Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 10, 2019

BV Mörfelden-Walldorf Hausturnier 10 Ball10.10.2019

10-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Stefan Reinisch
7 (6/1) 43 (26/17)
60%
2 Rattapol Sassmann
Infinity of Pool
7 (5/2) 34 (24/10)
71%
3 Patrick Mossal
5 (3/2) 31 (17/14)
55%
3 Bernd Jungmann
6 (3/3) 32 (16/16)
50%
5 Yusuke Tanaka
5 (3/2) 24 (13/11)
54%
5 Oliver Schumacher
5 (2/3) 27 (13/14)
48%
5 David Wißen
5 (3/2) 31 (16/15)
52%
5 Denis Neumann
5 (3/2) 31 (18/13)
58%
9 Thomas Kirsch
3 (2/1) 15 (8/7)
53%
Show more
9 Christoph Möhringer
4 (3/1) 21 (14/7)
67%
9 Achim Braunbeck
4 (3/1) 24 (15/9)
63%
9 Carlo Zeinawi
4 (1/3) 24 (10/14)
42%
9 Noriko Tanaka
4 (2/2) 22 (9/13)
41%
9 David Martic
4 (1/3) 25 (12/13)
48%
9 Marcel März
4 (2/2) 23 (12/11)
52%
9 Marc Lambauer
4 (3/1) 25 (14/11)
56%
17 Eduard Haque
3 (1/2) 13 (5/8)
38%
18 George Olen Mayes Jr.
3 (0/3) 14 (2/12)
14%
18 Stefan Tauer
3 (0/3) 16 (4/12)
25%
18 Alexander Heeb
3 (0/3) 15 (3/12)
20%
18 Alexandra Lambauer
3 (1/2) 19 (8/11)
42%
18 Lena Aumann
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
18 Elmar Mihm
3 (1/2) 15 (5/10)
33%
Starts Oct 10, 2019, 7:00 PM (local time)
Format Round robin (24 Participants)
Race to 4
Handicap No handicap
Organizer Infinity of Pool
Contact Bernd Jungmann (bernd_jungmann@t-online.de, 01722936253)
More info
Hausturnierserie
BV Mörfelden-Walldorf e.V.

Gruppensystem max. 24 Teilnehmer
6 Gruppen a 4 Teilnehmer
Letzte 16 Einfach K.O.
9 Ball 5 GW, 10 Ball 4GW
Wechselbreak

Startgeld 10 Euro 2€ Jackpot
Verteilung:50/30/20
Pro Turnier wird eine Person für den Jackpot ausgelost

Startzeit 19:00 Uhr
Anmeldung: WhatsApp 01722936253
www.facebook.com/bvmw2010
www.cuescore.com

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Denis Neumann 3 2 0 1 11 7 4 0 0 0 0.611 2
2 Yusuke Tanaka 3 2 0 1 8 7 1 0 0 0 0.533 2
3 Oliver Schumacher 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Elmar Mihm 3 1 0 2 5 10 -5 0 0 0 0.333 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Thomas Kirsch 2 2 0 0 8 3 5 0 0 0 0.727 2
2 Patrick Mossal 2 1 0 1 6 7 -1 0 0 0 0.462 1
3 Michael Scheffler 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Lena Aumann 2 0 0 2 4 8 -4 0 0 0 0.333 0
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 David Wißen 3 2 0 1 11 9 2 0 0 0 0.55 2
2 Noriko Tanaka 3 2 0 1 9 9 0 0 0 0 0.5 2
3 David Martic 3 1 0 2 10 9 1 0 0 0 0.526 1
4 Alexandra Lambauer 3 1 0 2 8 11 -3 0 0 0 0.421 1
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Christoph Möhringer 3 3 0 0 12 3 9 0 0 0 0.8 3
2 Stefan Reinisch 3 2 0 1 10 6 4 0 0 0 0.625 2
3 Eduard Haque 3 1 0 2 5 8 -3 1 0 0 0.385 1
4 George Olen Mayes Jr. 3 0 0 3 2 12 -10 0 0 0 0.143 0
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Achim Braunbeck 3 3 0 0 12 5 7 0 0 0 0.706 3
2 Marcel März 3 2 0 1 10 7 3 0 0 0 0.588 2
3 Carlo Zeinawi 3 1 0 2 8 10 -2 0 0 0 0.444 1
4 Stefan Tauer 3 0 0 3 4 12 -8 0 0 0 0.25 0
Group F Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose fw fl fs RO Lags Bonus avg Points
1 Marc Lambauer 3 3 0 0 12 7 5 0 0 0 0.632 3
2 Rattapol Sassmann 3 2 0 1 9 5 4 0 0 0 0.643 2
3 Bernd Jungmann 3 1 0 2 8 8 0 0 0 0 0.5 1
4 Alexander Heeb 3 0 0 3 3 12 -9 0 0 0 0.2 0

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1-A   
Germany
Oliver Schumacher
Germany
Elmar Mihm
Thu 19:13  Table 1
2-A   
Germany
Denis Neumann
Japan
Yusuke Tanaka
Thu 19:13  Table 2
3-B   
Germany
Lena Aumann
Germany
Patrick Mossal
Thu 19:13  Table 8
4-B   
Germany
Thomas Kirsch
Germany
Michael Scheffler
 
5-C   
Germany
David Wißen
Germany
David Martic
Thu 19:59  Table 5
6-C   
Germany
Alexandra Lambauer
Japan
Noriko Tanaka
Thu 19:13  Table 3
7-D   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Christoph Möhringer
Thu 19:13  Table 5
8-D   
Germany
Eduard Haque
Germany
Stefan Reinisch
Thu 19:13  Table 4
9-E   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Marcel März
Thu 19:14  Table 6
10-E   
Germany
Carlo Zeinawi
Germany
Stefan Tauer
Thu 19:14  Table 7
11-F   
Germany
Alexander Heeb
Germany
Marc Lambauer
Thu 20:02  Table 6
12-F   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Bernd Jungmann
Thu 20:02  Table 8

Round 2

Race to 4
13-A   
Germany
Oliver Schumacher
Japan
Yusuke Tanaka
Thu 20:18  Table 2
14-A   
Germany
Elmar Mihm
Germany
Denis Neumann
Thu 20:18  Table 3
15-B   
Germany
Lena Aumann
Germany
Michael Scheffler
 
16-B   
Germany
Patrick Mossal
Germany
Thomas Kirsch
Thu 20:10  Table 7
17-C   
Germany
David Wißen
Japan
Noriko Tanaka
Thu 21:15  Table 5
18-C   
Germany
David Martic
Germany
Alexandra Lambauer
Thu 21:16  Table 2
19-D   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Stefan Reinisch
Thu 20:12  Table 1
20-D   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Eduard Haque
Thu 20:03  Table 4
21-E   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Stefan Tauer
Thu 20:39  Table 7
22-E   
Germany
Marcel März
Germany
Carlo Zeinawi
Thu 20:28  Table 8
23-F   
Germany
Alexander Heeb
Germany
Bernd Jungmann
Thu 21:00  Table 6
24-F   
Germany
Marc Lambauer
Thailand
Rattapol Sassmann
Thu 21:20  Table 6

Round 3

Race to 4
25-A   
Germany
Oliver Schumacher
Germany
Denis Neumann
Thu 20:59  Table 8
26-A   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Elmar Mihm
Thu 20:58  Table 4
27-B   
Germany
Lena Aumann
Germany
Thomas Kirsch
Thu 20:41  Table 2
28-B   
Germany
Michael Scheffler
Germany
Patrick Mossal
 
29-C   
Germany
David Wißen
Germany
Alexandra Lambauer
Thu 22:34  Table 8
30-C   
Japan
Noriko Tanaka
Germany
David Martic
Thu 22:26  Table 6
31-D   
United States
George Olen Mayes Jr.
Germany
Eduard Haque
Thu 20:56  Table 1
32-D   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Christoph Möhringer
Thu 20:56  Table 3
33-E   
Germany
Achim Braunbeck
Germany
Carlo Zeinawi
Thu 21:22  Table 7
34-E   
Germany
Stefan Tauer
Germany
Marcel März
Thu 21:34  Table 4
35-F   
Germany
Alexander Heeb
Thailand
Rattapol Sassmann
Thu 21:44  Table 6
36-F   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Marc Lambauer
Thu 21:46  Table 1

Last sixteen

Race to 4
37   
Germany
Denis Neumann
Germany
David Martic
Thu 23:31  Table 1
38   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Marcel März
Thu 23:31  Table 2
39   
Germany
Marc Lambauer
Germany
Patrick Mossal
Thu 23:31  Table 3
40   
Germany
Carlo Zeinawi
Germany
David Wißen
Thu 23:30  Table 4
41   
Germany
Christoph Möhringer
Germany
Oliver Schumacher
Thu 23:31  Table 5
42   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Thomas Kirsch
Thu 23:31  Table 6
43   
Japan
Yusuke Tanaka
Japan
Noriko Tanaka
Thu 23:31  Table 7
44   
Germany
Bernd Jungmann
Germany
Achim Braunbeck
Thu 23:31  Table 8

Quarter final

Race to 4
45   
Germany
Denis Neumann
Germany
Stefan Reinisch
Fri 00:28  Table 1
46   
Germany
Patrick Mossal
Germany
David Wißen
Fri 00:22  Table 8
47   
Germany
Oliver Schumacher
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 00:28  Table 5
48   
Japan
Yusuke Tanaka
Germany
Bernd Jungmann
Fri 00:14  Table 6

Semi final

Race to 4
49   
Germany
Stefan Reinisch
Germany
Patrick Mossal
Fri 01:06  Table 8
50   
Thailand
Rattapol Sassmann
Germany
Bernd Jungmann
Fri 01:01  Table 6

Final

Race to 4
51   
Germany
Stefan Reinisch
Thailand
Rattapol Sassmann
Fri 01:44 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment