Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

September 27 - September 28, 2019

BBC Friday Challenge-19/20 #2

Multiball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage Points
1 Holger Bauer
6 (5/1) 34 (22/12)
65%
8
2 Holger Hannekum
6 (5/1) 32 (21/11)
66%
7
3 Thomas Berg
5 (3/2) 32 (16/16)
50%
6
3 Julian Meyer
6 (4/2) 35 (19/16)
54%
6
5 Frank Fürste
3 (2/1) 21 (11/10)
52%
4
5 Stefan Ronge
BBC-Bremen
4 (2/2) 26 (13/13)
50%
4
5 Christian Hahlbohm
4 (3/1) 23 (15/8)
65%
4
5 Frank Alfke
3 (2/1) 21 (11/10)
52%
4
9 Tonja Egli Heißenhuber
4 (2/2) 18 (9/9)
50%
4
Show more
9 Oliver Gerling
4 (2/2) 27 (13/14)
48%
4
9 Jens Petermann
5 (3/2) 32 (18/14)
56%
4
9 Stefan Zeise
4 (2/2) 21 (11/10)
52%
4
13 Christian Jähnel
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
4
13 Kai Köhler
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
4
13 Jan BBC
3 (1/2) 16 (6/10)
38%
4
13 Martin Simritzky
3 (1/2) 20 (10/10)
50%
4
17 Thomas Kauf
3 (1/2) 19 (9/10)
47%
4
17 Peter Ewen
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
4
17 Friedrich Siekmeier
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
4
17 Ximo Bellido
BBC-Bremen
2 (0/2) 11 (3/8)
27%
4
17 Daniel Hönemann
BBC-Bremen
2 (0/2) 12 (4/8)
33%
4
17 Florian Heuermann
BBC-Bremen
2 (0/2) 10 (2/8)
20%
4
Entry deadline Sep 27, 2019, 7:10 PM (local time)
Starts Sep 27, 2019, 7:15 PM (local time)
Format Double elimination (22 Participants)
Race to 4
Handicap With handicap
Organizer BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld: 8 €, davon fließen pro Teilnehmer 2 € in den Finalturnier-Jackpot. Der Rest wird beim jeweiligen Turnier ausgeschüttet.
Vorgaben werden vor Ort vergeben.
Maximale Teilnehmer: 24

gesamte Ausschreibung siehe:
https://billard-aktuell.de/forum/viewtopic.php?f=18&t=56106

Location + Anmeldung:
Vereinsheim Bremer Billard Club - Kattenturmer Heerstraße 28 - 28277 Bremen -
Tel.: 0421 / 84519440
www.Billard aktuell.de
bbc-19@web.de

Video / Livestream

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 4
1   
Germany
Thomas Kauf
Spain
Ximo Bellido
Fri 19:37  Table 2
2   
Germany
Stefan Ronge
Walk Over
 
3   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Florian Heuermann
Fri 19:08  Table 1
4   
Germany
Julian Meyer
Germany
Friedrich Siekmeier
Fri 19:08  Table 2
5   
Germany
Olli Gerling
Germany
Stefan Zeise
Fri 19:07  Table 3
6   
Germany
Jens Petermann
Peter Ewen
Fri 19:08  Table 4
7   
Walk Over
Germany
Christian Jähnel
 
8   
Germany
Kai Köhler
R1
Germany
Christian Hahlbohm
Fri 19:08  Table 5

Winner round 1

Race to 4
9   
Germany
Thomas Berg
Germany
Thomas Kauf
Fri 20:28  Table 2
10   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Frank Alfke
Fri 19:08  Table 6
11   
Germany
Jan BBC
Germany
Holger Hannekum
Fri 20:26  Table 1
12   
Germany
Julian Meyer
Germany
Daniel Hönemann
Fri 19:44  Table 5
13   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Olli Gerling
Fri 20:15  Table 4
14   
Germany
Jens Petermann
Germany
Frank Fürste
Fri 20:49  Table 3
15   
Germany
Holger Bauer
Germany
Christian Jähnel
Fri 19:53  Table 3
16   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 19:55  Table 1

Loser round 1

Race to 4
17   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:45  Table 6
18   
Walk Over
Germany
Christian Jähnel
 
19   
Germany
Florian Heuermann
Germany
Jens Petermann
Fri 21:38  Table 3
20   
Germany
Friedrich Siekmeier
Germany
Martin Simritzky
Fri 20:54  Table 1
21   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Daniel Hönemann
Fri 21:00  Table 5
22   
Peter Ewen
Germany
Jan BBC
Fri 20:55  Table 4
23   
Walk Over
Germany
Stefan Ronge
 
24   
Germany
Kai Köhler
Germany
Thomas Kauf
Fri 21:02  Table 2

Loser round 2

Race to 4
25   
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Germany
Christian Jähnel
Fri 21:26  Table 6
26   
Germany
Jens Petermann
Germany
Martin Simritzky
Fri 22:12  Table 3
27   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Jan BBC
Fri 21:57  Table 6
28   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Kai Köhler
Fri 21:47  Table 5

Winners qualification

Race to 4
29   
Germany
Thomas Berg
Germany
Frank Alfke
Fri 21:24  Table 4
30   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Julian Meyer
Fri 21:41  Table 1
31   
Germany
Olli Gerling
Germany
Frank Fürste
Fri 22:10  Table 2
32   
Germany
Holger Bauer
Germany
Christian Hahlbohm
Fri 21:42  Table 2

Losers qualification

Race to 4
33   
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Germany
Julian Meyer
Fri 23:12  Table 2
34   
Germany
Jens Petermann
Germany
Thomas Berg
Fri 22:58  Table 3
35   
Germany
Stefan Zeise
Germany
Holger Bauer
Fri 22:34  Table 6
36   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Olli Gerling
Fri 22:57  Table 5

Quarter final

Race to 4
37   
Germany
Frank Alfke
Germany
Julian Meyer
Sat 00:06  Table 6
38   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Stefan Ronge
Sat 00:02  Table 5
39   
Germany
Frank Fürste
Germany
Thomas Berg
Sat 00:11  Table 3
40   
Germany
Christian Hahlbohm
Germany
Holger Bauer
Sat 00:00  Table 1

Semi final

Race to 4
41   
Germany
Julian Meyer
Germany
Holger Hannekum
Sat 01:17  Table 5
42   
Germany
Thomas Berg
Germany
Holger Bauer
Sat 00:52  Table 3

Final

Race to 4
43   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Holger Bauer
Sat 02:17  Table 5

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment