Saving..

Edit match video

Edit match settings

Runouts
Innings

Set playing sequence

Write a comment

Edit handicap

Update handicap for :

Follow
You need to log in to perform this action

Share this page

June 21 - June 22, 2019

BBC - 9-Ball - Open

9-Ball

Add players

Please wait...

Results  

#NameMatches (won/lost)Frames (won/lost)Win percentage
1 Mario Stahl
6 (5/1) 41 (29/12)
71%
2 Faizullah Alizay
5 (4/1) 34 (24/10)
71%
3 Frank Fürste
4 (3/1) 28 (15/13)
54%
3 Ximo Bellido
BBC-Bremen
5 (3/2) 37 (20/17)
54%
5 Engin Niron
3 (2/1) 24 (14/10)
58%
5 Clemens Philippen
4 (3/1) 29 (15/14)
52%
5 Tonja Egli Heißenhuber
4 (2/2) 30 (15/15)
50%
5 Silvio Keul
6 (4/2) 42 (22/20)
52%
9 Stephan Lövenich
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
Show more
9 Jens Petermann
4 (2/2) 24 (12/12)
50%
9 Stefan Zeise
3 (1/2) 20 (9/11)
45%
9 Mukhamed Shchit
4 (2/2) 31 (14/17)
45%
13 Dirk M-BBC
3 (1/2) 21 (9/12)
43%
13 Jürgen Düvelsdorf
3 (1/2) 26 (12/14)
46%
13 Holger Hannekum
3 (1/2) 18 (6/12)
33%
13 Stefan Ronge
BBC-Bremen
3 (1/2) 23 (10/13)
43%
17 Ronald Sadowski
3 (1/2) 22 (8/14)
36%
17 Hichem Mrad
2 (0/2) 18 (8/10)
44%
17 Andreas Fischer
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
17 Eike Dahle
2 (0/2) 15 (5/10)
33%
17 Daniel Hönemann
BBC-Bremen
2 (0/2) 14 (4/10)
29%
17 Martin Simritzky
3 (1/2) 21 (10/11)
48%
Entry deadline Jun 21, 2019, 7:20 PM (local time)
Starts Jun 21, 2019, 7:25 PM (local time)
Format Double elimination (22 Participants)
Race to 5
Handicap No handicap
Organizer National Pool Series and BBC-Bremen
Contact Ronald Sadowski (TL) (BBC-19@web.de)
More info
Startgeld
voller Einsatz 12€ = voller Gewinn
halber Einsatz 6€ = halber Gewinn
100% Gewinnausschüttung für Platz 1-4

Modus:
max. 24 Teilnehmer
bis 16 TN Gruppenmodus, ab 17 TN Doppel K.O. bis zu den letzten 8, dann Einfach-K.O.
Best of 9, Wechselbreak, 9 auf Spot, keine Kitchen Rule

Anmeldung hier, Billard-aktuell
www.bremer-billard-club.de

Schedule

Waiting
Playing
Finished

Round 1

Race to 5
1   
Germany
Clemens Philippen
Germany
Hichem Mrad
Fri 19:16  Table 1
2   
Germany
Mario Stahl
Walk Over
 
3   
Germany
Die Keule
Germany
Jens Petermann
Fri 19:16  Table 2
4   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Martin Simritzky
Fri 19:16  Table 3
5   
Germany
Andreas Fischer
Germany
Stefan Ronge
Fri 19:16  Table 4
6   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Daniel Hönemann
Fri 19:16  Table 5
7   
Walk Over
Germany
Stephan Lövenich
 
8   
Eike Dahle
Russia
Mukhamed Shchit
Fri 19:16  Table 6

Winner round 1

Race to 5
9   
Germany
Dirk M-BBC
Germany
Clemens Philippen
Fri 20:36  Table 6
10   
Germany
Mario Stahl
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Fri 20:03  Table 6
11   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Die Keule
Fri 20:31  Table 1
12   
Germany
Martin Simritzky
Germany
Frank Fürste
Fri 20:14  Table 3
13   
Turkey
Engin Niron
Germany
Andreas Fischer
Fri 20:11  Table 2
14   
Germany
Ronald Sadowski
Germany
Stefan Zeise
Fri 20:57  Table 5
15   
Germany
Faizullah Alizay
Germany
Stephan Lövenich
Fri 20:09  Table 5
16   
Russia
Mukhamed Shchit
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 20:10  Table 4

Loser round 1

Race to 5
17   
Germany
Hichem Mrad
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Fri 21:13  Table 2
18   
Walk Over
Germany
Stephan Lövenich
 
19   
Germany
Jens Petermann
Germany
Ronald Sadowski
Fri 21:30  Table 5
20   
Germany
Holger Hannekum
Germany
Andreas Fischer
Fri 21:14  Table 4
21   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Martin Simritzky
Fri 21:06  Table 3
22   
Germany
Daniel Hönemann
Germany
Die Keule
Fri 21:56  Table 1
23   
Walk Over
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
 
24   
Eike Dahle
Germany
Dirk M-BBC
Fri 21:06  Table 6

Loser round 2

Race to 5
25   
Germany
Jürgen Düvelsdorf
Germany
Stephan Lövenich
Fri 22:21  Table 5
26   
Germany
Jens Petermann
Germany
Holger Hannekum
Fri 22:42  Table 4
27   
Germany
Stefan Ronge
Germany
Die Keule
Fri 22:48  Table 6
28   
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Germany
Dirk M-BBC
Fri 22:07  Table 3

Winners qualification

Race to 5
29   
Germany
Clemens Philippen
Germany
Mario Stahl
Fri 22:01  Table 6
30   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Frank Fürste
Fri 22:06  Table 2
31   
Turkey
Engin Niron
Germany
Stefan Zeise
Fri 22:41  Table 1
32   
Germany
Faizullah Alizay
Russia
Mukhamed Shchit
Fri 21:34  Table 1

Losers qualification

Race to 5
33   
Germany
Stephan Lövenich
Spain
Ximo Bellido
Fri 23:19  Table 2
34   
Germany
Jens Petermann
Germany
Mario Stahl
Fri 23:31  Table 4
35   
Germany
Die Keule
Russia
Mukhamed Shchit
Sat 00:01  Table 6
36   
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Germany
Stefan Zeise
Fri 23:32  Table 1

Quarter final

Race to 5
37   
Germany
Clemens Philippen
Germany
Mario Stahl
Sat 00:31  Table 1
38   
Germany
Frank Fürste
Germany
Tonja Egli Heißenhuber
Sat 00:31  Table 2
39   
Turkey
Engin Niron
Spain
Ximo Bellido
Sat 00:31  Table 3
40   
Germany
Faizullah Alizay
Germany
Die Keule
Sat 00:51  Table 6

Semi final

Race to 5
41   
Germany
Mario Stahl
Germany
Frank Fürste
Sat 01:27  Table 2
42   
Spain
Ximo Bellido
Germany
Faizullah Alizay
Sat 01:42  Table 3

Final

Race to 5
43   
Germany
Mario Stahl
Germany
Faizullah Alizay
Sat 02:11  Table 2

Comments

Chat ()
Last message from:
    Please log in to comment