu 21:56  Table 10
34-G   
Netherlands
Marciano Viera Da Silva
Netherlands
Matthew Van Gestel
Thu 21:52  Table 6
35-G   
Netherlands
Patrick De Kanter
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 21:39  Table 11
36-H   
Netherlands
Theo Tol
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 21:16  Table 12

Last sixteen

Race to 4
37   
Netherlands
Jerry Scholten
Afghanistan
Shoaib Momand
Thu 22:32  Table 9
38   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Belarus
Daria Cheprasova
Thu 22:35  Table 8
39   
Cyprus
Berk Mehmetcik
Netherlands
Marciano Viera Da Silva
Thu 22:34  Table 6
40   
Netherlands
Richard van velthoven
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 22:22  Table 13
41   
Germany
Christoph Oberthür
Iraq
Ronal Arabo
Thu 22:29  Table 10
42   
Netherlands
Maan Sadal
Portugal
André Pedroso
Thu 22:35  Table 12
43   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Patrick Berkenpas
Thu 22:18  Table 11
44   
Hungary
Horváth Robi
Netherlands
Richard Floris
Thu 22:25  Table 15

Quarter final

Race to 4
45   
Netherlands
Jerry Scholten
Belarus
Daria Cheprasova
Thu 23:13  Table 12
46   
Cyprus
Berk Mehmetcik
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 23:05  Table 11
47   
Germany
Christoph Oberthür
Netherlands
Maan Sadal
Thu 23:09  Table 15
48   
Netherlands
Patrick Berkenpas
Hungary
Horváth Robi
Thu 23:07  Table 13

Semi final

Race to 4
49   
Belarus
Daria Cheprasova
Cyprus
Berk Mehmetcik
Thu 23:49  Table 13
50   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Patrick Berkenpas
Thu 23:36  Table 15

Final

Race to 4
51   
Belarus
Daria Cheprasova
Netherlands
Patrick Berkenpas
Fri 00:32  Table 15

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants