Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

October 17, 2020

BPS Klubbmesterskap 2020

Three-cushion

Add players

Please wait...
Entry deadline Oct 12, 2020, 7:00 PM (local time)
Starts Oct 17, 2020, 1:00 PM (local time)
Format Round robin (25 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer BPS CC
Contact Kjell Lillestøl (kjell@lillestol.no, 91105886)
More info
Klubbmesterskap, årsmøte og årsmøtemiddag

Round-robin standings

Group A Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Knut Bruun Larsen 4 3 1 0 14 0 58 0.241 3.5
2 Arvid Mandal 4 2 1 1 13 0 59 0.220 2.5
3 Arve Thorjussen 4 1 1 2 9 0 60 0.150 1.5
4 Aanund Jore 4 0 3 1 8 0 60 0.133 1.5
5 Svein William Pedersen 4 1 0 3 12 0 57 0.211 1
Group B Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Velle Andersen 4 4 0 0 20 0 33 0.606 4
2 Rune Larsen 4 3 0 1 17 0 23 0.739 3
3 Stig Martens 4 1 0 3 10 0 41 0.244 1
4 Esben Storvand 4 1 0 3 7 0 30 0.233 1
5 Anton Smith 4 1 0 3 5 0 44 0.114 1
Group C Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Jarle Lundgreen 4 3 0 1 18 0 38 0.474 3
2 Jens Wroldsen 4 3 0 1 12 0 58 0.207 3
3 Kjell-Runar Wendel 4 3 0 1 9 0 53 0.170 3
4 Sigbjørn Abrahamsen 4 1 0 3 6 0 50 0.120 1
5 Kjetil Steen 4 0 0 4 2 0 53 0.038 0
Group D Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Kjell Lillestøl 4 4 0 0 18 0 52 0.346 4
2 Jarann Wold Pettersen 4 2 0 2 8 0 53 0.151 2
3 Geir Helstedt 4 2 0 2 7 0 60 0.117 2
4 Per Herman Haglund 4 1 0 3 9 0 59 0.153 1
5 Petter Wendelborg 4 1 0 3 9 0 58 0.155 1
Group E Ranking method
Pos Name Played Win Tie Lose b hb ings avg Points
1 Geir Davidsen 4 4 0 0 20 0 41 0.488 4
2 Sjur Gaarder Larsen 4 3 0 1 18 0 56 0.321 3
3 Petter Karlsen 4 1 1 2 12 0 51 0.235 1.5
4 Arve Hohner 4 1 0 3 14 0 50 0.280 1
5 Knut H. Kåsa 4 0 1 3 8 0 56 0.143 0.5

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1-A   
Norway
Knut Bruun Larsen
Norway
Arvid Mandal
Sat 13:27 
2-A   
Norway
Aanund Jore
Norway
Svein William Pedersen
Sat 13:27 
3-B   
Norway
Rune Larsen
Norway
Anton Smith
Sat 13:27 
4-B   
Norway
Velle Andersen
Norway
Esben Storvand
Sat 13:37 
5-C   
Norway
Jarle Lundgreen
Norway
Kjell-Runar Wendel
Sat 13:41 
6-C   
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Norway
Jens Wroldsen
Sat 13:47 
7-D   
Norway
Jarann Wold Pettersen
Norway
Per Herman Haglund
Sat 13:47 
8-D   
Norway
Geir Helstedt
Norway
Kjell Lillestøl
Sat 13:52 
9-E   
Norway
Petter Karlsen
Norway
Geir Davidsen
Sat 14:10 
10-E   
Norway
Arve Hohner
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 14:10 

Round 2

Race to 5
11-A   
Norway
Arvid Mandal
Norway
Svein William Pedersen
Sat 14:13 
12-A   
Norway
Knut Bruun Larsen
Norway
Arve Thorjussen
Sat 14:21 
13-B   
Norway
Anton Smith
Norway
Esben Storvand
Sat 14:25 
14-B   
Norway
Rune Larsen
Norway
Stig Martens
Sat 14:32 
15-C   
Norway
Kjell-Runar Wendel
Norway
Jens Wroldsen
Sat 14:41 
16-C   
Norway
Jarle Lundgreen
Norway
Kjetil Steen
Sat 14:41 
17-D   
Norway
Per Herman Haglund
Norway
Kjell Lillestøl
Sat 14:44 
18-D   
Norway
Jarann Wold Pettersen
Norway
Petter Wendelborg
Sat 14:57 
19-E   
Norway
Geir Davidsen
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 15:06 
20-E   
Norway
Petter Karlsen
Norway
Knut H. Kåsa
Sat 15:09 

Round 3

Race to 5
21-A   
Norway
Svein William Pedersen
Norway
Arve Thorjussen
Sat 15:18 
22-A   
Norway
Arvid Mandal
Norway
Aanund Jore
Sat 15:25 
23-B   
Norway
Esben Storvand
Norway
Stig Martens
Sat 15:33 
24-B   
Norway
Anton Smith
Norway
Velle Andersen
Sat 15:39 
25-C   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
Kjetil Steen
Sat 15:47 
26-C   
Norway
Kjell-Runar Wendel
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Sat 15:48 
27-D   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Petter Wendelborg
Sat 15:52 
28-D   
Norway
Per Herman Haglund
Norway
Geir Helstedt
Sat 16:10 
29-E   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Knut H. Kåsa
Sat 16:10 
30-E   
Norway
Geir Davidsen
Norway
Arve Hohner
Sat 16:24 

Round 4

Race to 5
31-A   
Norway
Arve Thorjussen
Norway
Aanund Jore
Sat 16:37 
32-A   
Norway
Svein William Pedersen
Norway
Knut Bruun Larsen
Sat 16:45 
33-B   
Norway
Stig Martens
Norway
Velle Andersen
Sat 16:47 
34-B   
Norway
Esben Storvand
Norway
Rune Larsen
Sat 16:58 
35-C   
Norway
Kjetil Steen
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Sat 17:06 
36-C   
Norway
Jens Wroldsen
Norway
Jarle Lundgreen
Sat 17:08 
37-D   
Norway
Petter Wendelborg
Norway
Geir Helstedt
Sat 17:09 
38-D   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Jarann Wold Pettersen
Sat 17:28 
39-E   
Norway
Knut H. Kåsa
Norway
Arve Hohner
Sat 17:33 
40-E   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Petter Karlsen
Sat 17:34 

Round 5

Race to 5
41-A   
Norway
Aanund Jore
Norway
Knut Bruun Larsen
Sat 17:51 
42-A   
Norway
Arve Thorjussen
Norway
Arvid Mandal
Sat 17:51 
43-B   
Norway
Velle Andersen
Norway
Rune Larsen
Sat 17:59 
44-B   
Norway
Stig Martens
Norway
Anton Smith
Sat 18:14 
45-C   
Norway
Sigbjørn Abrahamsen
Norway
Jarle Lundgreen
Sat 18:15 
46-C   
Norway
Kjetil Steen
Norway
Kjell-Runar Wendel
Sat 18:27 
47-D   
Norway
Geir Helstedt
Norway
Jarann Wold Pettersen
Sat 18:27 
48-D   
Norway
Petter Wendelborg
Norway
Per Herman Haglund
Sat 18:27 
49-E   
Norway
Arve Hohner
Norway
Petter Karlsen
Sat 18:45 
50-E   
Norway
Knut H. Kåsa
Norway
Geir Davidsen
Sat 19:03 

Quarter final

Race to 5
51   
Norway
Knut Bruun Larsen
Norway
Rune Larsen
Sat 19:39 
52   
Norway
Velle Andersen
Norway
Jarle Lundgreen
Sat 19:39 
53   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Jens Wroldsen
Sat 19:39 
54   
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Norway
Geir Davidsen
Sat 19:50 

Semi final

Race to 5
55   
Norway
Rune Larsen
Norway
Velle Andersen
Sat 20:23 
56   
Norway
Kjell Lillestøl
Norway
Sjur Gaarder Larsen
Sat 20:24 

Final

Race to 5
57   
Norway
Velle Andersen
Norway
Kjell Lillestøl
Sat 20:36 

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment