Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

November 21, 2021

Bezirksmeisterschaft 8-Ball Unterfranken Herren

8-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Johannes Schmitt
7 (7/0) 40 (31/9)
78%
2 Markus Futschek
7 (5/2) 49 (27/22)
55%
3 Lukas Lubczyk
5 (4/1) 30 (18/12)
60%
4 Cem Durukan
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
5 Christian Gehrsitz
5 (3/2) 34 (18/16)
53%
5 Christoph Spall
4 (2/2) 25 (14/11)
56%
5 Timo Wolf
4 (3/1) 25 (16/9)
64%
5 Kai Aldinger
5 (3/2) 30 (15/15)
50%
9 Torsten Müller
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
Show more
9 Thomas Kröhnert
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
9 Sebastian Möldner
3 (1/2) 14 (6/8)
43%
9 Luca Craciunescu
3 (1/2) 18 (8/10)
44%
13 Ömer Öcal
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
13 Patrick Gast
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
13 Peter Hilpert
4 (1/3) 24 (10/14)
42%
13 Sebastian Rudek
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
17 Michael Walter
4 (0/4) 21 (5/16)
24%
17 Ramon Stühler
4 (0/4) 18 (2/16)
11%
Starts Nov 21, 2021, 10:00 AM (local time)
Format Round robin (18 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer 1. PBC Würzburg/KT
Contact Luca Craciunescu (luca.craciunescu@yahoo.de)

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Johannes Schmitt 4 4 0 0 16 1 15 0 0 0 0.941 4
2 Kai Aldinger 4 3 0 1 12 10 2 0 0 0 0.545 3
3 Torsten Müller 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 2
4 Peter Hilpert 4 1 0 3 10 14 -4 0 0 0 0.417 1
5 Ramon Stühler 4 0 0 4 2 16 -14 0 0 0 0.111 0
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Lukas Lubczyk 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Christoph Spall 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Luca Craciunescu 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Ömer Öcal 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Timo Wolf 3 3 0 0 12 4 8 0 0 0 0.75 3
2 Cem Durukan 3 2 0 1 9 6 3 0 0 0 0.6 2
3 Sebastian Möldner 3 1 0 2 6 8 -2 0 0 0 0.429 1
4 Sebastian Rudek 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christian Gehrsitz 4 3 0 1 15 11 4 0 0 0 0.577 3
2 Markus Futschek 4 3 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 3
3 Thomas Kröhnert 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 2
4 Patrick Gast 4 2 0 2 12 11 1 0 0 0 0.522 2
5 Michael Walter 4 0 0 4 5 16 -11 0 0 0 0.238 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Ramon Stühler
Germany
Johannes Schmitt
Sun 10:05 
2-A   
Germany
Peter Hilpert
Germany
Torsten Müller
Sun 10:05 
3-B   
Turkey
Ömer Öcal
Germany
Christoph Spall
Sun 10:05 
4-B   
Germany
Lukas Lubczyk
Germany
Luca Craciunescu
Sun 10:05 
5-C   
Germany
Sebastian Möldner
Germany
Sebastian Rudek
Sun 10:05 
6-C   
Turkey
Cem Durukan
France
Timo Wolf
Sun 10:05 
7-D   
Germany
Christian Gehrsitz
Germany
Patrick Gast
Sun 10:06 
8-D   
Germany
Markus Futschek
Germany
Michael Walter
Sun 10:06 

Round 2

Race to 4
9-A   
Germany
Johannes Schmitt
Germany
Torsten Müller
Sun 11:27 
10-A   
Germany
Ramon Stühler
Germany
Kai Aldinger
Sun 10:44 
11-B   
Turkey
Ömer Öcal
Germany
Luca Craciunescu
Sun 10:49 
12-B   
Germany
Christoph Spall
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 10:49 
13-C   
Germany
Sebastian Möldner
France
Timo Wolf
Sun 10:50 
14-C   
Germany
Sebastian Rudek
Turkey
Cem Durukan
Sun 10:50 
15-D   
Germany
Patrick Gast
Germany
Michael Walter
Sun 11:26 
16-D   
Germany
Christian Gehrsitz
Germany
Thomas Kröhnert
Sun 14:10 

Round 3

Race to 4
17-A   
Germany
Torsten Müller
Germany
Kai Aldinger
Sun 11:27 
18-A   
Germany
Johannes Schmitt
Germany
Peter Hilpert
Sun 12:09 
19-B   
Turkey
Ömer Öcal
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 11:40 
20-B   
Germany
Luca Craciunescu
Germany
Christoph Spall
Sun 11:40 
21-C   
Germany
Sebastian Möldner
Turkey
Cem Durukan
Sun 11:38 
22-C   
France
Timo Wolf
Germany
Sebastian Rudek
Sun 11:38 
23-D   
Germany
Michael Walter
Germany
Thomas Kröhnert
Sun 13:42 
24-D   
Germany
Patrick Gast
Germany
Markus Futschek
Sun 14:08 

Round 4

Race to 4
25-A   
Germany
Kai Aldinger
Germany
Peter Hilpert
Sun 13:43 
26-A   
Germany
Torsten Müller
Germany
Ramon Stühler
Sun 12:07 
27-D   
Germany
Thomas Kröhnert
Germany
Markus Futschek
Sun 12:09 
28-D   
Germany
Michael Walter
Germany
Christian Gehrsitz
Sun 12:07 

Round 5

Race to 4
29-A   
Germany
Peter Hilpert
Germany
Ramon Stühler
Sun 11:09 
30-A   
Germany
Kai Aldinger
Germany
Johannes Schmitt
Sun 11:00 
31-D   
Germany
Markus Futschek
Germany
Christian Gehrsitz
Sun 13:43 
32-D   
Germany
Thomas Kröhnert
Germany
Patrick Gast
Sun 12:09 

Quarter final

Race to 5
33   
Germany
Johannes Schmitt
Germany
Christoph Spall
Sun 16:57 
34   
Germany
Kai Aldinger
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 16:57 
35   
France
Timo Wolf
Germany
Markus Futschek
Sun 16:57 
36   
Turkey
Cem Durukan
Germany
Christian Gehrsitz
Sun 16:57 

Semi final

Race to 5
37   
Germany
Johannes Schmitt
Germany
Lukas Lubczyk
Sun 17:25 
38   
Germany
Markus Futschek
Turkey
Cem Durukan
Sun 17:25 

Final

Race to 5
39   
Germany
Johannes Schmitt
Germany
Markus Futschek
Sun 18:38 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants