Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Who starts to play?

Runouts
Innings
Highbreaks

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

December 28, 2023

Boven 't IJ 9-ball huistoernooi reeks 2 #10

9-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Netherlands Jan Rempe
Boven 't IJ
8 (7/1) 25 (21/4)
84%
50
2 Greece Theodoros Dimitriadis
8 (5/3) 31 (17/14)
55%
35
3 Netherlands Gilliano Smit
7 (6/1) 29 (19/10)
66%
25
3 Netherlands Michiel Hiep
7 (5/2) 28 (17/11)
61%
25
5 Netherlands Hervis Hamid
Boven 't IJ
6 (4/2) 24 (16/8)
67%
20
5 Netherlands Ritesh Badal
6 (4/2) 24 (13/11)
54%
20
5 Netherlands Muhsin Yağlı
Boven 't IJ
6 (4/2) 22 (14/8)
64%
20
5 Netherlands Joshua Harkelijn
Boven 't IJ
6 (4/2) 23 (14/9)
61%
20
9 Italy Roberto Vasselli
Boven 't IJ
5 (4/1) 20 (13/7)
65%
15
Show more
9 Netherlands Rahadi Hamid
Boven 't IJ
5 (3/2) 15 (9/6)
60%
15
9 Netherlands Rani Matti
5 (4/1) 19 (14/5)
74%
15
9 Netherlands Eelco van Dooren
5 (3/2) 20 (12/8)
60%
15
9 Iran Nima Dabiran Zohouri
Boven 't IJ
5 (3/2) 20 (11/9)
55%
15
9 Netherlands Stefan Lam
5 (4/1) 19 (12/7)
63%
15
9 Afghanistan Shoaib Momand
Boven 't IJ
5 (4/1) 18 (12/6)
67%
15
9 Netherlands Valen Tino
Boven 't IJ
5 (3/2) 23 (12/11)
52%
15
17 Netherlands Mirjam Alfons
4 (2/2) 17 (8/9)
47%
10
17 Netherlands Caroline van Steenbergen
Boven 't IJ
4 (2/2) 14 (8/6)
57%
10
17 Morocco Youssef ZKak
Boven 't IJ
4 (2/2) 12 (6/6)
50%
10
17 Netherlands John Koot
Pool West 2
4 (2/2) 15 (7/8)
47%
10
17 Netherlands Richard Floris
Boven 't IJ
4 (2/2) 18 (8/10)
44%
10
17 Netherlands Joris de Winkel
4 (1/3) 18 (8/10)
44%
10
17 Netherlands Koen Hoevenaars
4 (2/2) 16 (8/8)
50%
10
17 Iraq Ronal Arabo
4 (1/3) 16 (6/10)
38%
10
25 Netherlands Raymond Kloosterman
4 (2/2) 16 (10/6)
63%
5
25 Netherlands Jerrel Nanhekhan
Boven 't IJ
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
5
25 Netherlands Jerry Scholten
4 (2/2) 20 (10/10)
50%
5
25 Slovakia Matus Poruban
4 (1/3) 17 (7/10)
41%
5
25 Netherlands Elton Kamami
4 (1/3) 15 (5/10)
33%
5
25 Netherlands Tofail Wagid Hosain
4 (2/2) 14 (7/7)
50%
5
25 Netherlands Kitte
4 (1/3) 14 (5/9)
36%
5
25 Germany Christoph Oberthür
4 (1/3) 16 (6/10)
38%
5
33 Netherlands Chaka Sanichar
Boven 't IJ
4 (1/3) 14 (4/10)
29%
5
33 Netherlands Maan Sadal
Boven 't IJ
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
5
33 Netherlands Theo Tol
Boven 't IJ
4 (0/4) 15 (3/12)
20%
5
33 Philippines Jun Torres
4 (1/3) 14 (3/11)
21%
5
33 Yemen Nawaf Maudha
4 (0/4) 18 (6/12)
33%
5
33 Netherlands Patrick De Kanter
4 (1/3) 14 (3/11)
21%
5
33 Netherlands Joaquim Monteiro
4 (0/4) 12 (0/12)
0%
5
33 Netherlands Stephen Reiziger
4 (0/4) 14 (2/12)
14%
5
Starts Dec 28, 2023, 8:00 PM (local time)
Entry deadline Dec 29, 2023, 8:15 PM (local time)
Organizer Boven 't IJ
Contact Jan Rempe (jan.rempke@gmail.com, +31 06-34849113), Bertan Isik and Valen Tino
Rankings Pool Ranking Nederland and Boven 't IJ 9-ball huistoernooi reeks 2
Format Round robin (40 Participants)
Race to 3
Handicap No handicap
More info
We gaan beginnen met de 2e reeks huistoernooien na een succesvolle eerste reeks. Deze tellen mee voor de huistoernooi masters reeks 2! Minimaal 5 deelnames vereist om mee te mogen doen.

Inschrijf €12,-
€10 prijzengeld
€2 Masters pot
Pouletjes tot laatste 16/8

Prijzengeld t/m 32 man
1e plek 45%
2e plek 25%
3/4e plek 15% (x2)

Prijzengeld vanaf 32 man
1e plek 40%
2e plek 20%
3/4 plek 10% (x2)
5/8 plek 5% (x4)

T/m 32 man race naar 4
Boven 32 race naar 3



Vanaf 1900 gratis parkeren
https://maps.app.goo.gl/sNnoSskRkkvPPr2J9


10 min lopen vanaf noord-zuidlijn
https://maps.app.goo.gl/JAofo6gzgKG6CFg37


10 min fietsen vanaf pont IJplein
https://maps.app.goo.gl/zuG6PUt6SRYLUrya9

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Gilliano Smit 4 4 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 4
2 Eelco van Dooren 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
3 Koen Hoevenaars 4 2 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 2
4 Christoph Oberthür 4 1 0 3 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
5 Maan Sadal 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rani Matti 4 4 0 0 12 2 10 0 0 0 0.857 4
2 Ritesh Badal 4 3 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 3
3 Joris de Winkel 4 1 0 3 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Elton Kamami 4 1 0 3 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
5 Chaka Sanichar 4 1 0 3 4 10 -6 0 0 0 0.286 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Shoaib Momand 4 4 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 4
2 Hervis Hamid 4 3 0 1 11 4 7 0 0 0 0.733 3
3 Ronal Arabo 4 1 0 3 6 10 -4 0 0 0 0.375 1
4 Kitte 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
5 Patrick De Kanter 4 1 0 3 3 11 -8 0 0 0 0.214 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Rahadi Hamid 4 3 0 1 9 3 6 0 0 0 0.75 3
2 Theodoros Dimitriadis 4 2 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
3 John Koot 4 2 0 2 7 8 -1 0 0 0 0.467 2
4 Raymond Kloosterman 4 2 0 2 10 6 4 0 0 0 0.625 2
5 Jun Torres 4 1 0 3 3 11 -8 0 0 0 0.214 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Michiel Hiep 4 3 0 1 11 6 5 0 0 0 0.647 3
2 Valen Tino 4 3 0 1 11 8 3 0 0 0 0.579 3
3 Richard Floris 4 2 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 2
4 Jerry Scholten 4 2 0 2 10 10 0 0 0 0 0.5 2
5 Nawaf Maudha 4 0 0 4 6 12 -6 0 0 0 0.333 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Nima Dabiran Zohouri 4 3 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 3
2 Joshua Harkelijn 4 3 0 1 10 4 6 0 0 0 0.714 3
3 Youssef ZKak 4 2 0 2 6 6 0 0 0 0 0.5 2
4 Tofail Wagid Hosain 4 2 0 2 7 7 0 0 0 0 0.5 2
5 Theo Tol 4 0 0 4 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group G Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Roberto Vasselli 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Jan Rempe 4 3 0 1 9 3 6 0 0 0 0.75 3
3 Mirjam Alfons 4 2 0 2 8 9 -1 0 0 0 0.471 2
4 Matus Poruban 4 1 0 3 7 10 -3 0 0 0 0.412 1
5 Stephen Reiziger 4 0 0 4 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group H Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Stefan Lam 4 4 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 4
2 Muhsin Yağlı 4 3 0 1 11 5 6 0 0 0 0.688 3
3 Caroline van Steenbergen 4 2 0 2 8 6 2 0 0 0 0.571 2
4 Jerrel Nanhekhan 4 1 0 3 5 9 -4 0 0 0 0.357 1
5 Joaquim Monteiro 4 0 0 4 0 12 -12 0 0 0 0 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 3
1-A   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Gilliano Smit
Thu 20:14  Table 18
2-A   
Netherlands
Eelco van Dooren
Germany
Christoph Oberthür
Thu 20:36  Table 15
3-B   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Chaka Sanichar
Thu 20:14  Table 15
4-B   
Netherlands
Elton Kamami
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 20:14  Table 14
5-C   
Iraq
Ronal Arabo
Netherlands
Patrick De Kanter
Thu 20:14  Table 13
6-C   
Afghanistan
Shoaib Momand
Netherlands
Hervis Hamid
Thu 20:14  Table 12
7-D   
Philippines
Jun Torres
Greece
Theodoros Dimitriadis
Thu 20:14  Table 11
8-D   
Netherlands
John Koot
Netherlands
Raymond Kloosterman
Thu 20:14  Table 10
9-E   
Netherlands
Jerry Scholten
Yemen
Nawaf Maudha
Thu 20:14  Table 9
10-E   
Netherlands
Michiel Hiep
Netherlands
Valen Tino
Thu 20:14  Table 8
11-F   
Netherlands
Theo Tol
Netherlands
Tofail Wagid Hosain
Thu 20:29  Table 6
12-F   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Morocco
Youssef ZKak
Thu 20:14  Table 6
13-G   
Netherlands
Stephen Reiziger
Italy
Roberto Vasselli
Thu 20:14  Table 5
14-G   
Slovakia
Matus Poruban
Netherlands
Jan Rempe
Thu 20:39  Table 18
15-H   
Netherlands
Muhsin Yagli
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Thu 20:41  Table 12
16-H   
Netherlands
Stefan Lam
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Thu 20:41  Table 13

Round 2

Race to 3
17-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Germany
Christoph Oberthür
Thu 20:57  Table 10
18-A   
Netherlands
Maan Sadal
Netherlands
Koen Hoevenaars
Thu 20:42  Table 10
19-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 20:57  Table 18
20-B   
Netherlands
Joris de Winkel
Netherlands
Rani Matti
Thu 20:45  Table 14
21-C   
Netherlands
Patrick De Kanter
Netherlands
Hervis Hamid
Thu 20:53  Table 15
22-C   
Iraq
Ronal Arabo
Netherlands
Kitte
Thu 21:05  Table 11
23-D   
Greece
Theodoros Dimitriadis
Netherlands
Raymond Kloosterman
Thu 21:06  Table 13
24-D   
Philippines
Jun Torres
Netherlands
Rahadi Hamid
Thu 21:10  Table 15
25-E   
Yemen
Nawaf Maudha
Netherlands
Valen Tino
Thu 21:13  Table 6
26-E   
Netherlands
Jerry Scholten
Netherlands
Richard Floris
Thu 21:16  Table 14
27-F   
Netherlands
Tofail Wagid Hosain
Morocco
Youssef ZKak
Thu 21:17  Table 12
28-F   
Netherlands
Theo Tol
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Thu 21:22  Table 18
29-G   
Italy
Roberto Vasselli
Netherlands
Jan Rempe
Thu 21:25  Table 10
30-G   
Netherlands
Stephen Reiziger
Netherlands
Mirjam Alfons
Thu 21:26  Table 15
31-H   
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Thu 21:26  Table 11
32-H   
Netherlands
Muhsin Yagli
Netherlands
Joaquim Monteiro
Thu 21:34  Table 13

Round 3

Race to 3
33-A   
Germany
Christoph Oberthür
Netherlands
Koen Hoevenaars
Thu 21:40  Table 5
34-A   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Eelco van Dooren
Thu 21:42  Table 6
35-B   
Netherlands
Ritesh Badal
Netherlands
Rani Matti
Thu 21:47  Table 10
36-B   
Netherlands
Chaka Sanichar
Netherlands
Elton Kamami
Thu 21:48  Table 12
37-C   
Netherlands
Hervis Hamid
Netherlands
Kitte
Thu 21:48  Table 14
38-C   
Netherlands
Patrick De Kanter
Afghanistan
Shoaib Momand
Thu 21:50  Table 13
39-D   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Netherlands
Rahadi Hamid
Thu 21:51  Table 11
40-D   
Greece
Theodoros Dimitriadis
Netherlands
John Koot
Thu 21:56  Table 15
41-E   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Richard Floris
Thu 22:02  Table 18
42-E   
Yemen
Nawaf Maudha
Netherlands
Michiel Hiep
Thu 22:04  Table 10
43-F   
Morocco
Youssef ZKak
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Thu 22:08  Table 11
44-F   
Netherlands
Tofail Wagid Hosain
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 22:08  Table 13
45-G   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Mirjam Alfons
Thu 22:10  Table 14
46-G   
Italy
Roberto Vasselli
Slovakia
Matus Poruban
Thu 22:18  Table 6
47-H   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Joaquim Monteiro
Thu 22:19  Table 12
48-H   
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Netherlands
Stefan Lam
Thu 22:25  Table 14

Round 4

Race to 3
49-A   
Netherlands
Koen Hoevenaars
Netherlands
Eelco van Dooren
Thu 22:27  Table 11
50-A   
Germany
Christoph Oberthür
Netherlands
Maan Sadal
Thu 22:27  Table 15
51-B   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Elton Kamami
Thu 22:29  Table 13
52-B   
Netherlands
Ritesh Badal
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 22:30  Table 10
53-C   
Netherlands
Kitte
Afghanistan
Shoaib Momand
Thu 22:37  Table 12
54-C   
Netherlands
Hervis Hamid
Iraq
Ronal Arabo
Thu 22:40  Table 18
55-D   
Netherlands
Rahadi Hamid
Netherlands
John Koot
Thu 22:44  Table 13
56-D   
Netherlands
Raymond Kloosterman
Philippines
Jun Torres
Thu 22:51  Table 15
57-E   
Netherlands
Richard Floris
Netherlands
Michiel Hiep
Thu 22:53  Table 11
58-E   
Netherlands
Valen Tino
Netherlands
Jerry Scholten
Thu 22:57  Table 6
59-F   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 23:00  Table 14
60-F   
Morocco
Youssef ZKak
Netherlands
Theo Tol
Thu 23:00  Table 12
61-G   
Netherlands
Mirjam Alfons
Slovakia
Matus Poruban
Thu 23:01  Table 10
62-G   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Stephen Reiziger
Thu 23:03  Table 13
63-H   
Netherlands
Joaquim Monteiro
Netherlands
Stefan Lam
Thu 22:38 
64-H   
Netherlands
Jerrel Nanhekhan
Netherlands
Muhsin Yagli
Thu 23:04  Table 18

Round 5

Race to 3
65-A   
Netherlands
Eelco van Dooren
Netherlands
Maan Sadal
Thu 23:10  Table 15
66-A   
Netherlands
Koen Hoevenaars
Netherlands
Gilliano Smit
Thu 23:13  Table 14
67-B   
Netherlands
Elton Kamami
Netherlands
Joris de Winkel
Thu 23:17  Table 13
68-B   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Chaka Sanichar
Thu 23:19  Table 11
69-C   
Afghanistan
Shoaib Momand
Iraq
Ronal Arabo
Thu 23:21  Table 5
70-C   
Netherlands
Kitte
Netherlands
Patrick De Kanter
Thu 23:04 
71-D   
Netherlands
John Koot
Philippines
Jun Torres
Thu 23:27  Table 18
72-D   
Netherlands
Rahadi Hamid
Greece
Theodoros Dimitriadis
Thu 23:28  Table 6
73-E   
Netherlands
Michiel Hiep
Netherlands
Jerry Scholten
Thu 23:30  Table 12
74-E   
Netherlands
Richard Floris
Yemen
Nawaf Maudha
Thu 23:25  Table 15
75-F   
Netherlands
Joshua Harkelijn
Netherlands
Theo Tol
Thu 23:32  Table 13
76-F   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Netherlands
Tofail Wagid Hosain
Thu 23:34  Table 11
77-G   
Slovakia
Matus Poruban
Netherlands
Stephen Reiziger
Thu 23:41  Table 5
78-G   
Netherlands
Mirjam Alfons
Italy
Roberto Vasselli
Thu 23:40  Table 10
79-H   
Netherlands
Stefan Lam
Netherlands
Muhsin Yagli
Thu 23:37  Table 14
80-H   
Netherlands
Joaquim Monteiro
Netherlands
Caroline van Steenbergen
Thu 22:39 

Last sixteen

Race to 3
81   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Valen Tino
Fri 00:03  Table 13
82   
Netherlands
Rani Matti
Netherlands
Joshua Harkelijn
Thu 23:56  Table 18
83   
Afghanistan
Shoaib Momand
Netherlands
Jan Rempe
Fri 00:20  Table 18
84   
Netherlands
Rahadi Hamid
Netherlands
Muhsin Yagli
Fri 00:10  Table 11
85   
Netherlands
Michiel Hiep
Netherlands
Eelco van Dooren
Fri 00:03  Table 12
86   
Iran
Nima Dabiran Zohouri
Netherlands
Ritesh Badal
Thu 23:56  Table 15
87   
Italy
Roberto Vasselli
Netherlands
Hervis Hamid
Fri 00:20  Table 10
88   
Netherlands
Stefan Lam
Greece
Theodoros Dimitriadis
Fri 00:10  Table 14

Quarter final

Race to 3
89   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Joshua Harkelijn
Fri 00:42  Table 14
90   
Netherlands
Jan Rempe
Netherlands
Muhsin Yagli
Fri 00:36  Table 15
91   
Netherlands
Michiel Hiep
Netherlands
Ritesh Badal
Fri 00:35  Table 18
92   
Netherlands
Hervis Hamid
Greece
Theodoros Dimitriadis
Fri 00:55  Table 13

Semi final

Race to 3
93   
Netherlands
Gilliano Smit
Netherlands
Jan Rempe
Fri 01:07  Table 15
94   
Netherlands
Michiel Hiep
Greece
Theodoros Dimitriadis
Fri 01:29  Table 14

Final

Race to 3
95   
Netherlands
Jan Rempe
Greece
Theodoros Dimitriadis
Fri 01:55 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants