Shopping cart

Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Winner of the lag

Set playing sequence

Write a comment

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

May 13, 2022

BV Schierstein 10 Ball Hausturnier

10-Ball

Add players

Please wait...

Create player

Please wait...

New players will be added to your members section.

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Leon Baumfalk
6 (4/2) 41 (25/16)
61%
2 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
6 (4/2) 44 (25/19)
57%
3 Martin Harm
5 (3/2) 39 (22/17)
56%
3 Achim Braunbeck
5 (2/3) 34 (15/19)
44%
5 Felix Vogel
4 (3/1) 28 (18/10)
64%
5 Thomas Kirsch
4 (3/1) 30 (19/11)
63%
5 Robin Momsen
4 (3/1) 29 (16/13)
55%
5 Ahmet Hasbal
4 (3/1) 28 (18/10)
64%
9 Markus Schwarz
Infinity of Pool
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
9 Dennis Steinmetz
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
9 Engin Kesen
3 (1/2) 24 (10/14)
42%
9 Fahro Fejzovic
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
13 Dietmar Banyay
3 (1/2) 21 (8/13)
38%
13 Denise Steinmetz
3 (1/2) 19 (6/13)
32%
13 Mala Malla
3 (0/3) 22 (7/15)
32%
13 VENIAMINS TERENTJEVS
3 (0/3) 19 (4/15)
21%
Starts May 13, 2022, 8:00 PM (local time)
Format Round robin (16 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Infinity of Pool
Contact Rattapol Sassmann
More info
BV Schierstein 10 Ball Hausturnier
32er Feld
Doppel K.O bis den den letzten 8 danach Einfach K.O
10 Ball auf 4 GW

Startgeld: 15 Euro
1. 40% 2. 25% 3.-4. 17,5%

Anmeldung:
Whatsapp 01745772790
infinityofpool@outlook.com/Facebook Infinity of Pool
Wiesbadener Landstraße 16, 65203 Wiesbaden-Amöneburg

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Felix Vogel 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Leon Baumfalk 3 1 0 2 10 12 -2 0 0 0 0.455 1
3 Dennis Steinmetz 3 1 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
4 Dietmar Banyay 3 1 0 2 8 13 -5 0 0 0 0.381 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Ahmet Hasbal 3 3 0 0 15 5 10 0 0 0 0.75 3
2 Achim Braunbeck 3 1 0 2 9 10 -1 0 0 0 0.474 1
3 Markus Schwarz 3 1 0 2 9 11 -2 0 0 0 0.45 1
4 Denise Steinmetz 3 1 0 2 6 13 -7 0 0 0 0.316 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Kirsch 3 3 0 0 15 6 9 0 0 0 0.714 3
2 Martin Harm 3 2 0 1 14 9 5 0 0 0 0.609 2
3 Fahro Fejzovic 3 1 0 2 10 13 -3 0 0 0 0.435 1
4 VENIAMINS TERENTJEVS 3 0 0 3 4 15 -11 0 0 0 0.211 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Robin Momsen 3 3 0 0 15 8 7 0 0 0 0.652 3
2 Rattapol Sassmann 3 2 0 1 13 8 5 0 0 0 0.619 2
3 Engin Kesen 3 1 0 2 10 14 -4 0 0 0 0.417 1
4 Mala Malla 3 0 0 3 7 15 -8 0 0 0 0.318 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Germany
Leon Baumfalk
Germany
Felix Vogel
Fri 19:58  Table 1
2-A   
Germany
Dietmar Banyay
Germany
Dennis Steinmetz
Fri 19:58  Table 2
3-B   
Germany
Markus Schwarz
Turkey
Ahmet Hasbal
Fri 19:58  Table 3
4-B   
Germany
Denise Steinmetz
Germany
Achim Braunbeck
Fri 19:58  Table 4
5-C   
Germany
Martin Harm
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Fri 19:58  Table 5
6-C   
Serbia
Fahro Fejzovic
Germany
Thomas Kirsch
Fri 19:58  Table 4
7-D   
Serbia
Mala Malla
Germany
Robin Momsen
Fri 19:58  Table 7
8-D   
Germany
Engin Kesen
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 20:36  Table 5

Round 2

Race to 5
9-A   
Germany
Leon Baumfalk
Germany
Dennis Steinmetz
Fri 20:47  Table 3
10-A   
Germany
Felix Vogel
Germany
Dietmar Banyay
Fri 20:47  Table 2
11-B   
Germany
Markus Schwarz
Germany
Achim Braunbeck
Fri 20:38  Table 1
12-B   
Turkey
Ahmet Hasbal
Germany
Denise Steinmetz
Fri 20:38  Table 5
13-C   
Germany
Martin Harm
Germany
Thomas Kirsch
Fri 21:01  Table 4
14-C   
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Serbia
Fahro Fejzovic
Fri 21:17  Table 7
15-D   
Serbia
Mala Malla
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 21:01  Table 7
16-D   
Germany
Robin Momsen
Germany
Engin Kesen
Fri 20:47  Table 6

Round 3

Race to 5
17-A   
Germany
Leon Baumfalk
Germany
Dietmar Banyay
Fri 21:43  Table 1
18-A   
Germany
Dennis Steinmetz
Germany
Felix Vogel
Fri 21:24  Table 2
19-B   
Germany
Markus Schwarz
Germany
Denise Steinmetz
Fri 21:32  Table 5
20-B   
Germany
Achim Braunbeck
Turkey
Ahmet Hasbal
Fri 21:32  Table 3
21-C   
Germany
Martin Harm
Serbia
Fahro Fejzovic
Fri 22:06  Table 1
22-C   
Germany
Thomas Kirsch
Latvia
VENIAMINS TERENTJEVS
Fri 22:10  Table 7
23-D   
Serbia
Mala Malla
Germany
Engin Kesen
Fri 22:10  Table 6
24-D   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Robin Momsen
Fri 22:10  Table 4

Quarter final

Race to 5
25   
Germany
Felix Vogel
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 23:15  Table 5
26   
Turkey
Ahmet Hasbal
Germany
Martin Harm
Fri 23:15  Table 3
27   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Achim Braunbeck
Fri 23:15  Table 4
28   
Germany
Robin Momsen
Germany
Leon Baumfalk
Fri 23:15  Table 1

Semi final

Race to 5
29   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Martin Harm
Sat 00:16  Table 5
30   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Leon Baumfalk
  Table 3

Final

Race to 5
31   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Leon Baumfalk
Sat 01:02  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment

    Participants